Babiš dává ruce pryč od náměstka, který tajně nechal vyzvídat detaily o vyšetřování Čapího hnízda

Petr Koděra Petr Koděra
15. 3. 2016 17:45
Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že jeho podřízený Tomáš Vyhnánek jednal na vlastní pěst, když nechal u Evropského úřadu pro boj proti podvodům zjišťovat detaily vyšetřování dotační kauzy Čapího hnízda, která Babiše politicky ohrožuje. Babiš současně nevidí na jeho pátrání nic zvláštního. Třeba že Vyhnánek obešel dva své podřízené ředitele - bez jejich vědomí zadal řadové referentce, aby napsala do Bruselu. Vyhnánek dosud nevysvětlil, proč si vybral konkrétní úřednici a proč o tom neinformoval její šéfy. Náměstkův postup byl podezřelý i v Bruselu.
Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr financí Andrej Babiš se distancuje od podezřelých kroků svého náměstka Tomáše Vyhnánka, který v lednu nechal v Bruselu tajně zjišťovat detaily k vyšetřování dotační aféry Čapí hnízdo. Tedy kauzy, která ohrožuje Babišovu politickou budoucnost. "Jednal z vlastní iniciativy," odmítl Babiš, že by si sám u Vyhnánka vyzvídání objednal.

Současně ale Babiš nevidí nic zvláštního na tom, že Vyhnánek při své akci obešel dva podřízené ředitele a pátrání svěřil napřímo řadové referentce Barboře Boschat. "Předpokládám, že komunikace s podřízenými je dovolenou formou spolupráce," reagoval Babiš na dotaz Aktuálně.cz a HN. Proč se náměstek obrátil právě na úřednici Boschat, prý Babiš neví. "A ani mi to nepřísluší hodnotit," podotkl ministr.

Náměstek Vyhnánek dosud detailněji nevysvětlil, proč oslovil právě referentku Boschat. A proč ji nechal napsat e-mail Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který vyšetřuje podezření z padesátimilionového dotačního podvodu při stavbě středočeské farmy Čapí hnízdo s luxusním hotelem, které patří pod Babišův koncern Agrofert.

Vyhnánek od pondělka nereaguje na telefonáty ani SMS. V neděli jen ve stručném tiskovém prohlášení uvedl, že si chtěl v Bruselu ověřit zprávy z médií. Tedy že se evropští vyšetřovatelé skutečně kauzou zabývají.

E-mailový dotaz ministerské referentky na vývoj kolem Čapího hnízda však nebyl standardní a úředníky v Bruselu zarazil. Třeba proto, že by se vedení ministerstva mohlo dostat k citlivým informacím, například kudy policie vede vyšetřování.

Jak v pondělí informoval časopis Reportér, evropští úředníci proto obratem napsali nadřízenému úřednice Boschat, šéfovi oddělení kontroly evropských dotací Ladislavu Janákovi, žádost o vysvětlení. Janák byl zaskočen a vše začal prošetřovat se svou nadřízenou Martinou Uhrinovou. Ani ta o ničem nevěděla. Oba ředitelé to vyhodnotili jako porušení zákona a sepsali oficiální stížnost. Na ministerstvu financí ale narazili na nezájem cokoliv objasnit. Předali proto podnět Janu Kněžíkovi na Úřad vlády, který vyšetřuje všechna podezření vysoce postavených úředníků.

Nepohodlní úředníci

Janák s Uhrinovou se mezitím stali nepohodlnými a z ministerstva nejspíš odejdou. Jak napsaly úterní Hospodářské noviny, na jejich místa se uskuteční podle služebního zákona plánované výběrové řízení, při němž budou mít hlavní slovo lidé, které oba naštvali. Zejména náměstek Vyhnánek.

Janák s Uhrinovou se ke kauze odmítají vyjadřovat. Jisté je, že nyní sedí na klíčových místech, kde se nejen střeží poctivé rozdělování evropských dotací, ale kudy půjdou všechny zprávy bruselských vyšetřovatelů o kauze Čapí hnízdo. Z dokumentů bude možné vyčíst, na co všechno přišli a jaké důkazy objevili. Mají přitom i se svolením státního zástupce přístup do živých policejních spisů. Bude tedy v zájmu ministra Babiše mít na těchto pozicích loajální úředníky.

"Všudypřítomný konflikt zájmů se může promítat i do řízení ministerstva financí," tvrdí Babišův největší politický rival Miroslav Kalousek z opoziční TOP 09, která spolu s ODS nechala kvůli kauze Čapího hnízda svolat na příští středu mimořádnou schůzi poslanců. A pokud Babiš věrohodně do středy nevysvětlí svou roli v případu, podpoří konání sněmovní schůze i Babišův koaliční partner z ČSSD.

Babiš tají detaily vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo, která nyní patří pod jeho koncern Agrofert a která v roce 2008 dosáhla na padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Tehdy ale oficiálně pod Agrofertem nefigurovala – v roce 2007 napřed zpod Agrofertu vystoupila, tehdy ještě jako ZZN Agro Pelhřimov, přijala současný název a za anonymní akcie skryla majitele. Policie i evropští vyšetřovatelé teď zkoumají podezření z podvodu: zda to nebyl jen trik, jak dotaci získat, protože velké podniky typu Agrofertu na ni neměly nárok.

Zatnout tipec je potřeba nejen Babišovu Čapímu hnízdu, ale i všem dalším loutkovým firmičkám, které žijí z dotací a jsou napojené na velkopodnikatele. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

Další zprávy