Zaorálek: Evropa nemůže přijmout každého, ale pomoci musíme

Domácí Domácí
24. 8. 2015 17:33
Ministr zahraničí prohlásil, že jej znepokojuje, co zaznívá při veřejné debatě o přijímání uprchlíků. Musíme prý vnímat starosti spoluobčanů, ale nemůžeme upozaďovat, že jsme demokratický stát.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při schůzce s vedoucími zastupitelských úřadů České republiky řekl, že Česko má povinnost přijmout z uprchlíků ty, kteří trpí a kteří utíkají před násilím v jejich zemi.

Podle serveru iDnes.cz také dodal, že současně musíme být schopní říct, že Evropa nemůže přijmout každého.

Dále prohlásil, že jej znepokojuje, co zaznívá při veřejné debatě o přijímání uprchlíků. Musíme prý vnímat starosti spoluobčanů, ale nemůžeme upozaďovat to, že jsme demokratický stát.  

Musíme řešit příčiny

Lubomír Zaorálek dále prohlásil, že čtyři miliony lidí ze Sýrie jsou v pohybu. "Musíme řešit příčiny, nemůžeme řešit jen důsledky," řekl ministr zahraničí a vysvětlil, že řešení nevidí ve vojenské operaci, která se například nevyplatila Spojeným státům při jejich zásahu v Iráku v roce 2003.

Při vojenské intervenci dochází k rozštěpení společnosti, občanské válce a lidé se rozhodují, ke komu se přidají.

Premiér Bohuslav Sobotka při schůzce s českými velvyslanci prohlásil, že za nejdůležitější aspekt zastavení migrační vlny považuje ukončení válek v Libyi a Sýrii. Dále dodal, že každý druhý uprchlík, který je na našem území zadržený, pochází právě ze Sýrie.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy