Zeman dalších šest let ve funkci zvládne, myslí si lékař, který se staral o Havla i Klause

Barbora Němcová Barbora Němcová
18. 5. 2017 11:44
Šéf nyní nevyužívaného lékařského konzilia Martin Holcát si myslí, že zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana by mu neměl bránit ve vykonávání funkce hlavy státu ani v příštím volebním období. Podle lékaře je ale velmi důležité, aby Zeman pracovní zátěž vyvažoval kvalitním odpočinkem. Zeman se dlouhodobě léčí s cukrovkou a neuropatií. Při jeho návštěvě Číny si jeho zdravotního stavu všimla i zahraniční média. Na Zemana v Číně při focení musely čekat desítky světových státníků, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Na Zemana musely čekat desítky státníků. | Video: Reuters

Praha - Zdravotní problémy prezidenta Miloše Zemana nejsou překážkou pro to, aby setrval ještě dalších téměř šest let ve funkci hlavy státu. Alespoň podle lékaře Martina Holcáta, bývalého ministra zdravotnictví a šéfa lékařského konzilia, které však Zeman rozpustil.

Holcát by prezidentovi doporučil, aby si od náročného programu odpočinul. "Je důležité, aby pracovní zátěž vyvážil kvalitním odpočinkem a relaxací," upřesnil.

Že by se Zemanův zdravotní stav mohl výrazně zlepšit, si ale nemyslí. "Všichni stárneme a věkem se zdraví většinou nezlepšuje," dodal a upozornil, že jde pouze o jeho subjektivní názory, protože nemá aktuální Zemanovu zdravotní dokumentaci.

Holcát působil i v lékařském týmu bývalých prezidentů Václava Havla a Václava Klause. Konzilium ale bylo koncem minulého roku rozpuštěno a na zdravotní stav Zemana nyní dohlížejí pouze odborní lékaři.

Na Zemana čekali Putin i Si Ťin-pching

Zemanova nepříznivého zdravotního stavu si všimla při jeho cestě do Číny i zahraniční média.

Na Zemanovi byla vidět značná únava a na společné focení, kam ostatní státníci přišli po svých, ho musel dovézt vozík. Kvůli tomu na něj čekali prezidenti včetně ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ochranka Zemanovi musela značně pomáhat i při scházení dvou schodů nebo při dalším pohybu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zdravotní komplikace vysvětluje tím, že má Zeman příliš náročný program.

"Leckterý mladší politik by při takovém vytížení skončil hospitalizován," řekl Ovčáček a později na Twitteru uveřejnil fotografii Franklina D. Roosevelta, který byl upoután na invalidní vozík.

Prezident se dlouhodobě léčí s cukrovkou a neuropatií, která způsobuje, že necítí část dolních končetin.

V minulosti už na veřejnosti několikrát klopýtl a při jeho návštěvách krajů jsou vždy Zemanovy přesuny přesně naplánovány tak, aby se chůzí zbytečně nevyčerpával.

Spekulace o Zemanově kondici jsou často spojeny s nezdravým životním stylem, kterým se v minulosti netajil. Zeman je vášnivý kuřák a nebrání se ani alkoholu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy