Pitrova komplice vyslechla policie. Navedl je na stopu?

Markéta Chaloupská
26. 1. 2009 17:20
Syrovátka se do Česka vrátil před dvěma týdny
Mrázkovi obchodní spolupracovníci Tomáš Pitr a Petr Syrovátka
Mrázkovi obchodní spolupracovníci Tomáš Pitr a Petr Syrovátka | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policie udělala velký, a podle všeho nepříliš úspěšný pokus, jak se dostat na stopu uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Vyslechla Pitrova komplice Jiřího Syrovátka, který se minulý týden vrátil do Čech z USA, kde se léčil s rakovinou. Právě od něj si detektivové slibovali, že by jim mohl pomoci s tím, kde se uprchlý podnikatel skrývá. Syrovátka totiž Pitra zná od roku 1993.

Podle důvěryhodného zdroje z policie jim ale Pitrův společník moc nepomohl. Údajně policii tvrdil, že Pitra viděl naposledy před dvěma lety.

Podnikatel Jiří Syrovátka byl spolu s uprchlým Tomášem Pitrem odsouzen za daňové delikty, trest mu však soudce kvůli těžké nemoci odpustil.

Spory o majetek?

Syrovátka figuroval v několika Pitrových firmách. Pitr jej ale stihl  - ještě před svým útěkem do ciziny - v některých firmách nahradit bývalým detektivem ÚOOZ Luďkem Žákovcem.

Příkladem může být golfové hřiště na Karlštějně, které za poslední dva roky několikrát změnilo majitele. Podle výpisu z obchodního rejstříku jej do konce dubna minulého roku vlastnila firma Marila Invest, které až do října 2007 Syrovátka šéfoval.

Poté byl golf prodán společnosti Lusaka z ostrova Svatý Vincenc a Grenadiny a členem představenstva se stal právě Žákovec. Jak upozornil deník Aktuálně.cz, v červenci 2008 bylo hřiště opět prodáno, další firmě z Karibiku, tentokrát společnosti Fireworks Limited z ostrova Anguilla.

Přitom obě dvě firmy jsou na sebe navzájem napojeny.

Právě obchod a majetek jsou podle důvěryhodného zdroje Aktuálně.cz důvod, proč se Pitr objevuje čas od času také v Česku.

Čtyři odsouzení, jeden ve vězení

Soud odsoudil v roce 2006 celkem čtyři podnikatele. Ve vězení ale sedí pouze Miroslav Provod. Pitr a Vratislav Romanovský, utekli z Česka. A Syrovátka se trestu vyhnul.

Romanovský žije v Austrálii a naděje, že by se někdy dostal za mříže, je podle policejních zdrojů prakticky nulová.

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr je s největší pravděpodobností ve Švýcarsku nebo Rakousku. Poslední zprávy mluví o tom, že čas od času si zajede i do rodného Česka.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy