Žaloba Nagyové je hotova, čeká se už jen na vyjmutí ze spisu

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
7. 5. 2014 8:00
Návladní Ištvan prostudoval text žaloby v kauze zneužití vojenské rozvědky, který vypracoval jeho ostravský kolega Bajger. Od podání obžaloby dělí Nagyovou a spol. maximálně dny.
Jana Nagyová-Nečasová
Jana Nagyová-Nečasová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Žaloba na bývalou spolupracovnici a nyní manželku expremiéra Petra Nečase Janu a trojici vysokých důstojníků vojenské rozvědky – Jana Pohůnka, Milana Kovandu a Ondreje Páleníka, je hotova. Deníku Aktuálně.cz to řekl vrchní zástupce Ivo Ištvan. Návladní s jejím odesláním k soudu čekají již jen na vyjmutí případu zneužití rozvědky ze spisu.

"Žaloba už je vyhotovena, čekáme jen na vyjmutí předmětné trestní věci ze společného řízení," řekl Ištvan Aktuálně.cz. K předání případu soudu dojde nejpozději během několika dnů.

Celá kauza je totiž vedena pod jedním číslem jednacím, tedy jako celek. Případ má přitom hned několik větví – trafiky pro rebely z ODS, sledování premiérovy manželky, napojení exžalobce Libora Grygárka na lobbistu Romana Janouška a nově také ohrožení utajované informace, ze kterého byl obviněn mimo jiné i lobbista Ivo Rittig.

Milan Kovanda.
Milan Kovanda. | Foto: ČTK

U soudu se bude nejprve projednávat právě případ zneužití vojenské rozvědky. Podle olomouckých žalobců nechali příslušníci Vojenského zpravodajství Páleník, Kovanda a Pohůnek na přání Jany Nagyové (Nečasové) sledovat tehdejší manželku premiéra Petra Nečase a dvojici pracovníků Úřadu vlády.

Dosud však není jisté, kam návladní žalobu podají. Státní zástupce Pavel Komár se již před časem nechal slyšet, že případ bude řešit místně příslušný soud. Možností je tedy více – obvodní soudy v prvním, čtvrtém a šestém pražském obvodě.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy