Žádné detaily k Čapímu hnízdu jsem nevyzvídal. Byl to běžný postup, brání se Babišův náměstek

Petr Koděra Petr Koděra
16. 3. 2016 11:17
Náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek tvrdí, že chtěl jen vědět, zda média v kauze Čapího hnízda nelžou a zda jeho úřad nic nezanedbal. Říká, že se o žádné konkrétní podrobnosti z případného vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům nezajímal. Babišův náměstek rovněž odmítl, že by informace chtěl předávat dál, například svému šéfovi Andreji Babišovi, kterého kauza politicky ohrožuje.
Farma Čapí hnízdo.
Farma Čapí hnízdo. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek odmítá, že by v lednu nechal v Bruselu u Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) vyzvídat detaily ke kauze Čapí hnízdo, která politicky ohrožuje jeho šéfa Andreje Babiše.

"O žádné konkrétní podrobnosti z případného vyšetřování OLAF jsem se nezajímal," vzkázal Vyhnánek v reakci na dotazy online deníku Aktuálně.cz a Hospodářských novin, které ho od pondělka marně kontaktovaly.

Vyhnánek rovněž odmítá spekulace, že by zjištěné podrobnosti mohl předat dál. Například ministrovi. "Není to pravda," dodal.

Babišův náměstek, který má na starosti finanční řízení a audity, zopakoval, že si chtěl pouze potvrdit informace z médií. Tedy zda se evropští vyšetřovatelé skutečně zajímají o podezření z padesátimilionového dotačního podvodu při stavbě Čapího hnízda – luxusního odpočinkového resortu na Benešovsku, který patří firmě z Babišova koncernu Agrofert.

Vyhnánka prý také zajímala role ministerstva a související kroky. "Informace z médií se tehdy nepotvrdily a byl jsem ujištěn, že v případě zahájení vyšetřování OLAF pošle žádost o dodání podkladů buď ministerstvu financí, nebo Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Ověřil jsem si tedy, že ministerstvo financí nic nezanedbalo," tvrdí Vyhnánek.

Je přitom přesvědčen, že neporušil žádný zákon ani vnitřní směrnici ministerstva, jak se domnívají dva ředitelé Martina Uhrinová a Ladislav Janák, kteří na ministerstvu kontrolují evropské dotace a které Vyhnánek obešel. Úkol napsat do Bruselu svěřil řadové referentce Barboře Boschat, aniž by o tom její přímí nadřízení věděli.

Obejít ředitele? Běžná komunikace

Přestože byl pak dotaz Barbory Boschat bruselským úředníkům podezřelý, jak informoval v pondělí časopis Reportér, Vyhnánek to považuje za běžný způsob domluvy v úřadu.

"Tuto oblast mám jako odborný náměstek v gesci, proto vůbec nerozumím tomu, v čem by měla spočívat ona nezákonnost tohoto mého postupu. Barbora Boschat je uznávaná odbornice, která má dlouholeté zkušenosti s komunikací s OLAFem. Není tedy divu, že jsem se se svým dotazem obrátil formou textové zprávy přímo na ni, odpověď jsem obdržel standardně pracovním mailem. Jedná se o naprosto normální komunikaci, kterou nezakazuje žádný zákon ani vnitřní předpis," uvedl Babišův náměstek.

Ministerstvo financí zároveň odmítlo tvrzení, že ředitelé Uhrinová s Janákem narazili na nezájem úřadu Vyhnánkův postup prošetřit. A údajně ani nesepsali žádnou oficiální stížnost. "Uvedenými zaměstnanci nebylo podáno u ministerstva financí žádné oficiální podání, a to ani prostřednictvím prošetřovatele ministerstva financí, stížnosti podle zákona o státní službě nebo návrhu na kárné řízení," řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Vyhnánkův postup nyní prošetří specialista z Úřadu vlády Jan Kněžínek, který řeší veškerá podezření ministrů a vysoce postavených úředníků. Ministr Andrej Babiš už dříve odmítl, že by si sám u Vyhnánka vyzvídání objednal. „Jednal z vlastní iniciativy,“ řekl ministr, pro kterého je kauza Čapí hnízdo existenční politický problém a příští týden ho bude muset vysvětlovat poslancům. Ještě ve středu odpoledne pak na toto téma přijde řeč i u prezidenta Miloše Zemana.

V případu, který kromě Bruselu vyšetřuje i česká policie, jde o to, že Babiš tají detaily vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo, která nyní patří pod jeho koncern Agrofert a která v roce 2008 dosáhla na padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Tehdy ale oficiálně pod Agrofertem nefigurovala – napřed zpod Agrofertu vystoupila, tehdy ještě jako ZZN Agro Pelhřimov, přijala současný název a za anonymní akcie skryla majitele. Policie i evropští vyšetřovatelé teď zkoumají podezření z podvodu: zda to nebyl jen trik, jak dotaci získat, protože velké podniky typu Agrofertu na ni neměly nárok.

Zatnout tipec je potřeba nejen Babišovu Čapímu hnízdu, ale i všem dalším loutkovým firmičkám, které žijí z dotací a jsou napojené na velkopodnikatele. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy