Zeman klopýtl na schodech a přišel o botu, zachránila ho ochranka. Do úřadu vešel v ponožce

Martin Biben ČTK Martin Biben, ČTK
20. 3. 2017 12:44
Prezident Miloš Zeman v pondělí dopoledne zahájil návštěvu Olomouckého kraje v budově krajského úřadu. Na schodech při vstupu do budovy klopýtl. Včas ho však zachytila ochranka. Při klopýtnutí přišel o botu a část úseku absolvoval jen v ponožce. Do olomouckého kraje zamířil Zeman v prezidentské funkci počtvrté. Tentokrát pojede především na Prostějovsko a Olomoucko.
Před pádem prezidenta zachránila až přítomná ochranka. | Video: Prima FTV

Olomouc - Hned první vteřiny návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Olomouckém kraji připravily prezidentovu doprovodu horkou chvíli. Když přesně v 10:30 kolona sedmi prezidentských limuzín doprovázená houkajícími policejními vozy zaparkovala na prostranství před krajským úřadem, prezident za pomoci bodyguarda vystoupil z vozu a nechal se přivítat hejtmanem Ladislavem Oklešťkem a dvojicí v hanáckém kroji. Následný výstup do pěti schodů úřadu však, nebýt pohotového bodyguarda, skončil Zemanovým pádem.

Prezident, oblečen v tmavém obleku, zakopl o poslední schod a padal k zemi. Bleskově natažená paže silného muže, do které se nakonec vrávorající prezident plnou vahou zavěsil, ho však v poslední chvíli zachránila před pádem.

Zeman, doprovázený manželkou Ivanou, kancléřem Vratislavem Mynářem a asi desetičlenným hradním týmem, navíc při malé nehodě ztratil botu. Tu mu jeho lidé za několik dalších vteřin nasadili.

Sám Zeman se hned na začátku následující besedy se zastupiteli Olomouckého kraje snažil událost zlehčit. Podrývá totiž jeho v poslední době budovanou image politika, který je i přes vyšší věk stále fyzicky ve formě. "Je to moje už 47. nebo 48. návštěva kraje, ale vy máte prioritu. Jste prvním úřadem, před kterým jsem ztratil botu. Naštěstí se našla a moje žena mi ji nasadila," řekl.

A vzápětí si rýpl do desítek přítomných novinářů. "Takže i kdybychom tu už probírali ta nejdůležitější témata, do médií se nedostanou. Prosím neptejte se mě na botu, nejste novináři, ale na věci podstatné," uvedl Zeman debatu se zastupiteli.

Problém jsou schody a delší vzdálenosti

Návštěva Olomouckého kraje je první návštěvou regionů poté, co Zeman oznámil, že se hodlá znovu ucházet o funkci. Do své funkce byl zvolen na začátku roku 2013, pětileté období mu vyprší v březnu 2018. Při oznámení, že hodlá obhajovat svůj mandát, zároveň uvedl, že absolvoval vyšetření, které potvrdilo, že má cukrovku a polyfunkční neuropatii. Problémy mu dělá hlavně chůze po schodech, při které mu musí asistovat jeho okolí, a neujde také delší vzdálenosti. Zeman sám svůj zdravotní stav nedávno označil za stabilizovaný. V září oslaví 73. narozeniny.

Do Olomouckého kraje zamířil Zeman v prezidentské funkci počtvrté. Tentokrát pojede především na Prostějovsko a Olomoucko. V plánu má návštěvu české zbrojařské společnosti Excalibur Army ve Šternberku či firmy Nutrend v Chválkovicích. Zamíří i za vojáky prostějovských speciálních sil. Veřejné debaty s obyvateli prezident absolvuje v Hněvotíně, Šternberku, Uničově a Konicích.

Olomoucký kraj za tři dosavadní návštěvy prezidenta zaplatil ze svého rozpočtu dohromady více než 1,1 milionu korun. Většinu nákladů tvořily výdaje za občerstvení prezidentského páru a jeho doprovodu čítajícího několik desítek lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy