Olomouc - Olomoucké vrchní státní zastupitelství zabavilo část majetku aktérům v takzvané lihové mafii. Podle žalobce Petra Šeredy jde o areály, kde byl nalezen líh, a nemovitosti tak byly užity ke spáchání trestného činu.
V kauze je nadále obviněno 15 lidí v čele s údajným šéfem Radkem Březinou. Na případu policisté stále pracují.
Majetek byl podle Šeredy zabaven již před třemi měsíci.
"Jde o areály, ve kterých byl nalezen líh v ukrytých nádržích a v jednom případě byl zazděn. Zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že nemovitosti byly užity ke spáchání trestného činu," řekl státní zástupce Petr Šereda.
Podle České televize, která se odvolává na katastr, jsou majiteli zabavených nemovitostí Vladimír Březina, Lubomír Kaláč a společnosti Energoinvestment a Biotech Hrobice.
Případ lihové mafie
- Hlavou moravské lihové mafie je podle policie obviněný Radek Březina. Policie říká, že se kromě pokusu uplatit detektiva Miroslava K. pokusil převést další desítky až stovky milionů i na případné svědky, kteří by mohli v jeho kauze vypovídat.
- Policie také říká, že Březina z vazby úkoloval i konkrétní lidi. Obviněný podnikatel se podle ČT snažil podplatit i státního zástupce, případně i soudce, kteří rozhodovali o vazbě pro jeho bratra Tomáše. "Neměl problém sáhnout i k tomu nejhrubšímu násilí, k vyhrožování, úplatkům, tedy k tomu, aby byl schopen si tu skupinu řídit a podřídit," dodávají policisté.
- Radek Březina je obviněn pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby ve stadiu přípravy a pro zločin podplácení. Hrozí mu až 16 let vězení.
- Spolu s Březinou je až dosud obviněno 15 lidí. Detektivové dosud zajistili celkem 2 miliony 295 tisíc litrů nelegálního lihu, při jehož prodeji by stát tratil na daních přes 650 milionů korun.
- Podle žalobce Petra Šeredy však z výpovědí obviněných i svědků vyplývá, že skupina krátila daň v mnohem větším rozsahu. Lihová mafie mohla podle jejich odhadu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.
- Zátah na obchodníky s nelegálním lihem odstartovala v září 2012 metanolová kauza. Na otravu v následujících měsících zemřelo 48 lidí a okolo 80 skončilo s doživotními následky. V hlavní kauze je obviněno 31 lidí.
Podle kriminalistů byly vzájemně provázané a ve skutečnosti je využívali Radek Březina a další lidé.
Podle usnesení na stránkách zastupitelství jde o areál bývalých sladoven v olomoucké části Holice, kde bylo nalezeno v září 2012 celkem 163 plastových nádrží obsahujících 114 126 litrů lihu.
V dalším případě jde o objekt bývalé cihelny ve Stojčíně, kde bylo nalezeno téměř milion litrů lihu, areál bývalé cihelny v Háji u Duchcova, kde bylo v šesti nádržích téměř 290 tisíc litrů lihu, a areál v Hrobicích, kde bylo ve dvou nádržích ukrytých pod betonovou podlahou nalezeno 152 tisíc litrů lihu.
Obviněna je i Březinova manželka
Rozhodnutí žalobců zakazuje vlastníkovi nakládání s nemovitostmi. Kvůli některým z nalezených úkrytů se již před olomouckým krajským soudem zodpovídá Radek Březina s bratrem Tomášem a dalším mužem.
Policisté letos v lednu při rozsáhlé akci na Moravě obvinili 15 lidí včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.
Údajný šéf skupiny Radek Březina navíc čelí podezření, že z vazební cely policistovi navíc nabídl desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky.
Podplatit chtěl prý i státního zástupce a soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení. Podle olomouckého soudce oba případy spolu úzce souvisí.