Zelená úsporám dá nemocnicím i školám jen půlku dotací

Pavel Baroch, Kateřina Eliášová
7. 2. 2011 15:53
Plán: Veřejné budovy dostanou možná polovinu, další dotace se sníží o 20 procent
Dotace na zeteplování se sníží
Dotace na zeteplování se sníží | Foto: Pavel Baroch

Praha - Program Zelená úsporám na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění se kvůli obrovskému zájmu domácností dostal do útlumu.

Ministerstvo životního prostředí chce proto snížit poskytované dotace, protože se programu nedostává peněz, chybí mu miliardy korun. Omezení se má týkat nejen rodin, ale i škol, nemocnic a dalších veřejných budov.

Ministerstvo už připravuje plány, o kolik bude muset dotace snížit. U veřejných budov to může být až o polovinu, potvrdily Aktuálně.cz zdroje ze Státního fondu životního prostředí, který program spravuje.

Koncem ledna sečetl fond všechny žádosti a už teď ví, že jich je mnohem více, než kolik má stát peněz. O příspěvek na zateplení či výměnu topení požádaly desítky tisíc domácností.

"Musím říct, že rozhodnutí, která budeme muset přijmout, nebudou populární," připustil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Dotace se sníží

Nová situace by se mohla týkat přibližně padesáti tisíc žádostí, může to být však ještě více. Přesný počet zájemců, kteří se do programu přihlásili, bude úřad vědět v březnu. Dvacet tisíc žádostí uspokojí fond částkou 5,7 miliard korun ještě podle původního plánu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: Jan Langer

Ministerstvo uvažuje o tom, že o několik procent sníží poskytovanou podporu, která je v současnosti v průměru mezi 60 a 65 procenty na jeden projekt.

"V současné době počítáme se čtyřmi možnými verzemi, jak současnou situaci řešit. Zatím neumím říct, koho se víc dotkne," řekl Aktuálně.cz Chalupa. Úřad zatím přesně neví, kdy by mohla začít nová pravidla platit.

Méně miliard pro školy

Redakce Aktuálně.cz z důvěryhodných zdrojů zjistila, že například čtyřmiliardová dotace pro veřejné budovy by mohla klesnout na polovinu, a to je ten lepší scénář.

Průměrná dotace pro ostatní žadatele má klesnout o dvacet procent. Mezi pracovní verzí patří i možnost uspokojit jen ty, na něž vyjde dotace za současných podmínek. Tato varianta je ale nejmíň pravděpodobná.

"Já nemám verzi ideální. Volím ze všech těch verzí tu, která bude co nejvíc férová vůči lidem. Ale vždy verze tak trochu nejméně špatná z těch špatných," zhodnotil situaci Chalupa.

Miliardy z emisních kreditů

Podle informací z ministerstva je v tuto chvíli připravován obchod s emisními kredity, z jejichž prodeje se Zelená úsporám platí, za nejméně půl miliardy. 

Exministr Martin Bursík
Exministr Martin Bursík | Foto: MŽP

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, za jehož působení v čele resortu se program na jaře 2009 spustil, uvedl, že stát má možnost prodat další povolenky a získat více než dvě miliardy korun. Peníze by se pak mohly použít na zalepení případné "finanční díry".

Ekologické Hnutí Duha zase navrhuje, aby se na překlenutí momentálního nedostatku peněz v mimořádně úspěšném programu použilo část z výnosů společnosti ČEZ.

"To, že se peníze vyčerpaly dříve, není neúspěchem programu, ale přesně naopak. Ukazuje to, jaký byl o příspěvek na zateplení zájem," řekl Aktuálně.cz Bursík. "Ukázalo se, že i naše nejoptimističtější očekávání byla příliš při zemi."

Smlouvy umožňují nižší dotace

Pokud se nakonec ministerstvo životního prostředí rozhodne dotace pro domácnosti a další zájemce o zateplování skutečně snížit, bude to muset nejdříve probrat s japonskými partnery, kteří si koupili nejvíc emisních kreditů. Bez jejich souhlasu není možné tak zásadní změnu udělat.

Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek uvedl, že smlouvy s kupci českých emisních povolenek povolují. "Podpora se může snížit až o dvacet procent," řekl Aktuálně.cz Michálek, podle něhož by i po případném snížení byl pro domácnosti i stavební firmy program výhodný. Stejně tak pro kupce českých kreditů.

"Pokud se více žadatelů podpoří nižší částkou, má to větší efekt na snižování emisí oxidu uhličitého, než kdyby se podpořilo méně zájemců větší sumou," vysvětlil Michálek.

Právní rizika

Současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa upozornil, že chystaná opatření mají svá právní úskalí, a proto zadal podrobnou právní analýzu, která má zmapovat rizika plánovaných finančních úspor. "Nechávám si zpracovat právní analýzu toho, jakým způsobem můžu dál postupovat," řekl ministr.

Stát by v případě snížení dotací mohl narazit na možné žaloby žadatelů o dotace. Právní nárok na ni sice není, ale existuje možnost, že by stěžovatel mohl uspět s žalobou na stát za nerovný přístup. Právě tato rizika má zmíněná analýza posoudit.

V programu Zelená úsporám je nyní evidováno přibližně 75 tisíc majitelů domů, což je asi 200 tisíc domácností. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20 tisíc žádostí za 5,7 miliard korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši.

 

Právě se děje

Další zprávy