Zaorálek vyslal diplomaty do Libye kvůli zmizelému Čechovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2015 17:06
Čech je pohřešovaný po útoku na ropné pole. Podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka stojí za útokem s velkou pravděpodobností ozbrojenci Islámského státu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dva čeští diplomaté odcestují do zahraničí, aby řešili situaci pohřešovaného českého občana v Libyi. Muž je zaměstnancem ropné společnosti a pohřešuje se po pátečním ozbrojeném útoku na ropná pole.

"První odcestuje ještě dnes, další by měl vyrazit na cestu během 48 hodin," uvedl po jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničních věcí ministr Lubomír Zaorálek. Situací se bude v pondělí zabývat i vláda.

Zaorálek zdůraznil, že český občan je pohřešován. "Jakákoli upřesňující informace, která jde nad to, že je pohřešován, není natolik bezpečně ověřená, abychom ji mohli potvrdit," řekl Zaorálek. V sobotu řekl Českému rozhlasu, že ministerstvo se snaží zjistit, co se na místě stalo, kde pohřešovaný Čech nyní je a jak ho dostat na svobodu.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová řekla, že v Libyi se pohybují čeští občané pravděpodobně spíše ojediněle. Ministerstvo se o nich dozví, pokud ho občané kontaktují, nebo pokud jsou v kontaktu s rodinou, která to pak ministerstvu sdělí.

"Včera (v sobotu) jsme zjistili, že tam je ještě jeden Čech, který právě zkontaktoval svoji rodinu a který tam také pracoval," řekla mluvčí. V sobotu večer se tento občan dostal do bezpečné oblasti.

Při útoku zahynulo 11 strážců

Podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka stojí za útokem na ropné pole Ghaní, ležící asi 750 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu, s velkou pravděpodobností ozbrojenci Islámského státu. Situace v regionu je podle něj nepřehledná, proto by lidé měli zvážit i tamní pracovní příležitosti.

Libyjské úřady potvrdily, že pohřešovaných cizinců je nejméně sedm. Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí uvedl, že se po útoku pohřešuje devětatřicetiletý Rakušan, který také pracoval pro ropnou společnost poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu VAOS (Value Added Oilfield Services). Tajemník rakouského ministerstva Michael Linhart pak dodal, že se skupinou zatím nebyl navázán kontakt.

List Die Presse tvrdí, že mezi nezvěstnými jsou také Filipínci a lidé z Bangladéše a Súdánu, podle APA by ve skupině mohli být i Pákistánci. Linhart řekl, že útočníci mohou pocházet z pobřežního města Syrta. Libyjská státní ropná společnost oznámila, že při útoku islámských radikálů zahynulo 11 strážců zařízení; první zprávy uváděly, že mrtvých je osm.

Český krizový štáb je proto v kontaktu s rakouským štábem, v němž působí i český zástupce. V Libyi je dalších 20 až 30 Rakušanů, kteří většinou pracují pro ropné firmy a bezpečnostní agentury.

 

Právě se děje

Další zprávy