Úředníci si stěžovali na Babišova náměstka kvůli Čapímu hnízdu. Zřejmě přijdou o práci

Petr Koděra Petr Koděra
14. 3. 2016 20:30
Dvojice ředitelů z Babišova úřadu zřejmě doplatí na závažné odhalení: ministrův náměstek je obešel a zadal jejich referentce tajný úkol - zjistit v Bruselu detaily vyšetřování Čapího hnízda. Ministerstvo se obou úředníků může zbavit díky služebnímu zákonu tak, že je nenechá vyhrát výběrové řízení, kde musí povinně obhájit svou funkci. Hlavní slovo ve výběrových komisích budou mít lidé, které odhalením naštvali.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Dvojice ředitelů z ministerstva financí, která odhalila podezřelé kroky náměstka ministra Andreje Babiše a jedné z referentek v dotační kauze Čapího hnízda, může velmi brzy přijít o práci. Martina Uhrinová a Ladislav Janák, někdejší protikorupční detektivové a nyní šéfové v úseku kontroly evropských dotací, zřejmě doplatí na závažné zjištění: jejich kolegové tajně vyzvídali v Bruselu detaily vyšetřování podezření z dotačního podvodu, které ohrožuje ministra Andreje Babiše.

Uhrinová i Janák si na postup svých kolegů marně stěžovali, mimo jiné i u Babiše. Jak zjistily Hospodářské noviny, na ministerstvu už se hovoří o jejich vyhazovu jako o hotové věci. Jejich nadřízeným "nahrál" služební zákon. Podle něj musí úřad na vedoucí místa uspořádat do konce června výběrová řízení. Na pozici Uhrinové je vyhlášené od pátku, to druhé, na Janákovu funkci, už se chystá.

"Výběrové řízení na vedoucí oddělení bude následovat," potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová a odmítá účelové načasování. Termíny jsou podle Vaidišové dané podle známého harmonogramu.

Ředitelka odboru Uhrinová i šéf oddělení Janák odmítají spory v úřadu komentovat. "Nezlobte se, ale k interním věcem se nebudu vyjadřovat," řekl Janák, který v minulosti pracoval v jedné z Babišových firem. A nechce říct ani to, zda se do konkurzu přihlásí. I kdyby to ale spolu s Uhrinovou udělali a dostali se mezi tři finalisty, jejich současní kolegové nevěří, že by v konečném výběru mohli uspět.

Proti setrvání ve funkci hraje zejména obsazení výběrové komise. Hlavní slovo v ní budou mít lidé, které úředníci naštvali. Je mezi nimi především Babišův náměstek Tomáš Vyhnánek, pod kterého oba nyní pracovně spadají.

Detaily měla zjistit jejich podřízená

Jak informoval měsíčník Reportér, Janák s Uhrinovou si stěžovali na jeho podezřelý postup, když Vyhnánek oba obešel a napřímo pověřil jejich podřízenou, referentku Barboru Boschat, aby tajně zjistila u Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) detaily vyšetřováníČapího hnízda, odpočinkového luxusního resortu patřícího firmě ovládané ministrem Babišem. U OLAF se řeší podezření z 50milionového podvodu. Janák s Uhrinovou považují krok Vyhnánka i referentky Boschat za jasné porušení zákona.

Proč úřednici zadal úkol právě takto, Vyhnánek nevysvětlil. "Je pochopitelné, že pokud se o údajném zahájení vyšetřování ze strany OLAF dozvím zcela nestandardně z médií, je mou povinností pravdivost této informace prověřit," sdělil v neděli. Další vyjádření v pondělí ze zahraniční služební cesty neposkytl.

Ministr Andrej Babiš na dotaz Hospodářských novin odmítl, že by někoho on sám úkoloval kontaktováním bruselských vyšetřovatelů. A stížnosti úředníků Janáka s Uhrinovou prý přenechal k vyřízení svému státnímu tajemníkovi Janu Sixtovi. "Spor mezi zaměstnanci je v jeho kompetenci. Do věci nehodlám nijak zasahovat," dodal Babiš.

Případ nyní prošetřuje právník z Úřadu vlády Jan Kněžínek, který má na starosti všechna podezření vysoce postavených úředníků. Ani on ale zatím nechce případ komentovat. Babiš přitom slíbil, že jeho lidé s ním budou spolupracovat, aby podnět nespadl pod stůl.

Kvůli Čapímu hnízdu se příští středu mimořádně sejdou poslanci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy