Fond propouštěl, Zelená úsporám se v únoru neotevře

Pavel Baroch
17. 12. 2010 13:00
Kauza Drobil ukázala i na to, že státu chybí slibované peníze na zateplování
Bude mít stát dost peněz na pokračování?
Bude mít stát dost peněz na pokračování? | Foto: Pavel Baroch

Praha - Ministerstvo životního prostředí nesplní svůj slib, že v únoru znovu začne přijímat žádosti do programu Zelená úsporám, z něhož se platí zateplování domů a výměna starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění.

Státní fond životního prostředí, který má program na starosti, přechodně zavřel podatelny na konci října, protože byl zahlcen tisíci žádostmi. Stát v tuto chvíli ani neví, jestli bude mít na pokračování programu dostatek peněz.

V souvislosti s kauzou ministra Pavla Drobila, který kvůli podezření z machinací na ekologickém fondu oznámil svou rezignaci, totiž vyšlo najevo, že se fondu podle hrubých odhadů nedostává až 5 miliard korun na pokrytí všech žádostí.

Drobilova náměstkyně Rut Bízková uvedla, že za celý rok bylo do Zelená úsporám přijato 3,1 tisíce žádostí. V posledním týdnu před přerušením programu celkem 10 425 formulářů.

"Tento extrémní nárůst přijatých žádostí je nad naší administrativní a personálně-technickou kapacitu a není možné tyto projekty zkontrolovat do konce ledna. Proto lze očekávat, že program nebude otevřen 1. února, jak bylo původně deklarováno," řekla Bízková.

Muselo odejít zhruba 15 úředníků

Někdejší šéfka Zelené úsporám Irena Plocková, která v půlce listopadu odešla z ekologického fondu po neshodách s tehdejším ředitelem Liborem Michálkem, uvedla, že kvůli státním úsporám přišel program asi o 15 úředníkům.

Foto: Pavel Baroch

"Ředitel nedokázal tyto pracovníky obhájit," řekla Aktuálně.cz Plocková.

Hodně žádostí? To se přece vědělo

Podle Petra Holuba, někdejšího ředitela odboru na ministerstvu životního prostředí, který měl Zelenou úsporám na starosti, tvrdí, že se od začátku vědělo o tom, že žádostí dorazí desítky tisíc.

"Bohužel administrativa byla minulým vedením programu pro takový počet žádostí a takový typ programu nastavena komplikovaně a zdlouhavě," řekl Aktuálně.cz Holub.

Dodal, že podle jeho názoru byl přístup ředitele fondu Libora Michálka k řešení nahromaděných problémů profesionální. "Druhá věc je, že chybí čtyři miliardy korun, které šly na podporu zateplování veřejných budov," dodal Holub.

Zkontrolovat 14 tisíc žádostí

Mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová uvedla, že v polovině prosince chybělo zkontrolovat ještě přibližně 14 tisíc žádostí. Fondu se prodejem emisních povolenek podařilo získat na zateplování a výměnu vytápění více než 18 miliard korun.

"Podle našich předběžných odhadů je možné očekávat převis mezi třemi až pěti miliardami," řekla Brandtová. Aktuální průměrná dotace se pohybuje mezi 60 až 65 procenty.

"V současné době vedeme jednání s kupci emisních kreditů, protože uvažujeme o snížení dotace v řádu několika procentních bodů, tak abychom mohli uspokojit všechny žadatele, kteří podali žádost podle podmínek programu," vysvětlila Brandtová.

Foto: Pavel Baroch

Ve fondu je 75 tisíc žádostí

V programu Zelená úsporám je nyní evidováno přibližně 75 tisíc majitelů domů. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20 tisíc žádostí za 5,7 miliard korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši.

"Prostředky mohou žadatelé očekávat do konce března příštího roku," řekla mluvčí fondu Brandtová.

Když se program Zelená úsporám na jaře 2009 spouštěl, tvrdilo ministerstvo životního prostředí, že bude dostatek prostředků pro všechny žadatele až do roku 2012. Jenže původně byl program určen jen pro rodinné domy a činžáky, pak se rozšířil i o paneláky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy