Nový ministr pošle auditory na program Zelená úsporám

Karel Toman
21. 1. 2011 17:06
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má "vážné pochyby o právním aspektu" programu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vstoupil do úřadu rázně. Po týdnu v čele rezortu se rozhodl poslat na Státní fond životního prostředí kontrolu. Konkrétně na dotační program Zelená úsporám.

"Situaci v programu Zelená úsporám považuji za vážnou. Mám zásadní pochybnosti o manažerském zvládnutí projektu ze strany vedení Státního fondu životního prostředí, a to od samého spuštění," napsal dnes Chalupa ve svém prohlášení.

Vážné pochyby o právním aspektu

Pochybnosti má ministr i o "právním aspektu" programu. Svůj další postup proto bude řídit podle výsledků plánovaného auditu, který má prověřit "proces fungování programu včetně manažerské odpovědnosti."

"Nařídil jsem vedení fondu shromáždit všechny směrnice, nařízení, manuály, interní předpisy, zápisy z jednání a ostatní relevantní spisovou dokumentaci vážící se k programu Zelená úsporám," píše ministr v prohlášení.

"Všechny tyto dokumenty včetně dotazů budou předány auditorovi k prověření a zodpovězení. O závěrech této kontroly a z ní plynoucí odpovědnosti budu informovat veřejnost," dodává.

Žádosti ohroženy nejsou

Chalupa ujišťuje veřejnost, že smyslem celé akce je, aby prostředky ve fondu ve výši 19 miliard korun se co nejrychleji dostaly k žadatelům. Vyřizování už podaných žádostí tím podle něj ohroženo není.

Zelená úsporám je program, který má peníze z emisních povolenek lidem přerozdělovat na podporu do energeticky úsporných investic, jako jsou zateplení domů nebo tepelná čerpadla.

Chalupovo prohlášení přichází týden poté, co byl jmenován do funkce ministra životního prostředí.

Do funkce nastoupil po svém předchůdci Pavlu Drobilovi. Ten rezignoval  poté, co jej a jeho poradce Martina Knetiga nahrál dnes už bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, jak rozkrývají možné financování ODS z peněz tohoto fondu. ODS to ale popírá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy