Žalobce podal stížnost proti rozhodnutí nepotrestat Ztohoven za vyvěšení trenýrek

ČTK ČTK
9. 11. 2015 12:49
Státní zastupitelství podalo stížnost proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 nepotrestat tři členy umělecké skupiny Ztohoven za vyvěšení obřích červených trenýrek na Hradě. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová odmítla v říjnu návrh na potrestání trojice. Podle ní chybí důkazy o tom, že to byli právě obvinění, kteří trenýrky vyvěsili. Střecha Hradu pak mohla být poškozena, ve spisu ale nejsou důkazy o vině umělců ze Ztohoven. Soudkyni se prý také nezdálo vyčíslení škody.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Státní zastupitelství podalo stížnost proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 nepotrestat tři členy umělecké skupiny Ztohoven za vyvěšení obřích trenýrek na Hradě. V pondělí to řekla mluvčí soudu Lenka Cihlářová. Stížnost bude muset nyní projednat odvolací pražský městský soud.

Trenýrky vyvěsili lidé ze skupiny Ztohoven 19. září jako kritiku prezidenta. Žalobce navrhl potrestat trojici umělců za výtržnictví, krádež a poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena na téměř 90 000 korun. Údajně ukradená prezidentská standarta, kterou nahradila skupina červeným spodním prádlem, prý stála 33 000 korun, Ztohoven pak podle státního zastupitelství způsobili další poškození střechy za více než 50 000 korun.

Podle říjnového rozhodnutí obvodního soudu ale chybí důkazy o tom, že to byli právě obvinění, kteří trenýrky vyvěsili. Střecha Hradu pak mohla být poškozena, ve spisu ale nejsou důkazy o vině umělců ze Ztohoven. Soudkyni se prý také nezdálo vyčíslení škody.

Prezident Miloš Zeman tehdy rozhodnutí prostřednictvím mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka komentoval tak, že "obdivuje rychlost, s jakou soudkyně rozhodla. A věří, že se na střechu Hradu byla podívat". Celá věc se totiž řešila ve zkráceném řízení a také obvodní soud rozhodl za týden poté, kdy jí žalobci poslali návrh na potrestání.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 nyní podalo proti verdiktu stížnost. "Vzhledem k tomu, že opis této stížnosti se dosud nepodařilo doručit obviněným, nemohu se k jejímu obsahu vyjadřovat," uvedla Cihlářová.

Proti neudělení bezpečnostní prověrky od NBÚ využiji všechny opravné prostředky, říká vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Dodává ale, že ji vlastně ke své práci vůbec nepotřebuje. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 23 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy