Francie je při lovu teroristů úspěšná. Útočníci jsou vždy brzy mrtví, neuniknou daleko

Martin Novák Martin Novák
19. 11. 2015 15:58
Země galského kohouta má v uplynulých dvaceti letech za sebou únos letadla, vykolejení vlaku, řádění střelců a teď i sebevražedné atentáty. Útočníci, kteří přežijí svůj čin, se většinou daleko nedostanou.
Foto: Reuters

Paříž/Praha - Bylo to téměř jasné už ve středu večer.

Státní žalobce na tiskové konferenci odmítl potvrdit smrt teroristy Islámského státu, Belgičana marockého původu Abdelmahida Abaaouda.

Učinil tak až ve čtvrtek, když oznámil, že strůjce pařížského masakru a jeden z nejznámějších evropských džihádistů zemřel v sutinách bytu v pařížské čtvrti Saint-Denis, ve kterém ho ve středu nad ránem přepadla speciální jednotka francouzské policie.

Potvrzuje se jedno: francouzská policie obvykle s teroristou, který vraždí, zúčtuje velmi rychle. Během několika hodin, maximálně dnů.

Letos v lednu bratři Kouachiové po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo ujížděli necelé dva dny. Zastřelila je policie v Dammartin-en-Goële, třicet kilometrů od metropole.

S nimi spojený terorista Amedy Coulibaly umřel ve stejný den večer. Vzal rukojmí v košer obchodě v Paříži, živý se ven už nedostal.

V březnu 2012 vraždil v Toulouse a okolí Mohammed Merah. Při několika útocích připravil o život celkem sedm lidí. I jeho policie zastřelila, když kladl odpor v bytě, kde se opevnil.

O sedm let dříve dlouho unikal muž, který dával nálože na železniční koleje.

Policie ho identifikovala jako Chálida Kilkala, sympatizanta alžírské Islámské ozbrojené skupiny (GIA). Ta tehdy vedla válku proti alžírskému režimu podporovanému Paříží.

Po dramatické honičce policisté Kilkala zastřelili v lese za Lyonem.

Na Štědrý den roku 1994 skupina alžírských teroristů unesla airbus společnosti Air France.

Posádka ale musela přistát v Marseille kvůli dočerpání paliva. Protiteroristickému oddílu se podařilo dostat na palubu a rychlou akcí všechny čtyři ozbrojence zneškodnit.

Později vyšlo najevo, že teroristé chystali v letadle explozi, aby se letoun zřítil nad Paříží. Před jednadvaceti lety však - na rozdíl od letošního 13. listopadu - neuspěli.

Jeden z osmi atentátníků v Paříži - Belgičan Salah Abdeslam - zatím uniká. Není vyloučeno, že se mu podařilo dostat z Francie do Španělska.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 22 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 49 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy