Mimořádná zpráva

BIS rozhodla, že neodtajní materiály ke kauze Nagyová

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
28. 4. 2014 11:44
Olomoucké zastupitelství dosáhlo pouze snížení stupně utajení citlivých materiálů z Úřadu vlády.
Jana Nagyová-Nečasová
Jana Nagyová-Nečasová | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Bezpečnostní informační služba neodtajní materiály ke kauze Nagyová. Žalobci však přece jen mohou mluvit o malém vítězství. Služba totiž dokumenty překlasifikovala na nižší stupeň utajení.

"Dostali jsme odpověď od původce informace a na naši žádost o odtajnění bylo reagováno negativně, věc je nadále utajovaná," sdělil Aktuálně.cz náměstek vrchního zástupce v Olomouci Pavel Komár.

"Je to finální verdikt, takže věc povedeme v utajovaném režimu jako doposud a stejně ji také zažalujeme, uvidíme, jak bude poté probíhat to samotné řízení před soudem," dodal návladní Komár.

Podle názoru státních zástupců díky medializaci kauzy již nebylo nutné materiály tajit. "Po zahájení trestního stíhání jsme argumentovali rozšířením kruhu osob, které o tom vědí, tedy podle našeho názoru už utajování nebylo nutné," tvrdí žalobce Komár.

Foto: Vojtěch Marek

V případu ohrožení tajných informací jsou obviněni Jana Nečasová, Ivo Rittig, jeho blízký přítel právník Tomáš Jindra a další advokát David Michal. Z uvedeného kvartetu hrozí nejvyšší trest – až osm let - právě současné manželce expremiéra Petra Nečase, neboť  v době vyzrazení tajných informací disponovala bezpečnostní prověrkou (byť na nejnižší stupeň vyhrazené). Michalovi, Rittigovi a Jindrovi hrozí maximálně tříletý trest.

Policisté podle informací Aktuálně.cz pracují s konstrukcí, že přístup k tajným materiálům Nečasové umožnil tehdejší vedoucí Úřadu vlády Jan Poul.

Nadvakrát

Vrchní zastupitelství přitom jednalo s BIS hned dvakrát, jednou před obviněním Nečasové a spol. a pak i po něm.

"Nadvakrát to bylo z toho důvodu, že poprvé to bylo v předprocesním stadiu, před zahájením trestního stíhání," vysvětlil Komár.

Foto: Ludvík Hradilek

Poprvé byli žalobci úspěšní a dokázali kontrarozvědku přesvědčit, aby snížila utajení materiálů. "Bylo to ve vyšším stupni utajení a na základě naší žádosti došlo ke snížení stupně, což má vliv na nakládání s dokumenty, na uchovávání dokumentů. Je určitě snazší s tím pracovat," potvrdil druhý muž olomouckého zastupitelství.

Na otázky ohledně současného stupně utajení materiálů však odmítl odpovědět.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy