Zeman dalších šest let ve funkci zvládne, myslí si lékař, který se staral o Havla i Klause

Barbora Němcová Barbora Němcová
18. 5. 2017 11:44
Šéf nyní nevyužívaného lékařského konzilia Martin Holcát si myslí, že zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana by mu neměl bránit ve vykonávání funkce hlavy státu ani v příštím volebním období. Podle lékaře je ale velmi důležité, aby Zeman pracovní zátěž vyvažoval kvalitním odpočinkem. Zeman se dlouhodobě léčí s cukrovkou a neuropatií. Při jeho návštěvě Číny si jeho zdravotního stavu všimla i zahraniční média. Na Zemana v Číně při focení musely čekat desítky světových státníků, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Na Zemana musely čekat desítky státníků. | Video: Reuters

Praha - Zdravotní problémy prezidenta Miloše Zemana nejsou překážkou pro to, aby setrval ještě dalších téměř šest let ve funkci hlavy státu. Alespoň podle lékaře Martina Holcáta, bývalého ministra zdravotnictví a šéfa lékařského konzilia, které však Zeman rozpustil.

Holcát by prezidentovi doporučil, aby si od náročného programu odpočinul. "Je důležité, aby pracovní zátěž vyvážil kvalitním odpočinkem a relaxací," upřesnil.

Že by se Zemanův zdravotní stav mohl výrazně zlepšit, si ale nemyslí. "Všichni stárneme a věkem se zdraví většinou nezlepšuje," dodal a upozornil, že jde pouze o jeho subjektivní názory, protože nemá aktuální Zemanovu zdravotní dokumentaci.

Holcát působil i v lékařském týmu bývalých prezidentů Václava Havla a Václava Klause. Konzilium ale bylo koncem minulého roku rozpuštěno a na zdravotní stav Zemana nyní dohlížejí pouze odborní lékaři.

Na Zemana čekali Putin i Si Ťin-pching

Zemanova nepříznivého zdravotního stavu si všimla při jeho cestě do Číny i zahraniční média.

Na Zemanovi byla vidět značná únava a na společné focení, kam ostatní státníci přišli po svých, ho musel dovézt vozík. Kvůli tomu na něj čekali prezidenti včetně ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ochranka Zemanovi musela značně pomáhat i při scházení dvou schodů nebo při dalším pohybu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zdravotní komplikace vysvětluje tím, že má Zeman příliš náročný program.

"Leckterý mladší politik by při takovém vytížení skončil hospitalizován," řekl Ovčáček a později na Twitteru uveřejnil fotografii Franklina D. Roosevelta, který byl upoután na invalidní vozík.

Prezident se dlouhodobě léčí s cukrovkou a neuropatií, která způsobuje, že necítí část dolních končetin.

V minulosti už na veřejnosti několikrát klopýtl a při jeho návštěvách krajů jsou vždy Zemanovy přesuny přesně naplánovány tak, aby se chůzí zbytečně nevyčerpával.

Spekulace o Zemanově kondici jsou často spojeny s nezdravým životním stylem, kterým se v minulosti netajil. Zeman je vášnivý kuřák a nebrání se ani alkoholu.

 

Právě se děje

Další zprávy