Babiš: Investora Čapího hnízda znám a neprozradím. Nic jsem neudělal, přijďte se podívat na surikaty

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 3. 2016 13:45
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš v nedělním diskusním pořadu Partie na TV Prima odmítl veškerá obvinění v kauze farmy Čapí hnízdo. Diskutabilní fakta kauzy však odmítl komentovat s poukazem na vyšetřování.
Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš v nedělním diskusním pořadu Partie na TV Prima odmítl veškerá obvinění v kauze farmy Čapího hnízda. Otázky, proč o farmě mluvil jako o svém nejlepším projektu, proč ve vedení firmy sedí jeho příbuzní či proč se valné hromady konaly v sídle Agrofertu, však odmítl komentovat.

"Já jako Andrej Babiš jsem nikdy nevlastnil a neměl podíl ve farmě Čapí hnízdo. V den podání žádosti v roce 2008 žádná z firem Agrofertu nevlastnila farmu," řekl vicepremiér na Primě. Dodal, že Agrofert se stal strategickým partnerem farmy před přidělením dotace v roce 2008, podepsal s farmou smlouvu o budoucí spolupráci, pronajal pozemky na třicet let a poskytl ručení na úvěr ve výši 350 milionů na financování projektu.

Projekt ale podle něj nefungoval, stal se kvůli hospodářské krizi v roce 2009 ztrátový a předlužený, takže firmy Agrofertu projekt v listopadu 2013 převzaly.

"Investora znám, ale neprozradím"

Ministr financí v nedělním pořadu Primy dostal prostor případ řadu minut bez přerušení vysvětlovat. Uvedl mimo jiné, že dopis s vysvětlením zašle všem koaličním poslancům.

Jméno investora Čapího hnízda z doby, kdy farma žádala o Evropské dotace, Babiš prý zná, nechce ho ale s odkazem na probíhající vyšetřování prozradit. "Nechci se k tomu vyjadřovat. Tam probíhá nějaké vyšetřování. Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován," řekl Babiš s tím, že ví, kdo to byl.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2007 nebo 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vlastní. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37.000 korun plus odpovídající penále. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.

Část opozice kauzu vnímá jako dotační podvod a chce kvůli ní svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Komunisté se podle dnešního vyjádření svého předsedy Vojtěcha Filipa k požadavku asi nepřipojí. Filip vnímá kauzu jako spíše mediální než ekonomickou.

Zcela jiný postoj má ODS, podle níž dnes Babiš nedokázal věrohodně vysvětlit podezření, že k získání dotace si Agrofert pomohl podvodem. Odpovědi bude chtít znát během mimořádné schůze. Mohli by ji podpořit i někteří koaliční poslanci. "Myslím, že nadešel čas na svolání mimořádné schůze PS na téma Čapí hnízdo," napsal po debatě na twitteru místopředseda lidovců Jan Bartošek.

"Jak to Kalousek kontroloval?"

Babiš v neděli zdůraznil, že dotace byla farmě udělena za hejtmana ODS Petra Bendla, opakovaně byla kontrolovaná za vlády v éře hejtmanů ČSSD a zvláštní audit byl nařízen v dubnu 2013, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek.

"Tak co chtějí na té zvláštní schůzi řešit? Udělení dotace  občanskými demokraty? Kontrolování dotace ČSSD? Kdyby ta dotace byla podvod, tak jak to tedy ten Kalousek kontroloval?" namítal Babiš.

Na dotaz, proč ve vedení farmy Čapí hnízdo sedí jeho příbuzní a proč se valné hromady pořádají v sídle Agrofertu, Babiš odpověděl: "Já se k tomu nechci vyjadřovat, bude se to vyšetřovat a věřím, že se to vyšetří.“

Skutečnost, že v dokumentu Matrix AB hovoří o Čapím hnízdě jako o nejlepším projektu, co kdy vymyslel, komentoval slovy: "Já mám rád zvířata a mluvím o projektu v zoologické zahradě, je to vytrženo z kontextu a dezinterpretováno."

"Je to jen další kampaň proti mně"

Podle něj je případ Čapího hnízda osm let stará a uměle vytažená kauza. "Po kampani s StB, kdy jsem vyhrál soud, přišla kampaň na dotace, na vlastnění firem, na biopaliva, teď je tu nová kampaň – Čapí hnízdo."

Na TV Prima rovněž stihl pozvat diváky na nový pavilon se surikatami,  lemurem a klokanem.

"Já  jsem nic neukradl, nikoho nezkorumpoval. Bude tam akrobatická show, Karel Gott tam měl narozeniny, chodí  tam lidi, je to skvělý projekt a já jsem nic neudělal," poznamenal Babiš.

Foto: Petr Vyoral
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy