Kde je prezidentská standarta? Stopa vyšetřovatelů končí u pražské kavárny

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 11. 2015 18:00
Měsíc a půl poté, co trojice ze skupiny Ztohoven vyvěsila na Pražském hradě rudé trenky, zůstává stále otázkou, kde skončila vlajka prezidenta, kterou umělci ze stožáru sundali. Soudkyně, která před časem odmítla performery potrestat, uvedla, že vlajka zavinutá do balíčku skončila na terase kavárny Starbucks, která je poblíž Pražského hradu. Tam ale stopa vyšetřovatelů končí.
Umělci ze skupiny Ztohoven vyvěsili místo vlajky prezidenta rudé trenky.
Umělci ze skupiny Ztohoven vyvěsili místo vlajky prezidenta rudé trenky. | Foto: ČTK

Praha - Vyvěšení rudých trenek na Pražském hradě policie a žalobci odeslali rychle k soudu. Dodnes ale není jasné, kde skončila vlajka prezidenta republiky, kterou trojice členů umělecké skupiny Ztohoven ze střechy sundala.

Stopa vyšetřovatelů, jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, skončila na terase kavárny Starbucks, která je poblíž Pražského hradu. Právě tam údajně dolétla poté, co ji členové Ztohoven zavinuli do balíčku a odhodili.

Nové detaily popisuje v rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 soudkyně Šárka Šantorová. Ta před zhruba dvěma týdny odmítla na návrh státního zástupce trojici členů Ztohoven potrestat. Tvrdí, že k tomu není dostatek důkazů.

Stopa končí na terase

Soudkyně Šantorová však v dokumentu také uvedla, jak se vlajka prezidenta dostala ze střechy Pražského hradu dolů. "Vlajku ještě na střeše zavinuli do balíčku a tento s úmyslem si vlajku prezidenta ponechat odhodili za zídku vyhlídky na terasu kavárny Starbucks," popsala Šantorová akci trojice umělců.

Žalobce Jan Lelek upřesnil, že důkazy o tom, že právě tam standarta skončila, získali díky výslechům svědků a kamerovým záznamům. Jenže na terase kavárny Starbucks také vyšetřování policie končí. Kde je vlajka nyní, státní zástupce ani kriminalisté nevědí.  

Zástupci Ztohoven tvrdí, že o ní nic nevědí. "Mám jen informace, že někam odletěla," řekl advokát členů Ztohoven Michal Pokorný. Mluvčí umělecké skupiny Petr Žílka nechtěl závěr žalobců komentovat. "To je názor státního zástupce," odpověděl Žílka na otázku, co se s vlajkou stalo poté, co ji hodili členové Ztohoven na terasu kavárny.

Premiéra nového pořadu ČTTV. Petr Čtvrtníček probírá s Ringo Čechem "trenýrkový" happening skupiny Ztohoven. "Je to štvanice na prezidenta," říká Ringo a Čtvrtníček mu za to zazpívá Kryla.
2:53
Premiéra nového pořadu ČTTV. Petr Čtvrtníček probírá s Ringo Čechem "trenýrkový" happening skupiny Ztohoven. "Je to štvanice na prezidenta," říká Ringo a Čtvrtníček mu za to zazpívá Kryla. | Video: Petr Čtvrtníček

Vlajku nenašli ani pracovníci kavárny. "Personál se o celé situaci dozvěděl až od policie, která na místo přijela věc prošetřit. Vlajku nikdo ze zaměstnanců kavárny bohužel neviděl ani nenašel," uvedla Magdalena Dubrovská z agentury bokem, která Starbucks mediálně zastupuje.

Vyšetřovatelé dnes pracují se dvěma verzemi. Buď ji u Starbucksu vzal jiný člen umělecké skupiny Ztohoven - kolem Pražského hradu jich v této době bylo více, další výměnu vlajky za rudé trenky natáčeli. Druhou možností je, že si ji odnesl jiný návštěvník kavárny.  

Škoda? Přes 90 tisíc, uvedla policie

Žalobce tvrdí, že odcizením vlajky způsobila trojice škodu 33 600 korun. Po této akci skupiny Ztohoven si Hrad pořídil dvě standarty za 67 200 korun. Soudkyně Šantorová odmítla umělce potrestat i proto, že podle ní je potřeba zpracovat posudek, který by ukázal, že škodu na střeše skutečně způsobila trojice členů skupiny.

Kauzu nyní bude řešit Městský soud v Praze. Projedná stížnost žalobce, kterému se nelíbí, že soudkyně umělce nepotrestala. Pokud závěr Obvodního soudu pro Prahu 1 potvrdí, vrátí se kauza k došetření policii. V opačném případě bude obvodní soud rozhodovat znovu.

Podle vyšetřovatelů způsobili performeři ze Ztohoven škodu téměř 90 tisíc korun. Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže, šéf prezidentovy ochranky i šéf hradního odboru bezpečnosti. Na Hradě budou také instalovány bezpečnostní rámy.

 

Právě se děje

Další zprávy