Obžalobě Nagyové v případu zneužití rozvědky nic nebrání

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
15. 5. 2014 18:33
Olomoučtí žalobci vyloučili případ zneužití Vojenského zpravodajství z kauzy Nagyová.
Jana Nagyová-Nečasová
Jana Nagyová-Nečasová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Olomoucké vrchní státní zastupitelství vyloučilo případ zneužití vojenské rozvědky z kauzy Nagyová. Podání návrhu na obžalobu tria bývalých zpravodajců Jana Pohůnka, Milana Kovandy a Ondreje PáleníkaJany Nagyové (Nečasové) tak již nic nebrání.

Obhájci mají na případnou stížnost proti postupu žalobců tři dny. Pak lze podle všeho čekat podání obžaloby. "Státní zástupce uznal vyšetřování za skončené a jeho výsledky za dostačující k podání obžaloby," konstatuje návladní Rostislav Bajger na závěr.

Osmadvacetistránkový dokument shrnující případ má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Žalobce se v něm však nevěnuje jen zneužití rozvědky. V odůvodnění, které zabírá více než polovinu spisu, uvádí nová policejní zjištění o vztahu Nagyové s podnikateli Ivo Rittigem, Romanem Janouškem a dalšími vlivnými lidmi z oblasti byznysu, státní sféry i justice.

"To usnesení popisuje důvody společného řízení, tedy proč se vede dohromady. Není to obžaloba ani sdělení obvinění. Jen vypovídá o tom, jaké souvislosti a vztahy jsou mezi jednotlivými osobami, jaká je jejich role," popsal deníku Aktuálně.cz obsah dokumentu návladní Ivo Ištvan.

Kauza zpravodajců první vlaštovkou

Celá kauza kolem někdejší šéfky Úřadu vlády je žalobci vedena pod jedním číslem jednacím, tedy jako celek.

Případ má přitom hned několik větví – trafiky pro rebely z ODS, sledování premiérovy manželky, napojení exžalobce Libora Grygárka na lobbistu Romana Janouška a nově také ohrožení utajované informace, ze kterého byl obviněn mimo jiné i lobbista Ivo Rittig. Mnohé z nich ale nejsou ještě dotaženy do finální podoby. U případu zneužití Vojenského zpravodajství je tomu ale právě naopak, a tak se policie se státním zastupitelstvím rozhodly případ vyloučit, aby mohly pokračovat v dalších krocích trestního řízení.

U soudu se tak bude s největší pravděpodobností nejprve projednávat právě případ zneužití vojenské rozvědky, kde podle olomouckých žalobců nechali příslušníci Vojenského zpravodajství Páleník, Kovanda a Pohůnek na přání Jany Nagyové (Nečasové) sledovat tehdejší manželku premiéra Petra Nečase a dvojici pracovníků Úřadu vlády.

Dosud však není jisté, kam návladní žalobu podají. Státní zástupce Pavel Komár se již před časem nechal slyšet, že případ bude řešit místně příslušný soud. Možností je tedy více – obvodní soudy v prvním, čtvrtém a šestém pražském obvodě.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 45 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 56 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy