Teroristé z Paříže se ve výrobě výbušnin vyznali. Získali mimořádně nebezpečnou zbraň

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 20. 11. 2015 9:33
Vysoce výbušnou třaskavinu peroxid acetonu, s níž se islamisté pravděpodobně odpálili v Paříži, lze vyrobit z běžně dostupných chemikálií. "Peroxid acetonu je mimořádně citlivý na náraz, tření či statickou elektřinu," varuje bývalý policejní pyrotechnik a soudní znalec na munici a výbušniny Ivo Peterek. Podle expertů se poměrně snadno umístí do sebevražedných vest či batohů a odpálí běžným elektrickým palníkem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Příští útoky islamistických teroristů mohou být mnohem promyšlenější, a tím i krvavější. Shodují se na tom policejní experti, ale i zkušení pyrotechnici. Z chyb se totiž učí nejen policie, ale i ti, co plánují teroristické údery.

"Teror v Paříži připomněl, jak snadné je získat výbušniny a paralyzovat jimi velkou městskou aglomeraci," říká špičkový policejní expert, jenž si přeje zůstat v anonymitě.

Vysoce výbušnou třaskavinu peroxid acetonu, s níž se islamisté pravděpodobně odpálili v Paříži, či jí velmi podobnou látku HMTD lze například vyrobit z běžně dostupných chemikálií. Snadnost výroby a vysoká explozivní síla peroxidu acetonu se mimochodem podepsala na velkém počtu těžkých či smrtelných úrazů amatérských mladých chemiků.

"Peroxid acetonu je mimořádně citlivý na náraz, tření či statickou elektřinu," varuje bývalý policejní pyrotechnik a soudní znalec na munici a výbušniny Ivo Peterek.  

"Jestliže islamisté použili v Paříži dobře ustálený aceton peroxid, museli se v jeho výrobě opravdu vyznat. Pak získali mimořádně nebezpečnou zbraň. Stačí ovšem, aby při jeho sušení vznikly nežádoucí velké krystaly s přirozeným rizikem většího tření, a už se to i minimálním třením samo odpálí. Právě tohle je velká nevýhoda aceton peroxidu," vysvětluje Peterek.

Když tedy pyrotechnici narazí na peroxid acetonu uskladněný v pevných obalech (igelitové sáčky, sklenice či plechovky s víčkem), raději je ani kvůli riziku výbuchu neotvírají. I v gramovém množství způsobuje peroxid acetonu neobyčejně silný výbuch.

Ještě jednodušší je to s třaskavinou HMTD, o které se v dostupné literatuře píše, že její "příprava je velmi snadná a bezpečná". Expert Ivo Peterek ale varuje každého, kdo by se o to chtěl pokusit: "Stačí jediný neopatrný pohyb a je s vámi konec."

"Podtrženo a sečteno: mimořádně účinnou bombu vám vyrobí kdejaký zručnější absolvent průmyslovky. A pokud si islamisté dobře nastudují taktiku malých vojenských jednotek z příručky pro poddůstojníky, srazí policii lehce na kolena. Ať již falešnými sebevražednými útoky, než přijde ten pravý, anebo druhou zpožděnou vlnou úderů na stejné místo. Toto ale oni už dávno vědí. A je jen otázkou času, kdy podobnou taktiku použijí," upozorňuje již citovaný policejní expert.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 39 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy