Soudkyně smetla návrh na trest pro Ztohoven za trenky. Asi byla na střeše, míní Zeman

Domácí Domácí
Aktualizováno 16. 10. 2015 17:03
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová odmítla návrh na potrestání členů skupiny Ztohoven. Není podle ní jasné, že škodu, kterou vyšetřovatelé vyčíslili na necelých 90 000 korun, způsobili svojí akcí právě oni. Žalobce může proti rozhodnutí soudu podat stížnost.
Červené trenýrky na Pražském hradě.
Červené trenýrky na Pražském hradě. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová odmítla návrh na potrestání členů skupiny Ztohoven. Není podle ní jasné, že škodu způsobili svojí akcí právě oni. Žalobce může ve věci podat stížnost. "Rozhodnutí jsme obdrželi v pátek," uvedl advokát Ztohoven Michal Pokorný.

"Pan prezident obdivuje rychlost, s jakou soudkyně rozhodla, a věří, že se na střechu Hradu byla podívat," reagoval pro Aktuálně.cz na zamítavý postoj soudu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Trojice podezřelých mužů ve věku 33 až 41 let způsobila podle policie škodu téměř 90 tisíc korun. Z toho údajně ukradenou standartu ocenili vyšetřovatelé na přibližně 33 tisíc. Trenýrky vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven jako kritiku prezidenta Miloše Zemana.

Státní zástupce Jan Lelek na ně již minulý týden podal obžalobu a chtěl, aby soud rozhodl ve zkráceném řízení. To se používá v případech, kdy jsou důkazy víceméně zřejmé. To v uvedeném případě podle soudkyně nebylo. A proto odmítla návrh na potrestání a vrátila spis státnímu zástupci.

“Odůvodnila to zejména tím, že nebyla exaktně stanovena výše škody, kterou měli na povrchu střechy způsobit. Navíc podle ní ve spise nebyly žádné důkazy o tom, že by právě oni tu střechu poškodili,“ řekl deníku Aktuálně.cz advokát Ztohoven Michal Pokorný.

Kromě poškození střechy policie vyčítala trojici i zcizení standarty, kterou Hrad ocenil na 33 tisíc korun. "Tím se soudkyně v rozhodnutí nezabývala," dodal Pokorný. 

Performeři vylezli v září na střechu Pražského hradu po lešení převlečeni za kominíky. Poté vyměnili prezidentskou standartu za trenýrky, představující podle nich "standartu muže, který se nestydí za nic".

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že škoda činí téměř 100 tisíc korun, protože byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta, která podle Ztohoven uletěla.

Policisté zadrželi performery až po činu. Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže Radim Studený, šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a ředitel hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. Na Hradě budou také instalovány bezpečnostní rámy.

 

Právě se děje

Další zprávy