Teroristé z Paříže se ve výrobě výbušnin vyznali. Získali mimořádně nebezpečnou zbraň

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 20. 11. 2015 9:33
Vysoce výbušnou třaskavinu peroxid acetonu, s níž se islamisté pravděpodobně odpálili v Paříži, lze vyrobit z běžně dostupných chemikálií. "Peroxid acetonu je mimořádně citlivý na náraz, tření či statickou elektřinu," varuje bývalý policejní pyrotechnik a soudní znalec na munici a výbušniny Ivo Peterek. Podle expertů se poměrně snadno umístí do sebevražedných vest či batohů a odpálí běžným elektrickým palníkem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Příští útoky islamistických teroristů mohou být mnohem promyšlenější, a tím i krvavější. Shodují se na tom policejní experti, ale i zkušení pyrotechnici. Z chyb se totiž učí nejen policie, ale i ti, co plánují teroristické údery.

"Teror v Paříži připomněl, jak snadné je získat výbušniny a paralyzovat jimi velkou městskou aglomeraci," říká špičkový policejní expert, jenž si přeje zůstat v anonymitě.

Vysoce výbušnou třaskavinu peroxid acetonu, s níž se islamisté pravděpodobně odpálili v Paříži, či jí velmi podobnou látku HMTD lze například vyrobit z běžně dostupných chemikálií. Snadnost výroby a vysoká explozivní síla peroxidu acetonu se mimochodem podepsala na velkém počtu těžkých či smrtelných úrazů amatérských mladých chemiků.

"Peroxid acetonu je mimořádně citlivý na náraz, tření či statickou elektřinu," varuje bývalý policejní pyrotechnik a soudní znalec na munici a výbušniny Ivo Peterek.  

"Jestliže islamisté použili v Paříži dobře ustálený aceton peroxid, museli se v jeho výrobě opravdu vyznat. Pak získali mimořádně nebezpečnou zbraň. Stačí ovšem, aby při jeho sušení vznikly nežádoucí velké krystaly s přirozeným rizikem většího tření, a už se to i minimálním třením samo odpálí. Právě tohle je velká nevýhoda aceton peroxidu," vysvětluje Peterek.

Když tedy pyrotechnici narazí na peroxid acetonu uskladněný v pevných obalech (igelitové sáčky, sklenice či plechovky s víčkem), raději je ani kvůli riziku výbuchu neotvírají. I v gramovém množství způsobuje peroxid acetonu neobyčejně silný výbuch.

Ještě jednodušší je to s třaskavinou HMTD, o které se v dostupné literatuře píše, že její "příprava je velmi snadná a bezpečná". Expert Ivo Peterek ale varuje každého, kdo by se o to chtěl pokusit: "Stačí jediný neopatrný pohyb a je s vámi konec."

"Podtrženo a sečteno: mimořádně účinnou bombu vám vyrobí kdejaký zručnější absolvent průmyslovky. A pokud si islamisté dobře nastudují taktiku malých vojenských jednotek z příručky pro poddůstojníky, srazí policii lehce na kolena. Ať již falešnými sebevražednými útoky, než přijde ten pravý, anebo druhou zpožděnou vlnou úderů na stejné místo. Toto ale oni už dávno vědí. A je jen otázkou času, kdy podobnou taktiku použijí," upozorňuje již citovaný policejní expert.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy