Gymnázium v Lanškrouně jako jedno z mála vypsalo na jaře druhé kolo přijímacích zkoušek. Přihlásilo se 81 zájemců, polovina byla z jiných krajů. Do podhůří Orlických hor na východě Čech se hlásili deváťáci z Brna, Příbrami i 180 kilometrů vzdálené Prahy. Rodiče, jejichž děti se nikam nedostaly v prvním kole, rozesílali přihlášky na všechny strany. Jak daleko škola leží, neřešili. Hlavně, aby syna či dceru někam přijali.
Ministerstvo školství zatím neví, kolik náctiletých se na střední školy nedostalo. "Podle signálů od zřizovatelů, tedy krajů, se nestala nějaká katastrofa," konstatoval ministr školství Mikuláš Bek ze STAN pro Aktuálně.cz. Přesná data bude mít až 30. září.
Vyšší počet mladistvých, nepřijatých na školy, nehlásí ani úřady práce. Lidé ve věku 15 až 18 let tvořili během léta v jejich databázích 1,5 procenta uchazečů o zaměstnání. Tento podíl se dlouhodobě nemění. Až od září si však musí ti, kdo nepokračují na střední, platit zdravotní pojištění. Je tedy možné, že teprve v tomto měsíci se počet nepřijatých ve statistikách projeví.
Otázkou zůstává, kolik přijatých muselo vzít zavděk horší školou, nastoupit na jiný než vybraný obor nebo daleko dojíždět. Ministerstvo tyto údaje neshromažďuje, Aktuálně.cz je zjišťovalo u škol a rodičů.
Příklad z Lanškrouna ukazuje, že nedostatek míst nakonec tak dramatický nebyl. Ve druhém kole přijalo místní gymnázium z 81 uchazečů deset. Zápisový lístek z nich odevzdali čtyři a v pondělí nastoupili jen dva - z okolí Zábřehu a Olomouce. Zábřeh je od Lanškrouna půl hodiny cesty, Olomouc hodinu.
Další dva přestoupili na jinou školu. "Potřebovali se k nám dostat, aby byli na gymnáziu, nakonec se jim uvolnilo místo blíž bydliště. Dá se říct, že naše druhé kolo bylo téměř bezpředmětné," shrnul ředitel Jan Růžička.
Také na gymnázium v Žamberku, který stejně jako Lanškroun leží na pomezí Čech a Moravy, se do druhého kola hlásily děti z Prahy i Ostravy. Nepřišly však ani k přijímačkám. "Dostavili se pouze žáci z dojezdové vzdálenosti," uvedl ředitel Martin Tyč.
S odstupem několika měsíců se ředitelé shodují, že zprávy o chybějících místech byly často přifouknuté a problém se týkal hlavně Prahy a Středočeského kraje. Zažili to třeba na Obchodní akademii sloučené s pedagogickou a jazykovou školou v Berouně. Odmítli přes 300 dětí, přetlak byl hlavně na pedagogickém lyceu.
"Kritická byla situace zejména na začátku května po zveřejnění výsledků přijímacích zkoušek. Postupně se to mírně uklidnilo, protože se hodně žáků dostalo na dvě školy a nastoupit mohou jen na jednu," řekl ředitel Jaroslav Šturc. Odvolání a přesuny přijatých žáků na jiné školy musel řešit až do začátku září.
Přetlak způsobilo hned několik důvodů. Z devátých tříd vycházel populačně silný ročník. Žáků bylo přes sto tisíc, o desetinu více než v předcházejícím roce. V prvním kole mohou podat jen dvě přihlášky, často se tak napoprvé nedostali ani jedničkáři. Jiní se zase dostali na obě školy současně a chvíli trvalo, než se rozhodli, na kterou nastoupí a na které naopak uvolní místo. Ve druhém kole si pak mohou podat přihlášek, kolik chtějí.
Spoustu stresu, času ve frontách před školami a dva tisíce korun za razítka od lékaře k přihláškám stálo přijímací řízení divadelní dramaturgyni Martu Ljubkovou z Prahy. Její syn se v prvním kole nikam nedostal. Odvolání nepodali, připadalo jim, že s jeho výsledkem to ani nemá smyl. Hledali jinde a uspěli.
"Jedna soukromá škola vypsala nové přijímací řízení. Nebylo založeno na testech od Cermatu a známkách z vysvědčení jako na většině škol. Tam ho vzali," řekla Ljubková.
S tím, že syn půjde na soukromou školu, počítala. Na jinou soukromou se hlásil už v prvním kole. Byla dokonce dražší než ta současná. "Dopadli jsme dobře, stejně jako další z našeho okolí. Příbuzní se dostali na odvolání z docela nízkých míst," zmínila Ljubková.
V letošním školním roce bude základní školy opouštět ještě více žáků, situace by se proto mohla opakovat. Ministerstvo školství ale slibuje změnu. Na jaro chystá systém podávání přihlášek zdigitalizovat a zrušit dvoukolový systém.
"Uchazeči si budou na svých přihláškách řadit školy podle pořadí svého zájmu. Zmizí tak problém s velkým počtem neumístěných uchazečů v první fázi přijímacího řízení. Zjednoduší se také statistické sledování přijatých žáků," sdělila mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.