Francie je při lovu teroristů úspěšná. Útočníci jsou vždy brzy mrtví, neuniknou daleko

Martin Novák Martin Novák
19. 11. 2015 15:58
Země galského kohouta má v uplynulých dvaceti letech za sebou únos letadla, vykolejení vlaku, řádění střelců a teď i sebevražedné atentáty. Útočníci, kteří přežijí svůj čin, se většinou daleko nedostanou.
Foto: Reuters

Paříž/Praha - Bylo to téměř jasné už ve středu večer.

Státní žalobce na tiskové konferenci odmítl potvrdit smrt teroristy Islámského státu, Belgičana marockého původu Abdelmahida Abaaouda.

Učinil tak až ve čtvrtek, když oznámil, že strůjce pařížského masakru a jeden z nejznámějších evropských džihádistů zemřel v sutinách bytu v pařížské čtvrti Saint-Denis, ve kterém ho ve středu nad ránem přepadla speciální jednotka francouzské policie.

Potvrzuje se jedno: francouzská policie obvykle s teroristou, který vraždí, zúčtuje velmi rychle. Během několika hodin, maximálně dnů.

Letos v lednu bratři Kouachiové po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo ujížděli necelé dva dny. Zastřelila je policie v Dammartin-en-Goële, třicet kilometrů od metropole.

S nimi spojený terorista Amedy Coulibaly umřel ve stejný den večer. Vzal rukojmí v košer obchodě v Paříži, živý se ven už nedostal.

V březnu 2012 vraždil v Toulouse a okolí Mohammed Merah. Při několika útocích připravil o život celkem sedm lidí. I jeho policie zastřelila, když kladl odpor v bytě, kde se opevnil.

O sedm let dříve dlouho unikal muž, který dával nálože na železniční koleje.

Policie ho identifikovala jako Chálida Kilkala, sympatizanta alžírské Islámské ozbrojené skupiny (GIA). Ta tehdy vedla válku proti alžírskému režimu podporovanému Paříží.

Po dramatické honičce policisté Kilkala zastřelili v lese za Lyonem.

Na Štědrý den roku 1994 skupina alžírských teroristů unesla airbus společnosti Air France.

Posádka ale musela přistát v Marseille kvůli dočerpání paliva. Protiteroristickému oddílu se podařilo dostat na palubu a rychlou akcí všechny čtyři ozbrojence zneškodnit.

Později vyšlo najevo, že teroristé chystali v letadle explozi, aby se letoun zřítil nad Paříží. Před jednadvaceti lety však - na rozdíl od letošního 13. listopadu - neuspěli.

Jeden z osmi atentátníků v Paříži - Belgičan Salah Abdeslam - zatím uniká. Není vyloučeno, že se mu podařilo dostat z Francie do Španělska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy