Nečasův advokát Adam Černý dopoledne navrhoval, aby trestní senát někdejšího politika zprostil obžaloby. Osvobození žádali pro své klienty i ostatní právníci.
Státní zástupce Rostislav Bajger se k vině ani trestu nevyjádřil. Když soud v případu nepovolil odposlechy, nemá podle něj podmínky k rozhodnutí. "Navrhl jsem obnovit dokazování, pokračovat přehráním odposlechů a po nich by se musely opakovat některé svědecké výpovědi," uvedl žalobce. "Za 30 let praxe jsem takový návrh nepronášel," řekl následně.
Státní zástupce tvrdí, že obžalovaní v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu.
"Dokazování prokázalo, že se skutek vůbec nestal. Jediným místem, kde se stal, jsou hlavy státních zástupců," pronesl Nečas. Hlasování o balíčku bylo podle něj naprosto legální - všechna jednání se konala v prostorách sněmovny a měla normální průběh. Bývalý premiér také upozornil na to, že měli žalobci od počátku k dispozici sjetinu hlasování, ze které je zřejmé, že pro zákon bylo 101 poslanců a proti 63. "Jednoduchým aritmetickým úkonem - 101 mínus tři - zjistíme, že návrh by byl přijat i bez ohledu na hlasy tří nových poslanců," řekl.
"Klient byl rutinér, věděl, že ty hlasy nepotřebuje," uvedl Černý. Šnajdr, Tluchoř a Fuksa podle něj jako svědci jednoznačně konstatovali, že složení mandátu bylo jejich vlastní rozhodnutí. Advokát se v závěrečné řeči také opřel do státního zastupitelství. Podle něj si žalobci mohou za nepoužitelnost odposlechů u soudu sami. Od počátku případu podle něj postupovali nezákonně.
"Angažovanost státního zastupitelství v této věci je velmi nestandardní. I ze závěrečné řeči pana státního zástupce je vidět, že bere tuto věc osobně a chybí mu nestrannost," řekl. "Jediné správné rozhodnutí v této věci je zproštění," dodal.
Bočkův právník Petr Toman pak v reakci na závěrečnou řeč státního zástupce uvedl, by od něj v takto závažné kauze očekával standardnější návrh. "To, že žádný návrh nepadl, je velice zvláštní," prohlásil. Ohradil se také proti Bajgerovu prohlášení, že v případě připuštění odposlechů by se vina trojice prokázala. "Jsem přesvědčen, že v odposleších není nic, co by svědčilo o vině obžalovaných," uvedl. Svědci byli podle něj věrohodní.
Soud zprostil i Nečasovou v kauze luxusních darů
Soud ve čtvrtek zastavil trestní stíhání manželky bývalého premiéra Petra Nečase Jany (dříve Nagyové), které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Usnesení není pravomocné. Nečasové hrozilo za krácení daní a za podplácení v tzv. kauze trafik až osmileté vězení.
Obžalobě z krácení daní čelila Nečasová od léta 2016. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi Nečasovi. Neměli ale dostatek důkazů.
Mezi údajnými dárci v obžalobě figuruje miliardář Daniel Křetínský, ředitel ČEZ Daniel Beneš, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), někdejší šéf ČEPS Vladimír Tošovský, podnikatel Tomáš Chrenek, bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček či advokát Karel Muzikář. Celková hodnota darů, které Nečasová podle státního zástupce přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun.
"Trestní stíhání je nepřípustné, neboť tak stanoví mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána," uvedla k zastavení stíhání Králová. Dokument o ochraně lidských práv a základních svobod totiž zakazuje dvojí potrestání pro týž skutek. "Obžalovaná Nečasová byla ve správním řízení odsouzena za opožděné tvrzení daně. Pokuty v plné výši uhradila," konstatovala soudkyně.
Nečasovi a Bočkovi hrozilo v případě prokázání viny až šest let vězení, Nečasové až osm. Obžalovaní vinu odmítají. Nečas už dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel, pouze se v době stranického volebního kongresu snažil vyřešit rozkol v ODS. Obžaloba je podle něj vykonstruovaná a nepravdivá. Příslib trafik u soudu v minulosti popřela také zmíněná trojice poslanců.