Záhadný bazén. Praha chce plavat za každou cenu

Kateřina Eliášová
28. 11. 2009 17:46
Zakázka na plavecký areál Šutka je na 650 milionů, v rozpočtu Prahy je půlka
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Radnice v hlavním městě vypsala veřejnou zakázku na dokončení 13 let rozestavěného bazénu v Troji, ačkoliv je z rozpočtu patrné, že na to nemá peníze. Jde totiž o investici ve výši několika set milionů.

Radní slíbili opravit a zprovoznit plavecký areál Šutka, s nímž v době, kdy Praha usilovala o pořádání olympiády, počítali jako s olympijským stadionem. I když možnost pořádání her padla, na jaře začne rekonstrukce bazénu a koncem příštího roku by se v něm už mělo plavat.

Pražský radní Pavel Klega (ODS) odhadl cenu rekonstrukce na 350 milionů korun. Město na investici pamatuje i ve svém rozpočtu na příští rok, má na to vyčleněno 300 milionů. Výběrové řízení však Praha vyhlásila na 650 miliónů, tedy částku o 350 milionů vyšší.

Proč ten rozdíl?

Stavět se má prý na etapy, v zakázce to není

Pavel Klega vysvětluje nesrovnalost tím, že město počítá s rekonstrukcí na etapy. V první fázi se opraví bazén, ve druhé k němu přibude venkovní koupání a zázemí.

Ze zveřejněné zakázky to ale nevyplývá, což Aktuálně.cz potvrdilo hned několik znalců zákona o zadávání veřejných zakázek.

O tom, že byl tendr vypsán nakonec na 650 milionů, nevěděl ani sám radní Klega. Netušili to ani někteří zastupitelé, kteří budou příští měsíc schvalovat rozpočet, kde se na dostavbu bazénu počítá s 300 miliony.

"Já teď říkám, že jsme reálně schopni dostavět Šutku jen za 350 milionů. Jestli pak najdeme peníze v rozpočtu na další investice, je otázka," přiznal Klega.

Podmínkou projektu přitom je, že celá zakázka, včetně venkovních staveb a zázemí, bude hotova do konce roku 2011. To teoreticky Prahu coby investora nutí v příštím roce uvolnit dalších 300 milionů.

Zakázky na poslední chvílí?

Vysvětlení, proč Praha vypisuje tak velkou zakázku i když na ni nemá, nabízí pohled nezávislých institucí, které zadávání veřejných zakázek dlouhodobě sledují.

Foto: Reuters

"Hodně zakázek se zadává před koncem volebního období, než je zvoleno nové vedení obce. Radnice se snaží utratit nejvíc peněz a zavázat si napříště velké stavební firmy," poodhaluje praxi se zadáváním veřejných zakázek Tomáš Kramár s hnutí Oživení, jež se této problematice dlouhodobě věnuje.

Stejně to vidí právníci Transparency International, která v Česku mapuje korupci. Protizákonné to ale není, upozorňují.

Opoziční zastupitel Jiří Witzany (SNK-ED) připomněl, že na poslední chvíli se uzavírala taky smlouva na zhotovení tunelu Blanka. Stavba už nyní nabírá zpoždění a hrozí tak, že se prodraží.

"Město neschvaluje rozpočtový výhled, to je největší problém jeho hospodaření. Zakázka se objeví, zahájí se a pak už se nedá prakticky nic dělat," popsal slabinu systému Witzany.

Důvod spěchat mají radní ještě jeden: dostavbu Šutky slíbili ve svém programovém prohlášení.

Neutratíme víc, dušuje se město

Podle Klegy bude pojistkou proti případnému předražení smlouva, kterou město uzavře s dodavatelem stavby. "Smlouva bude podepsána jen na první etapu v ceně 350 milionů," slibuje radní za ODS. "Musí se to tam objevit, zbytek není rozpočtové krytí," přiznal. Proč město nevypíše zakázku jen na to, na to má peníze, radní nevysvětlil.

"Nechtěli jsme tu zakázku dělit," nabízí kusé vysvětlení ředitel odboru městského investora Jiří Toman. Jisté je, že vítěž tendru má jistou zakázku celou, ne jen její první etapu.

Pozor na korupci

Transparency International upozorňuje na fakt, že zadávání veřejných zakázek často provází korupce.

Odhaduje, že na úplatky se v Česku dává mnohdy až 20 procent z ceny zakázky. Čím větší zakázka, tím tedy větší úplatek. Radnice ale nařčení z korupce odmítají, ve většině případů ji navíc nelze dokázat.

 

Právě se děje

Další zprávy