Zeman na další kandidaturu má, ujišťuje jeho okolí. Kuráž mu dodává potlesk v regionech

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 31. 1. 2017 8:52
Prezident Miloš Zeman se v úterý od svých nejbližších spolupracovníků dozví jejich názor, jestli má příští rok znovu kandidovat na prezidenta. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček naznačil, že pro rozhodnutí Zemana je důležitá podpora v regionech, kde mu tleská velké množství lidí, a také mezinárodní dění, které po zvolení Donalda Trumpa v USA jde směrem, který je Zemanovi blízký. Své rozhodnutí prezident oznámí 10. března.
Prezident Miloš Zeman s darovanou porcí masa při jedné z cest do krajů
Prezident Miloš Zeman s darovanou porcí masa při jedné z cest do krajů | Foto: ČTK

Praha – Pracovních porad, ke kterým usedá prezident Miloš Zeman se svými spolupracovníky, bývá celá řada, ovšem ta úterní odpolední bude velmi specifická. Poprvé a naposledy takto nejvěrnější osazenstvo Hradu zasedne, aby se s prezidentem pobavilo ohledně jeho možné kandidatury v lednu příštího roku.

"V žádném případě nepůjde o nic formálního, pan prezident chce skutečně znát naše názory, sejde se s nejbližšími spolupracovníky. S kancléřem, tajemníkem, poradcem Martinem Nejedlým, řediteli zahraničního a analytického odboru a se mnou," popisuje osazenstvo mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a hned vzápětí dodává, že až do samotné porady nebude říkat, co chce hlavě státu sdělit. Stejně reaguje i kancléř Vratislav Mynář. "Co mu chci říci k jeho kandidatuře, řeknu nejdříve jemu," oznamuje.

Názory nejvěrnějších spolupracovníků prezidenta jsou ale zřejmé z jejich dřívějších slov i činů. Je téměř jisté, že Zemanovi kandidaturu doporučí. Mimochodem, s tím počítá také premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který bere kandidaturu Zemana za jistou.

Jak se ale zachová samotný Miloš Zeman? "Kdybych byl pevně rozhodnut, ať už tím či oním způsobem, takovou poradu bych nesvolával," ujišťoval minulý týden. Z různých náznaků je ale pravděpodobnější varianta, že je opětovnému boji o Hrad nakloněn. Jedinou možnou překážkou se zdá zdraví.

Pes jako býložravec? To nejde

Podle hlasů z jeho okolí rozhodnou především dvě věci. Tou první bude zdravotní stav, Zemana dlouhodobě trápí cukrovka a špatná chůze kvůli nemoci nervů od kotníků dolů. Kancléř Mynář přesto tvrdí, že tyto problémy nebrání prezidentovi v kandidatuře. "Tím, že jsem vedle něj denně, dokážu nejlépe poznat, jak se cítí. A věřte mi, že pan prezident nemá takové zdravotní problémy, které by ho limitovaly v jeho rozhodování," řekl v pondělí kancléř.

Jenže i zatím poslední cesta Zemana do krajů minulý týden potvrdila, jak velké potíže mu pohyb dělá. I přesto, že jeho okolí se snaží, aby šetřilo každý jeho krok, a pokud už musí jít více metrů, aby měl vždy po ruce pomocníka. Navíc prezident stále hůř slyší, což je patrné zejména při besedách s veřejností.

Zároveň ale právě cesty do krajů jsou druhým hlavním faktorem, podle kterých zvažuje svůj opětovný boj o Hrad. „Jedním z hlavních indikátorů jeho zvažování kandidatury je to, jak na něj reaguje veřejnost při těchto setkáních. To je pro něj velmi důležité, stejně jako stále častější výzvy, aby znovu kandidoval,“ potvrzuje mluvčí Ovčáček.

Pokud by Zemanovo rozhodnutí záviselo právě na tomto, je nepochybné, že by na druhé funkční období přikývl. Naprostá většina setkání s lidmi v regionech totiž končí velkým potleskem zaplněných sálů, což si Zeman zjevně užívá. Naopak, když při besedě s lidmi v Třemošné byl minulý týden potlesk slabší, hned na dalším veřejném vystoupení si Zeman na takovou odezvu postěžoval. „Byl jsem z toho trochu smutný,“ prohlásil.

O víkendu si ale náladu vylepšil. Odjel na setkání se členy své bývalé vlády na Hodonínsko, kde se dočkal nejen zabijačky, ale také mohutné podpory. „Není nikdo jiný a lepší, kdo by mohl být opět prezidentem,“ nechal se slyšet například exministr Jaroslav Bašta, který byl přítomen bohatému pohoštění. Stejně promluvil i další účastník, exsenátor Zdeněk Škromach.

Ten se s prezidentem bavil také o Zemanově kandidatuře na Hrad, ale podrobnosti říci nechtěl, stejně jako to, jestli mu opětovnou cestu na Hrad doporučil. "Nebylo by seriózní toto prozrazovat, ale jsem samozřejmě přesvědčený, že pan prezident dělá svou práci výborně," řekl. Z toho, že si ale Škromach po konci v Senátu hledá práci, lze odvodit, že se Zemanovou kandidaturou počítá. Jak totiž avizoval, v případě, že by Zeman už na Hrad nechtěl, tak by zahájil předvolební kampaň on – a o tom nic vážného zatím nesvědčí.   

Zabijačkové setkání ale zároveň ukázalo, že prezident si i přes zdravotní problémy nadále dopřává cigarety, alkohol i nezdravé jídlo. "Kdyby mu to dělalo zle, určitě by to nedělal," ujišťuje kancléř. "Umíte si představit, že byste ze svého pejska, který miluje maso, ve dvou třetinách jeho produktivního života udělal býložravce? To by z vás žádnou radost neměl," dodává v narážce na prezidenta.

Jak přesně na tom Zeman se zdravím je, není jasné. Informace o nemocích prezidenta poskytoval do loňského roku za tým ošetřujících lékařů Martin Holcát, který pracuje jako náměstek ředitele pro léčebně preventivní péči Fakultní nemocnice v Motole. "Nově ale může informace poskytovat jen mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček," řekl v pondělí Holcát. On sám proto nechtěl o detailech zdravotního stavu prezidenta mluvit. "Pan prezident se ale momentálně těší poměrně dobrému zdraví," sdělil Holcát. Podle něj o tom svědčí i to, že se už neschází lékařské konzilium, které nad Zemanovými nemocemi "bdělo". Zeman tak absolvuje jen pravidelné prohlídky.

 

Právě se děje

Další zprávy