Telefony, iPady i CD. Policie vrací Rittigovi zabavené věci

Karel Hrubeš Radek Nohl Karel Hrubeš, Radek Nohl
Aktualizováno 9. 4. 2014 14:26
Podnikatelovy věci policie zabavila při loňském zásahu, při němž byla zadržena mimo jiné i Jana Nagyová.
Ivo Rittig odchází od soudu.
Ivo Rittig odchází od soudu. | Foto: ČTK

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vrátili Ivo Rittigovi část zabavených věcí, které u něj zajistili během loňské červnové razie, při níž byla mimo jiné zatčena i tehdejší vrchní ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová (dnes Nečasová).

Mezi věcmi, které mu vyšetřovatelé po bezmála jednom roce vrátili, byla mimo jiné elektronika. Deníku Aktuálně.cz to potvrdila Rittigova advokátka Karolína Babáková z kanceláře MSB Legal.

"Byla to veškerá elektronika, což bylo 99 procent věcí. Zbytek jsou papírové dokumenty, ale to klienta netrápí, šlo hlavně o novinové články, ty si prý může policie nechat," napsala Aktuálně.cz Babáková.

"Šlo o telefony, iPady, CD, drtivá většina se soukromým obsahem, například filmy, pracovních věcí bylo minimum," doplnila Babáková.

V době, kdy mu byly tyto věci zabaveny, ještě obviněn nebyl. Dnes Rittig čelí stíhání za praní špinavých peněz v kauze pražského dopravního podniku a ohrožení utajované informace.

Šlachta přiznal, že se do počítačů nedostali

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta ještě v polovině února v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz přiznal, že se jim nepodařilo soubory z počítačů, které Rittigovi zabavili, rozklíčovat.

Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: Aktuálně.cz

"Byly tam (u Rittiga - pozn. red.) zašifrované počítače a s jejich dešifrací máme problém. Stále to řešíme a neposunuli jsme se," řekl v únoru Šlachta.

Zda se jeho útvar nakonec do elektroniky dostal, není zřejmé. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták ani vrchní žalobce Ivo Ištvan nechtějí to, zda byla policie úspěšná, komentovat.

Policie obstavila domy a byty

Jak Lidové noviny jako první uvedly, policie začala před koncem února obstavovat majetek některých obviněných.

Policisté zajistili několik nemovitostí advokáta Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal, který patří mezi obviněné v kauze Ivo Rittiga. Jde o byt na novém sídlišti na pražské Zbraslavi. Je nedaleko od sídla speciálních útvarů policie. Další nemovitost Stubleyho je v Lipenci.

V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť.

Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 44 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy