Z Prahy i do Lanškrouna. Zoufalí rodiče hlásí své děti na školy na druhé straně Česka

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
23. 5. 2023 12:55
Bezradní rodiče hledají pro své děti místa na střední škole. Pokud v prvním kole neuspěli ve svém městě, neváhají je mnohdy zapsat i na stovky kilometrů vzdálené gymnázium. Druhé kolo přijímaček vyhlašují školy s volnými místy. Naději v něm vidí například uchazeči z Prahy, kde byl v prvních kolech velký přetlak.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, žije v něm více než devět tisíc obyvatel. Na jediné místní gymnázium se nyní hlásí žáci z celé republiky. Jako jedno z mála v Česku totiž vypsalo druhé kolo přijímacích zkoušek. Na střední školy se nyní dostává nejsilnější ročník za posledních několik let, děti narozené v roce 2008. A v některých regionech kapacity škol nestačí. 

Na lanškrounském gymnázium napoprvé nenaplnili třicetičlennou kapacitu třídu, proto přistoupili k druhému kolu. "V něm se přihlásilo 81 lidí, polovina z nich není z regionu. Pochází z Brna či Příbrami, zhruba třetinu tvoří žáci z Prahy," říká zástupce ředitelky Jan Růžička. 

Žáci z hlavního města se na lanškrounské gymnázium hlásí, přestože je to z Prahy takřka 200 kilometrů a přes dvě hodiny jízdy autem. Situace ilustruje zoufalost některých rodičů, jejichž děti se v prvním kole přijímacího řízení na střední školu nedostaly. V něm mohli žáci podat jen dvě přihlášky, ve druhém kole jejich počet omezený není. "Volala nám paní s tím, že podávala pro své dítě třicet přihlášek po celém Česku. Zkouší, kde mají volno," popisuje Růžička.

Podobný přetlak mají také na gymnáziu v šestitisícovém Žamberku, který je půlhodiny jízdy autem severně od Lanškrouna. Zde je ve druhém kole místo ještě pro sedm uchazečů. "Pracuji teď se 27 přihláškami, mezi kterými se objevuje Praha, Příbram i Ostrava. Místních přihlášených mám tak pět, zbytek jsou výrazně přespolní," říká ředitel Martin Tyč. Loni se na jeho gymnáziu hlásilo ve druhém kole o polovinu méně žáků. 

Podle státní společnosti Cermat se na maturitní obory na středních školách, víceletých gymnáziích a nástavbách letos přihlásilo 116 tisíc dětí, to je o deset tisíc více než před rokem. V některých regionech kapacity škol nestačí, což vytváří nerovné podmínky. Zatímco ve stejných přijímacích zkouškách museli žáci v Ústeckém kraji získat 40 bodů, aby se dostali na gymnázium, v Praze často nestačil ani dvojnásobek. 

Do prvního září nevíme, kdo k nám nastoupí, zlobí se školy

Vedení gymnázií komplikují situaci také přestupy mezi školami. Žák může na střední škole kdykoliv požádat o přestup jinam, změnit obor nebo přerušit studium.

Na lanškrounském gymnáziu se tak obávají, že z pražských uchazečů v září nakonec nikdo nenastoupí. Může se tak stát, že zaplní místo pro někoho z místních, přestože je již nyní jasné, že na školu nenastoupí. "Žáka z Prahy rodiče potřebují jen zapsat na gymnázium, ale prvního září hned přestoupí jinam. Někteří již volali, že už se mezitím dostali na jinou školu. Ze dvanácti přijatých jich nyní už asi šest napsalo, že nenastoupí," popisuje Růžička. 

Přijatí uchazeči musí v případě, že chtějí nastoupit, do deseti dnů od zveřejnění výsledků odevzdat škole zápisový lístek. "Odevzdají ho k nám, mezitím si ale vyřeší odvolání na jinou preferovanou školu a u nás ho pak stáhnou. Problém je, že přijímačky jsou špatně nastavené. Než dítě prvního září fyzicky dojde do školy, nevíme, zda skutečně nastoupí," dodává Růžička.

Video: Fronta uchazečů před Slovanským gymnáziem v Praze (18. 5. 2023)

Fronta před Slovanským gymnáziem v Praze | Video: Aktuálně.cz/Facebook/Yveta Kenety
 

Právě se děje

Další zprávy