Žádné detaily k Čapímu hnízdu jsem nevyzvídal. Byl to běžný postup, brání se Babišův náměstek

Petr Koděra Petr Koděra
16. 3. 2016 11:17
Náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek tvrdí, že chtěl jen vědět, zda média v kauze Čapího hnízda nelžou a zda jeho úřad nic nezanedbal. Říká, že se o žádné konkrétní podrobnosti z případného vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům nezajímal. Babišův náměstek rovněž odmítl, že by informace chtěl předávat dál, například svému šéfovi Andreji Babišovi, kterého kauza politicky ohrožuje.
Farma Čapí hnízdo.
Farma Čapí hnízdo. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek odmítá, že by v lednu nechal v Bruselu u Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) vyzvídat detaily ke kauze Čapí hnízdo, která politicky ohrožuje jeho šéfa Andreje Babiše.

"O žádné konkrétní podrobnosti z případného vyšetřování OLAF jsem se nezajímal," vzkázal Vyhnánek v reakci na dotazy online deníku Aktuálně.cz a Hospodářských novin, které ho od pondělka marně kontaktovaly.

Vyhnánek rovněž odmítá spekulace, že by zjištěné podrobnosti mohl předat dál. Například ministrovi. "Není to pravda," dodal.

Babišův náměstek, který má na starosti finanční řízení a audity, zopakoval, že si chtěl pouze potvrdit informace z médií. Tedy zda se evropští vyšetřovatelé skutečně zajímají o podezření z padesátimilionového dotačního podvodu při stavbě Čapího hnízda – luxusního odpočinkového resortu na Benešovsku, který patří firmě z Babišova koncernu Agrofert.

Vyhnánka prý také zajímala role ministerstva a související kroky. "Informace z médií se tehdy nepotvrdily a byl jsem ujištěn, že v případě zahájení vyšetřování OLAF pošle žádost o dodání podkladů buď ministerstvu financí, nebo Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Ověřil jsem si tedy, že ministerstvo financí nic nezanedbalo," tvrdí Vyhnánek.

Je přitom přesvědčen, že neporušil žádný zákon ani vnitřní směrnici ministerstva, jak se domnívají dva ředitelé Martina Uhrinová a Ladislav Janák, kteří na ministerstvu kontrolují evropské dotace a které Vyhnánek obešel. Úkol napsat do Bruselu svěřil řadové referentce Barboře Boschat, aniž by o tom její přímí nadřízení věděli.

Obejít ředitele? Běžná komunikace

Přestože byl pak dotaz Barbory Boschat bruselským úředníkům podezřelý, jak informoval v pondělí časopis Reportér, Vyhnánek to považuje za běžný způsob domluvy v úřadu.

"Tuto oblast mám jako odborný náměstek v gesci, proto vůbec nerozumím tomu, v čem by měla spočívat ona nezákonnost tohoto mého postupu. Barbora Boschat je uznávaná odbornice, která má dlouholeté zkušenosti s komunikací s OLAFem. Není tedy divu, že jsem se se svým dotazem obrátil formou textové zprávy přímo na ni, odpověď jsem obdržel standardně pracovním mailem. Jedná se o naprosto normální komunikaci, kterou nezakazuje žádný zákon ani vnitřní předpis," uvedl Babišův náměstek.

Ministerstvo financí zároveň odmítlo tvrzení, že ředitelé Uhrinová s Janákem narazili na nezájem úřadu Vyhnánkův postup prošetřit. A údajně ani nesepsali žádnou oficiální stížnost. "Uvedenými zaměstnanci nebylo podáno u ministerstva financí žádné oficiální podání, a to ani prostřednictvím prošetřovatele ministerstva financí, stížnosti podle zákona o státní službě nebo návrhu na kárné řízení," řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Vyhnánkův postup nyní prošetří specialista z Úřadu vlády Jan Kněžínek, který řeší veškerá podezření ministrů a vysoce postavených úředníků. Ministr Andrej Babiš už dříve odmítl, že by si sám u Vyhnánka vyzvídání objednal. „Jednal z vlastní iniciativy,“ řekl ministr, pro kterého je kauza Čapí hnízdo existenční politický problém a příští týden ho bude muset vysvětlovat poslancům. Ještě ve středu odpoledne pak na toto téma přijde řeč i u prezidenta Miloše Zemana.

V případu, který kromě Bruselu vyšetřuje i česká policie, jde o to, že Babiš tají detaily vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo, která nyní patří pod jeho koncern Agrofert a která v roce 2008 dosáhla na padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Tehdy ale oficiálně pod Agrofertem nefigurovala – napřed zpod Agrofertu vystoupila, tehdy ještě jako ZZN Agro Pelhřimov, přijala současný název a za anonymní akcie skryla majitele. Policie i evropští vyšetřovatelé teď zkoumají podezření z podvodu: zda to nebyl jen trik, jak dotaci získat, protože velké podniky typu Agrofertu na ni neměly nárok.

Zatnout tipec je potřeba nejen Babišovu Čapímu hnízdu, ale i všem dalším loutkovým firmičkám, které žijí z dotací a jsou napojené na velkopodnikatele. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy