Nový ministr pošle auditory na program Zelená úsporám

Karel Toman
21. 1. 2011 17:06
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má "vážné pochyby o právním aspektu" programu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vstoupil do úřadu rázně. Po týdnu v čele rezortu se rozhodl poslat na Státní fond životního prostředí kontrolu. Konkrétně na dotační program Zelená úsporám.

"Situaci v programu Zelená úsporám považuji za vážnou. Mám zásadní pochybnosti o manažerském zvládnutí projektu ze strany vedení Státního fondu životního prostředí, a to od samého spuštění," napsal dnes Chalupa ve svém prohlášení.

Vážné pochyby o právním aspektu

Pochybnosti má ministr i o "právním aspektu" programu. Svůj další postup proto bude řídit podle výsledků plánovaného auditu, který má prověřit "proces fungování programu včetně manažerské odpovědnosti."

"Nařídil jsem vedení fondu shromáždit všechny směrnice, nařízení, manuály, interní předpisy, zápisy z jednání a ostatní relevantní spisovou dokumentaci vážící se k programu Zelená úsporám," píše ministr v prohlášení.

"Všechny tyto dokumenty včetně dotazů budou předány auditorovi k prověření a zodpovězení. O závěrech této kontroly a z ní plynoucí odpovědnosti budu informovat veřejnost," dodává.

Žádosti ohroženy nejsou

Chalupa ujišťuje veřejnost, že smyslem celé akce je, aby prostředky ve fondu ve výši 19 miliard korun se co nejrychleji dostaly k žadatelům. Vyřizování už podaných žádostí tím podle něj ohroženo není.

Zelená úsporám je program, který má peníze z emisních povolenek lidem přerozdělovat na podporu do energeticky úsporných investic, jako jsou zateplení domů nebo tepelná čerpadla.

Chalupovo prohlášení přichází týden poté, co byl jmenován do funkce ministra životního prostředí.

Do funkce nastoupil po svém předchůdci Pavlu Drobilovi. Ten rezignoval  poté, co jej a jeho poradce Martina Knetiga nahrál dnes už bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, jak rozkrývají možné financování ODS z peněz tohoto fondu. ODS to ale popírá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy