Miloš Zeman chce znovu kandidovat na prezidenta, tvrdí jeho přátelé. Klíčové bude zdraví

Domácí Domácí
Aktualizováno 28. 1. 2016 8:47
Miloš Zeman se chce znovu ucházet o post hlavy státu. Podle serveru Neovlivní.cz to sdělil v minulých dvou měsících několika svým přátelům. “Miloš chce být znovu prezident, výslovně mi to řekl. Jediné, co by to mohlo zkomplikovat, je jeho zdraví," upřesnil jeden z anonymních zdrojů. Oficiálně chce svou kandidaturu Zeman oznámit až v březnu příštího roku.
Pokud to zdravotní stav dovolí, chtěl by prý Miloš Zeman na post hlavy státu kandidovat znovu
Pokud to zdravotní stav dovolí, chtěl by prý Miloš Zeman na post hlavy státu kandidovat znovu | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman je připraven znovu kandidovat na post hlavy státu. Klíčovým pro jeho konečné rozhodnutí bude zdravotní stav. Podle serveru Neovlivni.cz to Zeman řekl v rozmezí uplynulých dvou měsíců svým přátelům.

“Miloš chce být znovu prezident, výslovně mi to řekl. Jediné, co by to mohlo zkomplikovat, je jeho zdraví. Ale teď je ve skvělé kondici, a jestli se to nějak dramaticky nezmění, půjde do toho,” sdělil Neovlivní.cz jeden z prezidentových přátel, který chtěl zůstat v anonymitě.

Jeho slova serveru potvrdil i další Zemanův blízký: “Úřad ho baví, nijak ho to nevyčerpává. Je přesvědčený, že jeho chvíle – například s ohledem na problematiku uprchlíků či Islámského státu – ještě přijdou. A nechce si to nechat ujít.”

Miloš Zeman však sám ještě oficiálně účast ve volbě na příštího prezidenta neoznámil. Dle slov jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka tak učiní až v březnu příštího roku.

“Ohledně své kandidatury se pan prezident vysloví veřejně, a to v březnu 2017,” reagoval mluvčí na dotaz Neovlivní.cz, zda už se prezident rozhodl, že bude kandidovat.

O tom, že se Zeman bude chtít znovu ucházet o prezidentské křeslo, nepochybují ani jeho spojenci. “Jsem přesvědčen, že do toho půjde,” dodal senátor za ČSSD Zdeněk Škromach.

Prezidentské volby se mají konat za dva roky v lednu. O kandidatuře zatím veřejně uvažují senátor Zdeněk Škromach, ekonom Vladimír Dlouhý nebo europoslanec Jiří Pospíšil. Například Škromach ale bude o prezidentský post usilovat jen v případě, že se o znovuzvolení nebude ucházet Miloš Zeman. Naopak kandidatura Škromacha by přiměla o funkci přemýšlet teologa a pedagoga Tomáše Halíka či senátora za ODS Jaroslava Kuberu.

Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. | Video: economia
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy