Žantovský: Zeman má ke královně přijít v žaketu a uklonit se. Mnichovská dohoda není dobré téma

Martina Heroldová Martina Heroldová
15. 6. 2017 14:25
Britská královna Alžběta II. v pátek v poledne udělí audienci prezidentu Miloši Zemanovi. Ten pak v Londýně předá vyznamenání vojenským veteránům Royal Air Force a setká se také s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Prezident už avizoval, že se královny chce zeptat mimo jiné i na to, jak se dožít 90 let. Podle bývalého velvyslance v Londýně Michaela Žantovského je taková otázka nevhodná pro jakoukoli dámu, natožpak hlavu Spojeného království. Náležitosti přijetí u britské královny popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Bývalý velvyslanec v Londýně Michael Žantovský.
Bývalý velvyslanec v Londýně Michael Žantovský. | Foto: Jakub Plíhal

Česká hlava státu se setká s britskou královnou po deseti letech. Jak velkou poctou je taková audience?

Důležité je, že audience mají různé úrovně. Audience a státní návštěva není totéž. O audienci může požádat prakticky kdokoli a královna se rozhodne, zda mu vyhoví. Státní návštěva má větší prestiž a kromě setkání s královnou zahrnuje oběd či večeři, vojenskou přehlídku, vlajkoslávu a je zpravidla několikadenní.

Pak existuje také audience na úrovni takzvaného hosta vlády, což je oficiální pracovní návštěva, kdy královna přijme státníka na návrh britské vlády. Až poté je čistá audience, která může být jak individuální, tak skupinová. Ale i samotná audience je samozřejmě pro Českou republiku velkou poctou.

Kolik audiencí a státních návštěv královna ročně udělí?

Za doby mého působení byly státní návštěvy zpravidla dvě do roka. Na úrovni hosta vlády královna přijímá ročně kolem 10 až 20 představitelů. Na individuální audience přijímá královna asi 60 velvyslanců k předání pověřovacích listin, celou řadu dalších osobností, britských občanů a také některé zahraniční představitele jako právě prezidenta Zemana. Pak ale pochopitelně přijímá i k hromadným audiencím.

Jako státní návštěvu přijala královna z českých představitelů pouze Václava Havla?

Královna nejprve přijala v březnu 1990 Václava Havla neoficiálně, mimo všechny protokoly i s obědem. Bylo to v revoluční době, kdy se na pravidla tolik nehledělo. A v roce 1998 ho poté pozvala ke státní návštěvě se všemi poctami a náležitým doprovodným programem. Jeho nástupce Václava Klause pak přijala v roce 2007 jako hosta vlády, ale setkal se s ní i při zahájení olympijských her v Londýně v roce 2012 při skupinové audienci společně s ostatními hlavami států.

Co se očekává v rámci protokolu od českého prezidenta při setkání s královnou?

Já jsem v první řadě zvědav, jak bude pan prezident oblečen. K audiencím je obyčejně vyžadován i určitý oděv, který se liší podle denní doby. Pokud je setkání dopoledne nebo v brzkém odpoledni, pak je předepsán žaket, a pokud večer či později odpoledne, měl by to být frak. (Zeman se má s královnou setkat ve 12 hodin britského času, pozn. red.)

Je předepsaný dress code i pro první dámu?

Předepsány jsou denní šaty, čili například kalhotový kostým by neobstál. Šaty nemusí být dlouhé, ale měly by být minimálně po kolena. A rozhodně by první dáma měla mít klobouk.

Jak by se měl Zeman chovat, až k setkání dojde?

Královna je panovníkem, který návštěvu přijímá, host jí tak musí vyjádřit patřičný respekt. Královna jako první podává ruku, kterou host nesmí stisknout příliš silně, královna také první promlouvá. Přijímaný host by jí měl vyjádřit úctu poklonou a také oslovením. První oslovení musí být vždy "Vaše Veličenstvo", poté ji může oslovovat madam.

O jakých tématech může Zeman s královnou mluvit?

Královna nesmí komentovat současnou politickou situaci ani k ní zaujímat žádný postoj. Zeman by jí tak neměl pokládat otázky, které by k zaujetí stanoviska vedly.

Mohou spolu mluvit o Evropské unii nebo obecně o hrozbě terorismu?

V tomto je třeba být nesmírně opatrný. Bylo by snadné tím uvést královnu do rozpaků, například postoj k brexitu královna vyjádřit nemůže. Co se týče terorismu, asi by jí nikdo nevyčítal, kdyby řekla, že terorismus je špatný. Neočekává se pochopitelně, že její postoj k terorismu bude neutrální, ale více o tom neřekne.

Pan prezident avizoval, že by s Alžbětou II. chtěl mluvit o společné historii Československa a Velké Británie. Ředitel hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák naznačil, že by se mohl zmínit o zapojení československých vojáků do bojů druhé světové války, ale i o mnichovské dohodě.

Mnichovská dohoda rozhodně není vhodným tématem, které by měl člověk před britskou královnou zvedat. Ona jistě bude připravena ocenit roli, kterou sehráli čeští letci u RAF či parašutisté během 2. světové války. Ale co se týče mnichovské smlouvy, tam by asi musela odvést řeč jiným směrem.

Pan prezident má také pro královnu připravenou otázku, jak se lze dožít 90 let. Je takový dotaz korektní?

Tam je namístě položit si obecně otázku, zda je to vhodný dotaz, který položit dámě.

Prezident chce královnu pozvat na výroční oslavy vzniku Československa. Je nějaká šance, že by skutečně přijela?

Vzhledem k tomu, že královna byla v Česku v roce 1996 a na státní návštěvy jezdí zřídka, tak se domnívám, že ta šance je velmi malá. A s přihlédnutím k tomu, že Velká Británie, na rozdíl například od Spojených států, nehrála ve vzniku Československa nijak velkou roli, řekl bych, že nepřijede.

Je vůbec vhodné Alžbětu ke státní návštěvě bez předchozí konzultace zvát?

Kdybych byl poradcem pana prezidenta, nedoporučil bych mu to. Vždy je vhodné takové pozvání nejprve předjednat, než se oficiálně vysloví.

 

Právě se děje

Další zprávy