Po útoku Islámského státu se v Libyi pohřešuje jeden Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2015 19:41
Nezvěstní jsou i další lidé, mezi nimi například občan sousedního Rakouska. Ministerstvo zahraničí varuje Čechy před cestami do této země.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Po pátečním ozbrojeném útoku na ropné pole v Libyi je pohřešován jeden Čech, zaměstnanec rakouské ropné společnosti. Celkově je nezvěstných sedm cizinců. Situací se bude v pondělí mimořádně zabývat vláda a do regionu v nejbližší době vyrazí pracovník české diplomacie.

České úřady podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka prověřují možnost, že zahraniční pracovníci byli uneseni. Únos je pravděpodobný i podle bývalého šéfa české diplomacie Cyrila Svobody.

Ministerstvo v této souvislosti nedoporučuje lidem, aby do Libye cestovali, nebo si tam hledali práci.

"Cizinci z rakouské ropné společnosti, která pole spravovala, se stále pohřešují. V tuto chvíli nevíme, jaký je jejich osud," uvedl mluvčí libyjské společnosti Muhammad Harírí.

Na ropné pole Ghaní na jihu Libye, asi 750 kilometrů jižně od metropole Tripolisu, zaútočili extremisté hlásící se k organizaci Islámský stát. Zabili přitom 11 strážců ropného pole, některým usekli hlavu. Místní vládní síly následným protiútokem převzaly nad místem opět kontrolu.

Že za útokem na ropné pole stojí s velkou pravděpodobností ozbrojenci Islámského státu, potvrdila také česká diplomacie. 

V souvislosti s těmito událostmi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek svolal krizový štáb za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a zástupců tajných služeb, uvedla Lagronová a doplnila, že české úřady jsou s rodinou pohřešovaného Čecha v kontaktu. Vláda podle mluvčí nasadí veškeré prostředky k jeho rychlému nalezení a informace si vyměňuje s rakouskými úřady.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by lidé neměli cestovat do kterékoliv části Libye, včetně hlavního města Tripolisu. "V jihovýchodní části města probíhají boje mezi milicemi, mezinárodní letiště v Tripolisu je mimo provoz, současná vláda nemá bezpečnostní situaci pod kontrolou. Všem občanům České republiky doporučujeme zemi opustit," uvádí na svém webu ministerstvo.

Podle něj byl český zastupitelský úřad v Tripolisu dočasně uzavřen, proto nemůže Čechům poskytnout konzulární pomoc. V případě nouze by měli kontaktovat české velvyslanectví v Káhiře.

Vládní síly následně získaly pole zpět

Podle libyjských úřadů zaútočili neznámí útočníci na ropné pole ze severu. Způsobili tam "obrovské škody", dodaly úřady bez bližších podrobností.

"Naše síly následně porazily militanty a převzaly kontrolu nad ropným polem Ghaní," citovala agentura Reuters jednoho z armádních představitelů oficiální mezinárodně uznávané vlády, která sídlí v Tobrúku.

Milice, které si říkají Libyjský úsvit, od loňského léta ovládají metropoli Tripolis a vytvořili tam druhou vládu.

Libye se po svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. V zemi existují dva parlamenty a dvě vlády. Zmatků a bezvládí využili radikálové napojení na radikály z organizace Islámský stát, kteří v uplynulých měsících obsadili Sýrii a Irák a snaží se získat větší vliv.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy