Fond propouštěl, Zelená úsporám se v únoru neotevře

Pavel Baroch
17. 12. 2010 13:00
Kauza Drobil ukázala i na to, že státu chybí slibované peníze na zateplování
Bude mít stát dost peněz na pokračování?
Bude mít stát dost peněz na pokračování? | Foto: Pavel Baroch

Praha - Ministerstvo životního prostředí nesplní svůj slib, že v únoru znovu začne přijímat žádosti do programu Zelená úsporám, z něhož se platí zateplování domů a výměna starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění.

Státní fond životního prostředí, který má program na starosti, přechodně zavřel podatelny na konci října, protože byl zahlcen tisíci žádostmi. Stát v tuto chvíli ani neví, jestli bude mít na pokračování programu dostatek peněz.

V souvislosti s kauzou ministra Pavla Drobila, který kvůli podezření z machinací na ekologickém fondu oznámil svou rezignaci, totiž vyšlo najevo, že se fondu podle hrubých odhadů nedostává až 5 miliard korun na pokrytí všech žádostí.

Drobilova náměstkyně Rut Bízková uvedla, že za celý rok bylo do Zelená úsporám přijato 3,1 tisíce žádostí. V posledním týdnu před přerušením programu celkem 10 425 formulářů.

"Tento extrémní nárůst přijatých žádostí je nad naší administrativní a personálně-technickou kapacitu a není možné tyto projekty zkontrolovat do konce ledna. Proto lze očekávat, že program nebude otevřen 1. února, jak bylo původně deklarováno," řekla Bízková.

Muselo odejít zhruba 15 úředníků

Někdejší šéfka Zelené úsporám Irena Plocková, která v půlce listopadu odešla z ekologického fondu po neshodách s tehdejším ředitelem Liborem Michálkem, uvedla, že kvůli státním úsporám přišel program asi o 15 úředníkům.

Foto: Pavel Baroch

"Ředitel nedokázal tyto pracovníky obhájit," řekla Aktuálně.cz Plocková.

Hodně žádostí? To se přece vědělo

Podle Petra Holuba, někdejšího ředitela odboru na ministerstvu životního prostředí, který měl Zelenou úsporám na starosti, tvrdí, že se od začátku vědělo o tom, že žádostí dorazí desítky tisíc.

"Bohužel administrativa byla minulým vedením programu pro takový počet žádostí a takový typ programu nastavena komplikovaně a zdlouhavě," řekl Aktuálně.cz Holub.

Dodal, že podle jeho názoru byl přístup ředitele fondu Libora Michálka k řešení nahromaděných problémů profesionální. "Druhá věc je, že chybí čtyři miliardy korun, které šly na podporu zateplování veřejných budov," dodal Holub.

Zkontrolovat 14 tisíc žádostí

Mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová uvedla, že v polovině prosince chybělo zkontrolovat ještě přibližně 14 tisíc žádostí. Fondu se prodejem emisních povolenek podařilo získat na zateplování a výměnu vytápění více než 18 miliard korun.

"Podle našich předběžných odhadů je možné očekávat převis mezi třemi až pěti miliardami," řekla Brandtová. Aktuální průměrná dotace se pohybuje mezi 60 až 65 procenty.

"V současné době vedeme jednání s kupci emisních kreditů, protože uvažujeme o snížení dotace v řádu několika procentních bodů, tak abychom mohli uspokojit všechny žadatele, kteří podali žádost podle podmínek programu," vysvětlila Brandtová.

Foto: Pavel Baroch

Ve fondu je 75 tisíc žádostí

V programu Zelená úsporám je nyní evidováno přibližně 75 tisíc majitelů domů. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20 tisíc žádostí za 5,7 miliard korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši.

"Prostředky mohou žadatelé očekávat do konce března příštího roku," řekla mluvčí fondu Brandtová.

Když se program Zelená úsporám na jaře 2009 spouštěl, tvrdilo ministerstvo životního prostředí, že bude dostatek prostředků pro všechny žadatele až do roku 2012. Jenže původně byl program určen jen pro rodinné domy a činžáky, pak se rozšířil i o paneláky.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy