Zákeřných nemocí se Česko zbavilo díky očkování. Některé se kvůli odpůrcům vracejí

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
21. 11. 2021 18:31
Česko zažívá další vlnu koronaviru a nemocnice plní hlavně neočkovaní lidé. Stát proto řeší, jak je přesvědčit, aby si vakcínu nechali dát. Vedle toho je však potřeba vyřešit další problém. V Česku jsou totiž opět na vzestupu některé vážné, často smrtelné nemoci, které díky očkování již prakticky vymizely. A stejně jako v případě covidu je to i v tomto případě především kvůli odmítání vakcín.
Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

Spalničky

Ještě v roce 1966 bylo v Česku hlášeno téměř 90 tisíc případů spalniček. Od roku 1969 se začalo s povinným očkováním a počty nakažených se snížily na minimum. Jenže onemocnění nevymizelo. Naopak, v posledních letech případů přibývá. Například v roce 2009 byly hlášeny pouze čtyři případy spalniček, předloni jich bylo už 590.

Světová zdravotnická organizace proto předloni zrušila Česku status země, ve které byly spalničky vymýceny. Nárůst ale zaznamenali i jinde v Evropě. "Spalničky se nadále šíří uvnitř a mezi evropskými zeměmi. Možnost vzniku velkých ohnisek onemocnění je hlavně tam, kde proočkovanost klesla pod potřebnou hranici 95 procent," uvádí Státní zdravotní ústav.

Podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové rostou počty případů neočkovaných lidí v celé Evropě, což ohrožuje i očkované. "Pokud dojde k poklesu proočkovanosti, naroste počet vnímavých jedinců a virus se může snadněji šířit v dětské i dospělé populaci. Například v roce 2019 nahlásilo 30 evropských států celkem 13 200 případů spalniček a deset úmrtí na toto onemocnění. Děti do pěti let věku přitom představovaly 28 procent všech případů a dospělí nad dvacet let 49 procent případů. V Rumunsku mnoho lidí nenechávalo své děti očkovat, došlo k poklesu proočkovanosti a k velké epidemii, která se rozšířila postupně do dalších zemí, včetně Německa, Francie, Itálie a tak dál," přibližuje Fabiánová.

Spalničky jsou přitom vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může vést až k úmrtí. Nakažený mívá vysokou teplotu, rýmu, kašel, zánět spojivek a druhou vlnu horečky následuje vyrážka. U nemoci se však mohou vyskytnout vážnější komplikace, jako je zápal plic nebo zánět mozku. Onemocnění nejčastěji postihuje malé děti, mohou jím však onemocnět i dospělí. 

Za poslední půlstoletí přitom podle Státního zdravotního ústavu poklesl díky očkování výskyt spalniček o 99 procent. Před očkováním se každý rok na světě vyskytovalo zhruba 100 milionů případů a šest milionů lidí na onemocnění zemřelo. Přestože počet nemocných i úmrtí výrazně klesl, spalničky přesto zůstávají jednou z hlavních příčin úmrtnosti malých dětí, uvádí Státní zdravotní ústav.

V letošním roce se zatím v Česku spalničky nevyskytly, v loňském roce byly hlášeny jen čtyři případy. Podle Fabiánové je to také kvůli opatřením proti covidu, kdy lidé nosí respirátory a stýkají se s menším počtem lidí. "Proočkovanost proti spalničkám se u nás drží na relativně dobré úrovni, problém je, že v některých lokalitách klesá," podotýká Fabiánová.

 

Právě se děje

Další zprávy