Dosud ústav přijal více než 12 tisíc hlášení na nežádoucí účinky očkování proti covidu, do začátku letošního dubna také prověřoval 174 úmrtí. "Řada hlášení byla u lidí, kteří v krátké době po očkování onemocněli covidem-19 nebo měli jiná onemocnění," řekl Boráň.
Pravděpodobně přímo v souvislosti s očkováním se vyskytl jeden případ trombózy spojené s trombocytopenií, tedy snížením počtu krevních destiček, u takzvané adenovirové vakcíny. Podle Boráně je to na počet podaných dávek srovnatelné s výskytem v jiných zemích.
"Rizika onemocnění covid-19 jsou daleko vyšší," dodal. Podle dat ministerstva zemřelo 40 tisíc lidí od začátku epidemie na jaře 2020 nakažených covidem-19. Český statistický úřad uvedl, že loni v Česku zemřelo nejvíc lidí od konce druhé světové války a snížila se i doba pravděpodobného dožití.
Adenovirové vektorové vakcíny se v Česku podávaly od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson. Podle dat o podaných vakcínách jich bylo asi 887 tisíc dávek dvoudávkové AstraZenecy a 413 tisíc dávek jednodávkové Johnson & Johnson. Kvůli vyššímu výskytu trombóz u očkovaných těmito látkami v zahraničí bylo v Česku očkování omezeno na pacienty starší 60 let, zájem o ně pak výrazně klesl. V letošním roce jich bylo podáno jen 216 dávek. Celkově bylo očkováno proti covidu téměř 6,9 milionu lidí.
Běžně se trombózy vyskytují asi u 160 ze sta tisíc lidí každý rok. Riziko mohou zvyšovat i jiné léčivé přípravky, například hormonální antikoncepce. Riziko zvyšuje čtyřnásobně, ještě víc u žen s nadváhou nebo kuřaček.
Vakcína proti omikronu může být na podzim
Ústav do letošního dubna zveřejňoval údaje o nežádoucích účincích vakcín proti covidu každý měsíc. Nově je bude stejně jako u ostatních vakcíny publikovat souhrnně za celý rok vždy na začátku léta následujícího roku v informačním zpravodaji. Za rok 2021 by měl vyjít koncem června.
Z poslední na webu publikované zprávy ze začátku dubna vyplývá, že ústav pro kontrolu léčiv přijal od začátku očkování v prosinci 2020 více než 12 tisíc hlášení na nežádoucí účinky covidových vakcín, v roce 2021 jich bylo podle výroční zprávy asi 10 600. "Samotné počty nijak nevypovídají o bezpečnostním profilu léků. Smysl má jejich vyhodnocování na velkém souboru, což vykonává Evropská agentura pro léčivé přípravky," dodal Boráň.
Mezi hlášeními podle něj dominují reakce v místě aplikace vakcíny, které byly ve více než šesti tisících hlášeních, poruchy nervového systému, pod které spadají i bolesti hlavy, a poruchy svalové a kosterní soustavy, tedy i bolesti svalů a kloubů. Ty i podle výrobce patří mezi očekávatelné nežádoucí účinky. Hlášení nežádoucích účinků podle něj evropské úřady vyhodnocují každý měsíc a informace o vakcínách o ně doplňují.
Kromě stávajících vakcín upravených na omikron podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové Evropská léková agentura posuzuje i registraci vakcíny firmy Valneva, která jako první obsahuje inaktivovaný virus, a používání vakcíny od Novavaxu pro děti od 12 let. Na podzim by také podle ní mohly být k dispozici vakcíny upravené přímo na variantu omikron.
Podle Storové také na úrovni Evropské unie vznikl seznam léků, které jsou považované v souvislosti s covidem za důležité a bude hlídána jejich dostupnost a dostatečné zásoby. Jde například o monoklonální protilátky, remdesivir nebo léky s dexomethasonem. Do budoucna by podle ní mohly být podobně sledované i jiné skupiny léků, aby se nestávalo, že některé důležité pacientům chybí.