Zaorálek: Evropa nemůže přijmout každého, ale pomoci musíme

Domácí Domácí
24. 8. 2015 17:33
Ministr zahraničí prohlásil, že jej znepokojuje, co zaznívá při veřejné debatě o přijímání uprchlíků. Musíme prý vnímat starosti spoluobčanů, ale nemůžeme upozaďovat, že jsme demokratický stát.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při schůzce s vedoucími zastupitelských úřadů České republiky řekl, že Česko má povinnost přijmout z uprchlíků ty, kteří trpí a kteří utíkají před násilím v jejich zemi.

Podle serveru iDnes.cz také dodal, že současně musíme být schopní říct, že Evropa nemůže přijmout každého.

Dále prohlásil, že jej znepokojuje, co zaznívá při veřejné debatě o přijímání uprchlíků. Musíme prý vnímat starosti spoluobčanů, ale nemůžeme upozaďovat to, že jsme demokratický stát.  

Musíme řešit příčiny

Lubomír Zaorálek dále prohlásil, že čtyři miliony lidí ze Sýrie jsou v pohybu. "Musíme řešit příčiny, nemůžeme řešit jen důsledky," řekl ministr zahraničí a vysvětlil, že řešení nevidí ve vojenské operaci, která se například nevyplatila Spojeným státům při jejich zásahu v Iráku v roce 2003.

Při vojenské intervenci dochází k rozštěpení společnosti, občanské válce a lidé se rozhodují, ke komu se přidají.

Premiér Bohuslav Sobotka při schůzce s českými velvyslanci prohlásil, že za nejdůležitější aspekt zastavení migrační vlny považuje ukončení válek v Libyi a Sýrii. Dále dodal, že každý druhý uprchlík, který je na našem území zadržený, pochází právě ze Sýrie.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy