Zemanovi se zlepšila cukrovka, problémy s nohama ho trápí dál

ČTK ČTK
14. 9. 2016 21:52
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se v poslední době nezhoršil, naopak má lepší hodnoty cukrovky. České televizi to řekl samotný Zeman. "Cukrovka je nevyléčitelná, ale může se zlepšovat, což se právě stalo," odpověděl prezident na otázku ohledně svého zdravotního stavu. Druhou nemocí, jíž Zeman trpí, je polyfunkční neuropatie, tedy porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nemoci, jimiž trpí prezident Miloš Zeman, se v poslední době nezhoršily, dokonce se mu zlepšily hodnoty cukrovky. Řekl to v rozhovoru pro Českou televizi. Choroba nohou, kvůli níž musí chodit s hůlkou, se podle něj nelepší, ale ani se nezhoršila. Zda bude v prezidentských volbách znovu kandidovat, se sám rozhodne na začátku března příštího roku.

"Cukrovka je nevyléčitelná, ale může se zlepšovat, což se právě stalo," odpověděl prezident na otázku ohledně svého zdravotního stavu. "Je to jedna ze dvou nemocí, které mám a které mne budou doprovázet až do konce života," poznamenal.

Druhou nemocí, jíž prezident trpí, je polyfunkční neuropatie, tedy porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů. Nevyléčitelné onemocnění mu způsobuje potíže s pohybem. "Nemohu říci, že se zhoršuje, ale na rozdíl od té cukrovky se nezlepšuje," řekl prezident o druhé chorobě, která ho dlouhodobě trápí.

"Kdykoliv upadnu, spadnu ze schodů nebo zavrávorám, novináři napíšou, že jsem pod parou. Kéž by to byla pravda, protože bych mohl vystřízlivět," doplnil svá slova typickým bonmotem.

Zeman je znám svým nepříliš zdravým životním stylem a zálibou v kouření a alkoholu. Jeho životospráva se dostala do popředí zájmu v době prezidentské volby a hlavně po převzetí funkce. Lze očekávat, že zdravotní stav prezidenta se stane tématem i příští rok na jaře, kdy má Zeman oznámit, zda bude znovu kandidovat na post hlavy státu.

Loni na konci dubna se Zeman pochlubil, že kromě cukrovky a neuropatie ho nic jiného netrápí. "Plíce, přestože jsem vášnivý kuřák, jsou naprosto čisté. Nedávno jsem byl na rentgenu, říkali: 'Vy jste nekuřák, že?' A prostatu, pravil profesor Dvořáček, prostatu mám jako panic," prohlásil. Na konci srpna Zeman oznámil, že lékaři mu diagnostikovali čtyřicetiprocentní ztrátu sluchu.

Nejde nám o Miloše Zemana, jde o typ politiky, který reprezentuje, představuje totiž základní ohrožení principů a hodnot republiky, říká Václav Němec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy