Zelená úsporám letos zavírá, nové žádosti fond nepřijme

Kateřina Eliášová
7. 2. 2011 11:50
Černý scénář? Chybí možná až devět miliard korun
Foto: Pavel Baroch

Praha - Program Zelená úsporám na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění zůstane už pro letošek uzavřen novým žádostem.

Aktuálně.cz to potvrdil vysoce důvěryhodný zdroj ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který Zelenou úsporám administruje.

Ministerstvo příjem žádostí o dotaci pozastavilo loni v říjnu. Jeho úředníci původně plánovali, že to bude přechodně pouze do konce ledna.

Zatím není jasné, zda se program restartuje alespoň v příštím roce.

"Nedovedu si představit, že bych v tuto chvíli otevřel nabírání dalších žádostí, nemám ani na stoprocentní krytí těch stávajích," potvrdil informace Aktuálně.cz nově jmenovaný ministr úřadu Tomáš Chalupa (ODS).

Programu chybějí peníze

Chalupův předchůdce v úřadu Pavel Drobil (ODS) v polovině prosince v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že ve Státním fondu životního prostředí chybí až 5 miliard korun na zaplacení všech žádostí, které byly v programu podány. Ministerstvo teď opatrně připouští, že chybějící částka může být mnohem vyšší.

"Kolem mne se už objevují informace, že to může být až devět miliard korun, přesná čísla ale zatím nemáme. Každopádně už dnes víme, že to nebude méně než těch pět," uvedl Chalupa.

Výše citovaný zdroj z fondu odhaduje, že skutečná "díra" v rozpočtu Zelené úsporám bude mezi sedmi až osmi miliardami. Přesněji, je to rozdíl mezi skutečnými prostředky, které stát na program má a poptávkou.

Ministerstvo má na účtu České národní banky přibližně devatenáct miliard korun, další půlmiliardu může získat z prodeje dalšího balíku emisních povolenek.

SFŽP už zaevidoval žádosti

Úředníci SFŽP na konci ledna sečetli všechny podané žádosti. "Mohu potvrdit, že máme vše zaevidováno. Nyní zkoumáme stav jednotlivých žádostí, to je zda jsou úplné apod.," řekla Aktuálně.cz pověřená ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová.

V polovině února zasedne rada SFŽP, které fond předloží konečná čísla. Ministerstvo je chce zveřejnit v průběhu března.

V programu Zelená úsporám je nyní evidováno přibližně 75 tisíc majitelů domů. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20 tisíc žádostí za 5,7 miliard korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši.

Ať pomůže ČEZ, navrhuje Hnutí Duha

Ekologické Hnutí Duha navrhlo, aby vláda zalepila finanční díru finanční injekcí z výnosů společnosti ČEZ.

"Desetitisíce žádostí o podporu potvrzují, že jde o výborně vymyšlený, úspěšný a populární program. První rok a půl ukázal, že tak lze snížit naši závislost na ruském plynu i povrchových uhelných dolech a rodiny ušetří tisíce korun ročně. Jedinou podstatnou chybou Zelené úsporám je málo peněz, a to i přes dílčí problémy s administrací programu, které lze navíc vyřešit," řekl Martin Sedlák z Hnutí Duha.

 

Právě se děje

Další zprávy