Prezident Zeman vyznamená Fica. Za dobré vztahy s Českem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
25. 10. 2014 11:15
Jaké konkrétní vyznamenání dostane, není známo. Pravděpodobně ale půjde o Řád bílého lva nebo o Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Robert Fico, Miloš Zeman.
Robert Fico, Miloš Zeman. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prezident Miloš Zeman udělí 28. října státní vyznamenání mimo jiné i slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. S odkazem na důvěryhodné zdroje to napsal deník Mladá fronta Dnes.

Předseda slovenské vlády je podle listu mezi pozvanými hosty na slavnostní večerní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Jaké konkrétní vyznamenání dostane, není známo. Pravděpodobně ale půjde o Řád bílého lva nebo o Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Vvyznamenání má být poděkováním za dobré sousedské vztahy mezi Česka se Slovenskem, které přetrvávají od rozdělení federace.

V médiích se už objevila i další jména lidí, které zřejmě prezident vyznamená. Například režiséra Roberta Sedláčka a cestovatele Miroslava Zikmunda.

Česká televize v pátek uvedla, že Zeman ocení státním vyznamenáním in memoriam faráře z Lidic Josefa Štemberku.

Státní vyznamenání prezident předá na Pražském hradě 28. října při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu. O ceremoniálu se v posledních dnech píše především v souvislosti s rozhodnutím prezidenta nepozvat na předávání rektory, s nimiž se v minulosti dostal do sporu.

Hluboké znepokojení kvůli tomu tento týden vyjádřilo předsednictvo Rady vysokých škol.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy