reklama
 
 

Advokáti mohou vypovídat v kauze jízdenek DPP

8. 4. 2014 18:57
Mlčenlivosti byl rovněž zbaven soudní znalec Miloslav Musil, který zpracovával posudky ke kvalitě papíru a způsobu zpracování nového typu jízdenek.

Praha - Představenstvo pražského dopravního podniku (DPP) kvůli problematické zakázce na výrobu jízdenek zbavilo v pondělí mlčenlivosti několik advokátů. Mezi nimi i některé trestně stíhané. Stalo se tak na žádost policie, řekl v úterý mluvčí DPP Jiří Štábl. Obvinění z praní špinavých peněz čelí pět lidí včetně lobisty Ivo Rittiga.

Stíhání se kromě Rittiga týká jeho obchodního partnera Petera Kmetě, advokátů MSB Legal (dříve Šachta & Partners) Marka Stubleyho a Davida Michala a někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků.

Představenstvo zbavilo mlčenlivosti Stubleyho a Michala, kteří podnik zastupovali, a také Víta Plichtu. Rozhodnutí se týká i Kateřiny Minsterové a Jana Sekaniny ze společnosti EQUITA Consulting, kteří pro DPP zpracovávali znalecké posudky. Mlčenlivosti byl rovněž zbaven soudní znalec v oboru kriminalistika Miloslav Musil, který zpracovával posudky ke kvalitě papíru a způsobu zpracování nového typu jízdenek.

Pražský dopravní podnik v minulosti uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Kmeť.

Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu odmítá. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

autor: ČTK | 8. 4. 2014 18:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama