Na Hradě budou kamery a rámy v katedrále. Ne kvůli trenkám, ale terorismu, říká Zeman

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 4. 11. 2015 15:58
Na Pražském hradě přibudou během příštího roku kamery a bezpečnostní rámy. Ty budou zabezpečovat vstup do katedrály svatého Víta. Ve středu to řekl kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Podle prezidenta Miloše Zemana opatření přímo nesouvisí s akcí červené trenky, ale s hrozbou terorismu, před níž Hrad varovala BIS. Rámy a kamery by se na Pražském hradě mohly objevit už během několika týdnů.
Podobným incidentům, kdy umělci ze skupiny Ztohoven zaměnili prezidentskou standartu za červené trenky, by v budoucnu měl zabránit i lepší kamerový systém.
Podobným incidentům, kdy umělci ze skupiny Ztohoven zaměnili prezidentskou standartu za červené trenky, by v budoucnu měl zabránit i lepší kamerový systém. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Už během příštího roku by areál Pražského hradu a jeho okolí měly střežit kamery. Díky nim si prezidentova kancelář slibuje, že se už nebude opakovat situace ze září, kdy nad sídlem prezidenta zavlály místo standarty červené trenky.

Ve středu to na jednání sněmovního rozpočtového výboru o rozpočtu prezidentské kanceláře avizoval kancléř Vratislav Mynář. "Má to velkou prioritu. Nejen ve vztahu k trenýrkám, ale i k věcem, které se nám občas dějí v mailové korespondenci," řekl s tím, že nyní Hrad jedná s ministerstvy vnitra a obrany, jak budou opatření přesně vypadat a kdo je zaplatí.

Kromě kamerového systému se zvažuje i instalování bezpečnostních rámů do katedrály svatého Víta, kam dennodenně proudí tisíce turistů. I z toho důvodu na jednání výboru Mynáře požádal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, aby Hrad postupoval citlivě.

"Nepochybuji o nutnosti posílit bezpečnostní opatření, ale ať to proboha není na úkor otevřenosti. Každý, kdo byl někdy v Kremlu, ví, jak je to depresivní," řekl. Mynář nicméně ujistil, že prezidentská kancelář dělá maximum proto, aby areál Hradu zůstal pro turisty i nadále co nejpřívětivější.

Podle prezidenta Miloše Zemana opatření přímo nesouvisí s trenkami, ale s hrozbou terorismu, před níž prý Zemana varovala BIS. Rámy a kamery by se podle hlavy státu na Pražském hradě mohly objevit už během několika týdnů. A rozhodně prý náklady nepůjdou do stovek milionů, jak o tom mluvil například ministr vnitra Milan Chovanec. "Vzhledem k historickým klenotům asi stojí za to se chránit tím nejlepším způsobem," podotkl nicméně Zeman na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Pardubického kraje.

Rozpočet pro příští rok počítá s výdaji prezidentské kanceláře necelých 458 milionů korun, což je o zhruba 69 milionů více než loni. Důvodem je hlavně investice do opravy Klíčavské přehrady, již obklopuje lánská obora a která zásobuje pitnou vodou celé Kladno. "Pokud by nebylo této investice, tak bychom měli asi o tři miliony nižší rozpočet, než jak se usnesl rozpočtový výbor," uvedl Mynář.

 

Právě se děje

Další zprávy