Odposlech boří obhajobu. Libor je dobrý kámoš, řekl Janoušek

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
23. 4. 2014 20:45
Nové policejní záznamy jdou proti tvrzením, kterými se dosud bránil bývalý náměstek vrchního žalobce Libor Grygárek.
Podnikatel Roman Janoušek říká na odposlechu, že Libor Grygárek je jeho kamarád.
Podnikatel Roman Janoušek říká na odposlechu, že Libor Grygárek je jeho kamarád. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nové odposlechy rozhovoru mezi podnikatelem Romanem Janouškem a bývalým tuzemským předním žalobcem Liborem Grygárkem mohou mít dopad na další průběh jeho vyšetřování.

Grygárek je dnes obviněn za to, že v době, kdy byl náměstkem na pražském vrchním státním zastupitelství, kryl podle policie Janouškovy aktivity.

Doposud přitom tvrdil, že se s pražským podnikatelem téměř nezná. A potkal se s ním až při řešení škody poté, co v létě 2010 někdo na večírku Grygárkova syna rozbil skleněný stůl na terase Romana Janouška v komplexu Myšák v centru Prahy.

Navíc právě na tom, že se s Janouškem de facto vůbec nezná, stála doposud obhajoba bývalého náměstka pražského vrchního žalobce. 

Libor je dobrej, říká Janoušek

Podle policejních odposlechů, které zveřejnil server Lidovky.cz, ale byl vztah Grygárka a Janouška poměrně blízký. Podnikatel na tomto záznamu mluví o bývalém žalobci jako o dobrém kamarádovi, se kterým toho již mnoho prožil.

Odposlechy ukazují vztah Janouška a Grygárka v jiném světle.
Odposlechy ukazují vztah Janouška a Grygárka v jiném světle. | Foto: ČTK

"Libor je se mnou, s váma, s kýmkoliv. Máme se rádi, hodně jsme toho prožili, ale ta lidská jistota není tak dobrá. Jinak ho mám rád, fakt je dobrej, jako kámoš," zachytily Janouška mikrofony loni 29. dubna na záznamu, který zveřejnily Lidovky.cz.

Na další části odposlechu pak Janoušek Grygárka podle policie zve do Chorvatska. Je veřejně známo, že ve své oblíbené lokalitě tráví podnikatel část roku. V minulosti média psala, že s Janouškem byli v jeho vile kromě Ivo Rittiga a Tomáše Hrdličky i někteří poslanci, politici či další lobbisté.

Na tenis s podnikatelem

Týdeník Respekt navíc na začátku dubna napsal, že Grygárek s Janouškem chodili hrát tenis. Jeden prý obstarával druhému také lístky na velká sportovní utkání. Obvinění proti Grygárkovi tvrdí, že se oba znali již od roku 2008.

Text, v němž je stíhání vůči bývalému žalobci popsáno a který Respekt zveřejnil, uvádí, že měl Grygárek svým nicneděláním zachránit Janouška, kterému hrozilo, že bude obviněn kvůli praní špinavých peněz ve Švýcarsku.

Mikrofony rovněž zaznamenaly i schůzku mezi Grygárkem a Janouškem v komplexu Myšák. Oba se na ní podle policie mimo jiné baví i o financování jedné z nemovitostí, která patří bývalému žalobci. "Ale kdybych věděl výhledově, že třeba za rok a půl, protože já tu stavbu musím nějak financovat," řekl Grygárek podle zmíněných odposlechů.

O jakou nemovitost se jedná, Lidovky.cz neuvádí, podle katastru nemovitostí Grygárek od roku 2012 nakoupil s manželkou jen byt ve zmíněném komplexu Myšák, za který zaplatili bez hypotéky 13 milionů korun.

Byt si pronajímal Bémův úředník

Deník Insider loni v červnu upozornil na to, že dvoupokojový byt s kuchyňským koutem, šatnou a balkonem o rozloze 87 metrů ve 4. patře výstavního domu si od něj pronajímal někdejší šéf investic na pražském magistrátu Bémovy éry Jiří Toman.

"Pana Tomana jsem dříve neznal, byt mu pronajala bývalá majitelka, protože o byt projevil zájem," řekl loni v červnu Grygárek. Insider ovšem k tomuto důvodu dodal, že původní majitelkou bytu byla Grygárkova tchyně Marie Fišerová.

Také vztah mezi Janouškem a Tomanem zachytily odposlechy, které byly předloni zveřejněny. V komunikaci mezi Romanem Janouškem a jedním z úředníků magistrátu se Janoušek radí, jaký má Tomanovi koupit dárek.

Odkud policejní odposlechy unikly, není známo, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta důrazně popřel, že je Lidovým novinám poskytli jeho detektivové. "Vím naprosto určitě, že to není od nás," napsal Šlachta v SMS zprávě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy