reklama
 
 

Fond propouštěl, Zelená úsporám se v únoru neotevře

17. 12. 2010 13:00
Kauza Drobil ukázala i na to, že státu chybí slibované peníze na zateplování

Praha - Ministerstvo životního prostředí nesplní svůj slib, že v únoru znovu začne přijímat žádosti do programu Zelená úsporám, z něhož se platí zateplování domů a výměna starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění.

Státní fond životního prostředí, který má program na starosti, přechodně zavřel podatelny na konci října, protože byl zahlcen tisíci žádostmi. Stát v tuto chvíli ani neví, jestli bude mít na pokračování programu dostatek peněz.

V souvislosti s kauzou ministra Pavla Drobila, který kvůli podezření z machinací na ekologickém fondu oznámil svou rezignaci, totiž vyšlo najevo, že se fondu podle hrubých odhadů nedostává až 5 miliard korun na pokrytí všech žádostí.

Drobilova náměstkyně Rut Bízková uvedla, že za celý rok bylo do Zelená úsporám přijato 3,1 tisíce žádostí. V posledním týdnu před přerušením programu celkem 10 425 formulářů.

"Tento extrémní nárůst přijatých žádostí je nad naší administrativní a personálně-technickou kapacitu a není možné tyto projekty zkontrolovat do konce ledna. Proto lze očekávat, že program nebude otevřen 1. února, jak bylo původně deklarováno," řekla Bízková.

Muselo odejít zhruba 15 úředníků

Někdejší šéfka Zelené úsporám Irena Plocková, která v půlce listopadu odešla z ekologického fondu po neshodách s tehdejším ředitelem Liborem Michálkem, uvedla, že kvůli státním úsporám přišel program asi o 15 úředníkům.

"Ředitel nedokázal tyto pracovníky obhájit," řekla Aktuálně.cz Plocková.

Hodně žádostí? To se přece vědělo

Podle Petra Holuba, někdejšího ředitela odboru na ministerstvu životního prostředí, který měl Zelenou úsporám na starosti, tvrdí, že se od začátku vědělo o tom, že žádostí dorazí desítky tisíc.

"Bohužel administrativa byla minulým vedením programu pro takový počet žádostí a takový typ programu nastavena komplikovaně a zdlouhavě," řekl Aktuálně.cz Holub.

Dodal, že podle jeho názoru byl přístup ředitele fondu Libora Michálka k řešení nahromaděných problémů profesionální. "Druhá věc je, že chybí čtyři miliardy korun, které šly na podporu zateplování veřejných budov," dodal Holub.

Zkontrolovat 14 tisíc žádostí

Mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová uvedla, že v polovině prosince chybělo zkontrolovat ještě přibližně 14 tisíc žádostí. Fondu se prodejem emisních povolenek podařilo získat na zateplování a výměnu vytápění více než 18 miliard korun.

"Podle našich předběžných odhadů je možné očekávat převis mezi třemi až pěti miliardami," řekla Brandtová. Aktuální průměrná dotace se pohybuje mezi 60 až 65 procenty.

"V současné době vedeme jednání s kupci emisních kreditů, protože uvažujeme o snížení dotace v řádu několika procentních bodů, tak abychom mohli uspokojit všechny žadatele, kteří podali žádost podle podmínek programu," vysvětlila Brandtová.

Ve fondu je 75 tisíc žádostí

V programu Zelená úsporám je nyní evidováno přibližně 75 tisíc majitelů domů. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20 tisíc žádostí za 5,7 miliard korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši.

"Prostředky mohou žadatelé očekávat do konce března příštího roku," řekla mluvčí fondu Brandtová.

Když se program Zelená úsporám na jaře 2009 spouštěl, tvrdilo ministerstvo životního prostředí, že bude dostatek prostředků pro všechny žadatele až do roku 2012. Jenže původně byl program určen jen pro rodinné domy a činžáky, pak se rozšířil i o paneláky.

autor: Pavel Baroch | 17. 12. 2010 13:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama