Uprchlý Pitr zakládá firmy v Česku. Pere černé peníze?

Markéta Chaloupská
26. 4. 2009 18:34
Více než rok a půl Tomáš Pitr uniká české justici, přesto zvládá bez větších problémů obchodovat
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Více než rok a půl Tomáš Pitr uniká české justici, přesto zvládá bez větších problémů čile obchodovat. 

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz jen za posledních několik měsíců česká policie zaznamenala, že v Česku vznikly minimálně dvě firmy, které jsou na uprchlého podnikatele údajně úzce napojeny.

Společnosti Patio Stavby a Bobo Cars, ve kterých figuruje jeden z Pitrových nejbližších spolupracovníků - bývalý elitní kriminalista Luděk Žákovec - mají Pitrovi podle kriminalistů  pomoci s jeho obchody.

Podle daňových expertů může krok například odpovídat způsobu, jak nejlépe zamaskovat tok "nekalých" finančních prostředků a praní špinavých peněz.

"Obecně je to dobrý způsob, jak se dají přes české firmy proprat špinavé peníze a pak je přelít zpět do daňového ráje," uvádí jeden z daňových expertů, který si nepřál být jmenován.

Obě dvě firmy vznikly na konci minulého roku, zapsány do obchodního rejstříku byly až letos v březnu.

Kdo je Luděk Žákovec?

  • I nadále zůstává Pitrovým pomocníkem právě bývalý detektiv ÚOOZ Žákovec, kterého Pitr stihl  - ještě před svým útěkem do ciziny - dosadit do některých firem místo Jiřího Syrovátky.
  • "Žákovec patří mezi lidi, kterým Pitr nejvíce věří. Je to taková jeho spojka v Česku," říká jeden z Pitrových obchodních partnerů.

Za povšimnutí rozhodně stojí, kde byly zakládající listiny obou firem sepsány. Z dokumentů vyplývá, že se jednalo o notářskou kancelář v Jesenici u Prahy, tedy místo, kde stojí Pitrův dům a kam podle spekulací některých médií stále jezdí.  

Praní špinavých peněz?

Pitr ovládá většinu svých společností v Česku přes firmy s adresami v Karibiku, konkrétně z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny. Na ostrovech jsou zaregistrovány dvě firmy - Lusaka a Halera.

V poslední době ale dochází k tomu, že podíly ve firmách převádí mezi sebou.

Příkladem může být společnost P.J. Omega, kterou do února letošního roku vlastnila Lusaka i Halera, pak se ale téměř stoprocentním vlastníkem pouze Lusaka.

Stejně tak golfové hřiště na Karlštejně. Až do konce července loňského roku vlastnila hřiště společnost Lusaka. Podle výpisu z obchodního rejstříku se však majitel změnil: stala se jím firma Fireworks Limited z ostrova Anguilla, rovněž v Karibiku.

I to podle expertů obecně může znamenat snahu o "zamaskování" obchodů.

Oficiálně se nechce policie k případu vůbec vyjadřovat. "Aktivity pana Pitra samozřejmě monitorujeme, ale vyšetřování nebudeme komentovat," řekla bez dalších podrobností mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.

Švýcarské úřady: Pitra nevydáme

Jak již Aktuálně.cz informovalo, švýcarské úřady dospěly k názoru, že daňové podvody, kterých se měl Pitr v Česku dopustit, jsou již promlčené.

Aktuálně.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

Pro českou policii to znamená jediné: Pitra Švýcarsko nevydá a pokud je Pitr i nadále v této zemi, tak se tam může bez problémů pohybovat.

 

Právě se děje

Další zprávy