Zeman je spíše lidový prezident, který na vážnosti svému úřadu nepřidal, myslí si většina Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2016 11:54
Výsledky prosincového průzkumu agentury STEM ukazují, že se Zemanovi daří být spíše "lidovým" prezidentem a svým působením příliš nepřispěl ke zvýšení vážnosti svého úřadu. Prezident má podle výsledků průzkumu stát nejen mimo strany, ale spíše nad nimi, a kriticky dohlížet na jejich činnost, myslí si 70 procent dotázaných. Podle 61 procent lidí, kteří odpovídali by bylo vhodné, aby měl politický systém silného prezidenta s rozsáhlými výkonnými pravomocemi.
Podle průzkumu se Zemanovi daří být spíše "lidovým" prezidentem a svým působením příliš nepřispěl ke zvýšení vážnosti úřadu prezidenta.
Podle průzkumu se Zemanovi daří být spíše "lidovým" prezidentem a svým působením příliš nepřispěl ke zvýšení vážnosti úřadu prezidenta. | Foto: ČTK

Praha - Sedm lidí z deseti si přeje, aby se prezident Miloš Zeman kriticky vyjadřoval k činnosti vlády a politických stran. Více než dvě pětiny lidí (44 procent) si pak myslí, že Zeman do vnitropolitického dění zasahuje příliš. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu mínění agentury STEM. Podle něj se Zemanovi daří být spíše "lidovým" prezidentem a svým působením příliš nepřispěl ke zvýšení vážnosti úřadu prezidenta.

Kritické vyjadřování k činnosti vlády a stran nejčastěji požadují příznivci KSČM a ČSSD. Výtka, že prezident zasahuje příliš do vnitropolitického dění, zaznívá především z pravé části politického spektra.

Prezident má podle výsledků průzkumu stát nejen mimo strany, ale spíše nad nimi, a kriticky dohlížet na jejich činnost. Na tom se shodnou všechny skupiny obyvatelstva. Nadstranickost požaduje 88 procent respondentů. Podle tří pětin občanů (61 procent) by bylo vhodné, aby měl politický systém silného prezidenta s rozsáhlými výkonnými pravomocemi.

Prezident kritizoval vládu například začátkem ledna za špatné čerpání peněz z evropských fondů. Kritika na adresu premiéra Bohuslava Sobotky pak od hlavy státu zazněla jen v posledních dnech několikrát. V jednom z rozhovorů prohlásil, že Sobotka škodí sociální demokracii, v dalším vyjádřil lítost nad tím, že neumětelové přivádějí sociální demokracii do nižších pater politického vlivu.

Vztahy premiéra a prezidenta se vyostřily i před týdnem, kdy prezident při cestě po Jihomoravském kraji na otázku jak se zbavit Sobotky řekl, že demokratickou cestou odstranění politika jsou volby a nedemokratickou kalašnikov.

Podle dvou třetin občanů prezident Zeman příliš nepřispěl ke zvýšení vážnosti úřadu prezidenta. V dlouhodobém časovém pohledu Zeman ve srovnání s ostatními prezidenty z hlediska zvyšování vážnosti úřadu podle STEM neobstojí příliš dobře. Dosud nejvýraznější příspěvek měl podle výsledků průzkumů Václav Havel v únoru 2003, kdy se podle 69 procent občanů podstatně zasloužil o zvýšení vážnosti úřadu.

STEM dodává, že i mezi lidmi, kteří Zemanovi důvěřují, není názor na zvýšení vážnosti úřadu prezidenta zcela jednoznačný. S názorem, že prezident Zeman zvýšil vážnost úřadu, nesouhlasí 42 procent z nich. STEM připomíná, že podle výsledků průzkumů z konce loňského roku se prezident těší důvěře většiny obyvatel. V listopadu mu důvěru vyslovilo 54 procent lidí, v prosinci 53 procent.

Dvě třetiny obyvatel si funkci prezidenta spojují s velkou vážností a úctou, pro třetinu je stejná jako ostatní funkce. Tři pětiny lidí vnímají roli prezidenta především jako reprezentativní funkci, dvě pětiny jej v mysli zapojují do běžného dění a chápou ho jako službu pro občany.

Výzkumu STEM se od 3. do 11. prosince loňského roku účastnilo 1014 respondentů.

Pan prezident dodržuje dietní režim, který mu byl doporučen. O množství alkoholu hovořit nebudu, není důstojné něco takového řešit. Opilost prezidenta u klenotů vylučuji, říká mluvčí Jiří Ovčáček. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy