Michaela Endrštová
21. 11. 2021 18:31
Česko zažívá další vlnu koronaviru a nemocnice plní hlavně neočkovaní lidé. Stát proto řeší, jak je přesvědčit, aby si vakcínu nechali dát. Vedle toho je však potřeba vyřešit další problém. V Česku jsou totiž opět na vzestupu některé vážné, často smrtelné nemoci, které díky očkování již prakticky vymizely. A stejně jako v případě covidu je to i v tomto případě především kvůli odmítání vakcín.
Záškrt
Tuto nemoc zná dnes už málokdo, poslední případ byl v Česku zaznamenán v roce 1995. V minulosti přitom byla jednou z hlavních příčin dětské nemocnosti a úmrtnosti. I v tomto případě se počet případů podařilo výrazně snížit díky očkování, které v Česku probíhá od roku 1946. Nemoc se však na světě dále vyskytuje. Například v roce 2015 Světová zdravotnická organizace evidovala 4530 případů záškrtu. A odborníci varují, že kvůli nízké proočkovanosti ve světě roste počet případů i úmrtí na toto onemocnění.
"Odhad globálního pokrytí třemi dávkami kombinované vakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli je sice 86 procent, ale pouze 28 procent zemí dosáhlo 80procentního pokrytí ve všech regionech, proto se v těchto zemích onemocnění může snadno šířit," uvádí Státní zdravotní ústav.
Podle epidemioložky Fabiánové by se lidé měli v dospělosti určitě nechat přeočkovat, aby se zvýšila jejich imunita. "Proti záškrtu jsou v Česku děti očkovány od 9. týdne života. S věkem ale naše protilátky postupně klesají. Doporučuje se proto spojit pravidelné přeočkování proti tetanu společně s vakcínou proti černému kašli a záškrtu. Problém je, že pojišťovny hradí jen očkování proti tetanu, a proto se lidé někdy nenechají přeočkovat," říká Fabiánová.