Zeman v Číně řešil leteckou linku s Prahou i Krtečka

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2014 21:52
Český prezident zahájil oficiální návštěvu Číny účastí na mezinárodním veletrhu. Podpořil přímé letecké spojení mezi Prahou a Šanghají.
Zleva ministři Němeček a Mládek, prezident Zeman a český velvyslanec v Číně Libor Sečka na expozici ČR na Západočínském mezinárodním veletrhu v Čcheng-tu.
Zleva ministři Němeček a Mládek, prezident Zeman a český velvyslanec v Číně Libor Sečka na expozici ČR na Západočínském mezinárodním veletrhu v Čcheng-tu. | Foto: ČTK

Čcheng-tu (Čína) - V Čcheng-tu, hlavním městě čínské provincie S'-čchuan,  zahájil prezident Miloš Zeman  návštěvu Číny. Zúčastnil se zahájení Západočínského mezinárodního veletrhu a jednal s místopředsedou čínské vlády Ma Kchajem.

Mluvili spolu o zřízení přímého leteckého spojení mezi Čínou a Prahou nebo o přípravě animovaného seriálu Krteček a panda. Novinářům to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman v projevu při zahájení veletrhu podpořil vznik českého generálního konzulátu v Čcheng-tu a letecké linky mezi Prahou a Čcheng-tu. Řekl to při zmínce o tom, že je nutné podporovat potkávání lidí, například při turismu. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je podle něj vznik nové Hedvábné stezky, která by měla právě podobu leteckého spojení.

Zeman: Létejme do Šanghaje. Nejlépe přes Moskvu

V souvislosti se Zemanovou cestou po Číně, která potrvá do pondělí, se mluví také o zřízení pravidelné linky mezi Prahou a Šanghají. K přímé lince  Zeman řekl, že by mohla mít mezipřistání v Moskvě. "Někde se mezipřistávat musí a tím by to vytížení mohlo být podstatně, podstatně vyšší," řekl prezident. Zeman před návštěvníky veletrhu mluvil také o možné ekonomické spolupráci mezi Českem a provincií S'-čchuan.

Zeman se na veletrhu zúčastnil podpisu tří dohod, které stvrdil za Středočeský kraj a Nymburk jejich hejtman a starosta Miloš Petera. Středočeský kraj uzavřel memorandum s provincií S'-čchuan o upevnění ekonomické a obchodní spolupráci a dohodu o partnerství s firmou Changhong.

Ta se podle Petery zavázala investovat více než 500 milionů korun ve své nymburské továrně a do vybudování nového výzkumného centra ve středních Čechách. Za Nymburk Petera podepsal dohodu o spolupráci s čínským městem Mien-jang. Zároveň byla podepsána smlouva mezi českou a čínskou soukromou společností o výcviku pilotů.

Zemana doprovází dvě letadla plná podnikatelů

Zahájením veletrhu oficiálně začala Zemanova návštěva Číny. Do nejlidnatější země světa českého prezidenta doprovodilo téměř pět desítek českých podnikatelů a prezidentská kancelář musela pro velký zájem do Asie vypravit dvě letadla. Podnikatelé mají v Číně v plánu podepsat několik předjednaných kontraktů a návštěvu také chtějí využít ke sjednání nových kontraktů nebo k navázání nových partnerství.

Zeman s sebou vzal i Nečase s Chalupou

Mezi podnikateli je i bývalý premiér Petr Nečas, který zastupuje firmu Delta Capital. Televizi Prima a ČTK řekl, že v Číně chce představit některé technologické projekty, které se týkají například životního prostředí nebo vývoje moderních technologií, a najít případné čínské partnery. Zároveň odmítl spekulace médií, že firma, kterou zastupuje, je propojena s firmou Neograph a lobbistou Ivo Rittigem. "To jsou naprosté nesmysly, které vůbec nestojí za hlubší komentář, není to pravda," řekl Nečas.

Do Číny se vydal také bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa za společnost StrategyOne, zástupci českých strojírenských podniků, pivovaru Lobkowicz, vinařství nebo vysokých škol.

Zeman dnes na veletrhu jednal s místopředsedou čínské vlády Ma Kchajem o přímé lince z Číny do Prahy. "Na tom jednání zazněla i zajímavost o plánovaném projektu animovaného seriálu Krteček a panda. Je to takové symbolické spojení české typicky animované postavičky a čínského národního symbolu," řekl Ovčáček. Zeman také s čínskými politiky mluvil o možnosti zřízení českého konzulátu v Čcheng-tu

Zeman na veletrhu navštívil stánky českých firem. U stánku společnosti Škoda si prohlédl pro čínský trh upravený model automobilu Yeti, který je o něco delší než evropský model a dodáván je s náhradním kolem připevněným na zadních dveřích. Prohlédl si i sklářskou expozici nebo vystavená letadla českých firem.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy