Zeptám se královny, jak se dožít 90 let, řekl Zeman. Na Valachovou si udělá čas až příští týden

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 12. 6. 2017 17:31
Prezident Miloš Zeman zahájil návštěvu dalšího kraje, které postupně objíždí. Tentokrát se vydal do jižních Čech, kterým do letošního dubna vládl více jak dvě volební období hejtman za ČSSD a Zemanův spojenec Jiří Zimola. Prezident odjel do regionů, přestože stále nevyhověl žádosti premiéra Bohuslava Sobotky, aby odvolal ministryni školství Kateřinu Valachovou. Zeman sice poslední květnový den slíbil, že tak učiní do deseti dnů, zatím se tak ale nestalo. Prezident v Kaplici řekl, že se žádostí chce zabývat příští týden.
Miloš Zeman si pochvaluje speciální prezidentskou edici slivovice | Video: Radek Bartoníček

České Budějovice (Od našeho zpravodaje) - Nejdříve cesta do jižních Čech, až potom premiér Bohuslav Sobotka. V tomto duchu si zřejmě naplánoval tento týden prezident Miloš Zeman, který dopoledne zahájil návštěvu jižních Čech. Tam jej očekávala hejtmanka za ČSSD Ivana Stráská, která v dubnu vystřídala Zemanova blízkého spojence - hejtmana Jiřího Zimolu. Ten musel rezignovat kvůli nejasnostem ohledně stavby své chalupy na Lipně.

Hned na úvod popřál prezident hejtmance ke zvolení. Když se však Stráská netvářila, že by byla funkcí nadšena, Zeman dodal: "No, hodilo by se i kondolovat."

Při diskusi se zastupiteli Zeman ocenil předchůdce Stráské Zimolu, že ustoupil při řešení politické krize na jihu Čech a označil exhejtmana za "velmi dobrého přítele".

"Jsem velmi rád, že zde vidím svého velmi dobrého přítele Jiřího Zimolu. Jsem velmi rád, že se právě díky tomu, že ustoupil do pozadí, což u politiků nebývá zvykem, podařilo vyřešit velmi složitou situaci v jihočeském krajském zastupitelstvu," řekl doslova Zeman.

Zdůraznil také, že po podzimních volbách pověří sestavením vlády jejich vítěze. "Po volbách se budu řídit dvěma principy. Prvním je uznat právo vítěze na sestavení vlády, protože ten, kdo dostal relativně nejvíc hlasů od voličů, nemá byt opomíjen, nemá byt obcházen, a naopak má být respektováno to, že je vítězem. A druhy princip. Tolerance a velkorysost vítěze vůči těm, kdo prohráli. A zejména těm, kdo prohráli málo," prohlásil prezident.

"V opačném případě v nich vyvoláváme naprosto zbytečnou zatrpklost a někdy až nenávist. A ono se to může vrátit v příštím funkčním období. Takže těmito dvěma principy se budu řídit. A doufám, že se podaří sestavit vládu, kde ona nenávist, která přerůstá jakoukoliv rozumnou míru, zmizí," dodal.

Když dostali zastupitelé možnost cokoliv se prezidenta zeptat, zavládlo dlouhé mlčení. Nakonec se přihlásil zastupitel Jan Zahradník z ODS a prezidenta chválil za jeho odmítavý postoj k zákonu o Šumavě, který obsahuje větší ochranu tamní přírody. Zeman odvětil, že je pro něj záhadou, jak mohla sněmovna takový zákon schválit, když v ní nezasedají ani zástupci zelených. Co je zájem přírody? Nejdůležitější je zájem lidí, prohlásil Zeman.

Po Zahradníkovi opět zavládlo ticho, a tak hejtmanka otevřela téma sociálních služeb. "Tak, jak jsou nastaveny platy v sociálních službách, přijde čas, kdy nebudou ruce, které by se o lidi staraly. Tato situace už nastala, nemáme lidi," stěžovala si hejtmanka. Následně předala Zemanovi dar - rybářský prut. "Bojujte dál za Šumavu!" rozloučil se se zastupiteli prezident. Hejtmance daroval houby a med z lánského parku a slivovici.

Na setkání s občany Kaplice se prezident vyjádřil i k audienci, kterou mu v pátek udělí britská královna Alžběta II. "Těším se na setkání s královnou, protože je symbol stability, symbol tradice a také symbol nepoddajnosti. Nezapomeňte, že nastupovala do své funkce právě v době druhé světové války, že ještě znala Churchilla. Nu a aby to neznělo tak vážně, zeptám se, jakým způsobem se lze dožít devadesáti let," řekl Zeman.

Alžběta II. na trůn usedla v roce 1952, vládne již tedy 65 let.

Prezident stále neodvolal Valachovou

Prezident se vydal do dalšího kraje, přestože od 26. května je na Hradě premiérův návrh na odvolání ministryně školství Kateřiny Valachové. Sobotka opakovaně na Zemana naléhá, aby jeho návrhu vyhověl. 

"Nerozumím postupu pana prezidenta, už má velmi dlouho na Hradě návrh na jmenování nového ministra, už velmi dlouho má na Hradě demisi paní ministryně Valachové," stěžoval si o víkendu ČTK Sobotka a v jeho slovech bylo cítit velké roztrpčení. "A to, co mě zaráží, je, že pan prezident se už ani nenamáhá, aby nějaké argumenty uváděl. Tohle není správné chování," uvedl.

Prezident v pondělí v Kaplici řekl, že se odvoláním Valachové bude zabývat až příští týden. Jakým způsobem chce ale situace řešit, neřekl. Podotkl jen, že doufá, že mu Sobotka 14 dní před volbami nepřinese nějaký návrh na odvolání dalšího ministra.

Zeman ještě na konci května tvrdil, že pokud si Valachová odchod nerozmyslí do jeho návratu z Vietnamu a Kazachstánu, odvolá ji. Zároveň ale dával najevo, že je proti jejímu odchodu. Měnit ministry pět měsíců před volbami je podle něj "nebetyčná pitomost". "A ten, kdo se této pitomosti dopouští, nemůže být hodnocen jako nositel Nobelovy ceny za inteligenci," řekl prezident.

Prezident bude v kraji do středy, jako obvykle má v programu účast na několika mítincích s občany, zastávku ve strojírenské firmě, ale také zastávku ve filmových Hošticích u Volyně, kde bude pózovat před oblíbeným autobusem Zemák, ve kterém objížděl republiku v letech 1996 a 1998. Z měst a obcí kromě toho Zeman navštíví v pondělí Kaplici, v úterý Cehnice a Vimperk a ve středu Milevsko. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy