Praha - Jako hra se skořápkami, kdy pod jednou z nich se ukrývá kulička, vypadalo často podnikání Tomáše Pitra. Jen on jako zkušený skořápkář věděl, v které z na něj napojených firem se zrovna ukrývá hodnotný majetek.
Přesně tak nakonec přišel k ústecké potravinářské společnosti Setuza. A právě za způsob, jakým ji získal, jej bude od úterý soudit Městský soud v Praze. A hrozí mu až osm let za porušení povinností při správě cizího majetku.
Dnes už Pitr Setuzu nevlastní. A vlastně už není Setuza. Po skořápkáři zbyla skořápka.
Zbyly jen dluhy
Po vleklých sporech mezi státem a ústeckou firmou, ji nakonec získal koncern Via Chem. Ten ze Setuzy vybral to cenné - pozemky vyvedl do firmy Setuza Developement, obchod a provoz do firmy Oleofin a nakonec celou transakci završil vloni na závěr roku, když vytvořil podnik STZ, do nějž přešla výroba. Tedy stroje a zaměstnanci. Dluhy zůstaly v očesané Setuze, která mezitím změnila majitele a do struktury Via Chem nepatří.
"V Setuze zůstal nějaký majetek, například některé známky. Navíc za část dluhů se STZ nebo Oleofin zaručili," řekl Aktuálně.cz Jan Sotona, mluvčí Via Chemu.
Kauza Pitr
- Uprchlík Pitr byl už zase v Česku, policii pod nosem
- Uprchlý Pitr zakládá firmy v Česku. Pere černé peníze?
- Uprchlíka Pitra do Česka nevydáme, vzkázalo Švýcarsko
- Detektiv, který vyšetřoval Pitra, končí u policie
- Uprchlík Pitr se zbavuje golfu na Karlštějně
- Pitrova komplice vyslechla policie. Navedl je na stopu?
V úterý se ale soud začne vracet do hluboké historie. A to do roku 2000, kdy Pitr se svým obchodním partnerem Michalem Zouharem měli připravit o vliv v Setuze právoplatné majitele.
Celá kauza, aby byla dostatečně komplikovaná, souvisí s pádem Investiční a Poštovní banky. Ta totiž Setuzu ovládala. Banka ale nesmí vlastnit více než dvacet procent akcií obchodní společnosti, a proto využila tak zvané bílé koně. A vsadila na mladého Tomáše Pitra.
Přes svůj kajmanský podílový fond Triton držela IPB společnost Českomoravská finanční a leasingová (ČMFL). Ta zase ovládala firmu Agrocredit, kde byl předsedou představenstva Pitr. A ten měl ve správě zprivatizované akcie Setuzy.
Stát přišel o stamiliony
Lví banka v roce 2000 padla a Pitr vycítil svou šanci. Než se nový vlastník ČSOB ve spleti různých dceřiných a ovládaných firem IPB zorientoval, prodal akcie Setuzy Zouharově firmě IOB. Zouhar se pak stal šéfem představenstva ČMFL a Agrocreditu dal záruku, že v případě potřeby bude dluh IOB splacen akciemi ČMFL. A tak se také stalo.
Dcera se tak stala bezmála polovičním majitelem matky a v zacykleném vlastnictví nezbylo nic hodnotného. Namísto akcií za bezmála třičtvrtě miliardy, získal Agrocredit akcie asi za milion.
A poškozený? Fond Triton, respektive český stát, protože podílový fond byl v zásadě převeden při přebírání IPB na něj.
Kauza se před soud dostává tak až po devíti letech, kdy se případný trestný čin měl odehrát. Policie, státní zastupitelství i soudy se nemohly shodnout, jaký přesně trestný čin Pitr spáchal. A pak se přely o to, zda již nebyl promlčen.
Pitrovi se v Setuze pak podařil ještě jeden husarský kousek. Získat zbylé akcie, které v ústeckém podniku ovládal stát. Nakonec právě kvůli sporům o vyrovnání se státem se Setuzy zbavil.
Následně byl kvůli daňovým únikům odsouzen k pěti letům vězení. Trest nenastoupil a přes rok a půl je na útěku. Ukrývá se zřejmě ve Švýcarsku. Do Česka ale podle informací Aktuálně.cz pravidelně jezdí a dál čile obchoduje.