Praha - Učitel z kolínské průmyslovky František Pražák se těšil, že své studenty vezme na týden do Paříže a Londýna, aby si procvičili jazyky a poznali v praxi to, o čem se učí: třeba jak v zahraničí fungují zdymadla nebo elektrárny. Od ministerstva školství na to dostal dotaci, v sobotu odpoledne se měli vydat na cestu.
Místo pěkného zážitku má teď Pražák hlavu plnou starostí. Zájezd musel zrušit, protože po atentátech teroristů v Paříži z minulého týdne rodiče odmítli své děti na výlet pustit. "Z dvaceti studentů mi zbyli jen dva," říká pedagog.
Škole teď navíc kvůli neuskutečněnému výletu hrozí, že bude muset nejen vrátit grantové peníze, ale navrch ještě ze svého platit desítky, možná stovky tisíc korun na stornopoplatcích za zrušenou dopravu či ubytování. Z grantu totiž takové výdaje podle současných dotačních pravidel platit nesmí.
"Je to obrovský problém a vůbec nevíme, jak to vyřešíme. Škola si nemůže dovolit vydat tolik peněz navíc," říká Pražák.
Podobné starosti teď má mnohem víc škol po celé zemi. Kromě středních i základní, které rovněž chtěly děti poslat na jazykové pobyty do Francie či Velké Británie.
Ministerstvo školství o problému ví a během pátku zareagovalo na hromadné odhlášky žáků a studentů první úpravou podmínek grantového programu, z něhož školy čerpají peníze na podobné akce. Zatím ale "jen" snížilo minimální počet účastníků každého zájezdu z deseti na pět a zároveň odpovídajícím způsobem pokrátí dotaci.
Další kroky pak úředníci ministryně školství Kateřiny Valachové teprve zvažují. Dali si na to týden. "Definitivní varianty budou vyřešeny, respektive navrhnuty, na konci příštího týdne," uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.
Není tak zatím jasné, co úředníci školám doporučí v případě, že se na výlet nepřihlásilo ani pět zájemců podobně jako třeba v Kolíně. A zda jim storno dovolí výjimečně zaplatit přímo z dotace.
Podle Balážové se konkrétní výjimky z dotačního programu musí přesně vyladit mimo jiné i proto, že některé školy již snížené kapacit využily. "Snažíme se školám vyjít maximálně vstříc," podotkla Balážová.
Podle kolínského pedagoga Františka Pražáka grantové programy s náhlou neúčastí většího počtu žáků a následnými storny počítají. Ale jen v konkrétních případech, jako je epidemie závažné nemoci. Obavy z teroristického útoku mezi nimi nejsou.