Úder na teroristu minutu po minutě: Pokus odpálit dveře nevyšel, Abaaoud měl čas připravit se

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 19. 11. 2015 14:04
Abdelhamid Abaaoud, pravděpodobný strůjce teroru v Paříži, je mrtvý. Při zásahu v Saint-Denis ho zabili příslušníci francouzských speciálních sil. Operace na pařížském předměstí Saint-Denis ve středu trvala sedm hodin. Francouzská policie při ní zneškodnila teroristickou buňku, kterou spojuje s útoky v Paříži. Aktuálně.cz se s využitím zpráv agentury AFP, televize BFMTV a dalších francouzských médií pokusilo minutu po minutě rekapitulovat, jak úder na teroristy vypadal.
Zásah v Saint-Denis
Zásah v Saint-Denis | Foto: Reuters

4.16 - Velení protiteroristického odboru francouzské soudní policie a jednotek RAID zahajují útok na byt v centru pěší zóny na pařížském předměstí Saint-Denis. Propuká mohutná přestřelka. Vyšetřovatelé hledají jednoho z klíčových podezřelých - Belgičana Abdelhamida Abaaouda - a případné komplice spojené s atentáty z 13. listopadu.

4.31 – Speciální jednotky zasahují proti ozbrojené skupině, která se stáhla do bytu na rohu ulic de la République a Corbillon. V bytě se podle prvních informací nalézají dvě až čtyři osoby. Policisté se snaží nejdříve odpálit železné dveře bytu pomocí výbušnin, to se však hned nezdaří, takže teroristé uvnitř mají čas se připravit na další útok. Moment překvapení se tak nekonal.

5.00 – Podle místních obyvatel následuje další divoká přestřelka. Čtvrť je kompletně uzavřena bezpečnostními silami. Speciální policejní síly čelí divoké střelbě z bytu. Teroristé za dveře umístili improvizovaný štít, zřejmě kus kamenné desky. Házejí na policisty navíc útočné granáty.

5.49 – Zdroj blízký vyšetřování oznamuje, že během akce byli zraněni dva policisté. Přestřelka trvala téměř tři čtvrtě hodiny.

6.20 – Metro, autobusy a tramvaje přestávají v Saint-Denis jezdit.

Foto: Reuters

6.53 – Policejní zdroj oznamuje, že cílem policejní akce je organizátor pátečních útoků, belgický džihádista Abaaoud. V okolí budovy je rozmístěno šest odstřelovačů elitních jednotek. Jeden z nich zahlédne v jednom z otvorů po rozstřílených oknech teroristu a vyzývá ho, aby se vzdal. Muž nereaguje, sniper střílí a muž je zasažen, dál ale střílí z kalašnikova.

7.03 – Policie udává, že v bytě je přinejmenším jeden mrtvý.

7.21 – Prefektura oznamuje, že v centru Saint-Denis byly zavřeny školy a lycea.

7.30 – Je slyšet silné exploze, provázené další intenzivní střelbou.

7.40 – Prefektura vydává obyvatelům doporučení, aby zůstali doma a nevycházeli na ulici.

| Foto: Reuters

7.56 – Policejní zdroje oznamují smrt dvou podezřelých, kteří se ukryli v bytě. Je mezi nimi jedna žena, která na sobě odpálila vestu s výbušninami poté, co vyprázdnila celý zásobník. Předtím celou dobu pálila po policistech. Při explozi vyletí ven rámy oken a části těla teroristky. Zhroutí se i vnitřní zdi bytu. Jeden podezřelý se stále ukrývá v bytě, přinejmenším tři policisté byli zraněni. Policisté přiznávají ztrátu feny Diesel, která měla v bytě zjistit, jaký druh výbušnin teroristé používají. Byla zasažena střelou z útočné zbraně.

7.58 – V Saint-Denis je v akci nejméně padesát vojáků.

8.05 – Premiér Manuel Valls a ministr vnitra Bernard Cazeneuve se připojují k prezidentu Francoisi Hollandovi, aby sledovali operaci z jeho kanceláře v Elysejském paláci.

| Foto: Reuters

8.26 – Zdroj z okolí vyšetřovatelů oznamuje, že při akci byli zatčeni tři muži.

8.30 – Do protiteroristické operace je zapojena také armáda a helikoptéra.

8.55 – Pařížská prokuratura potvrzuje smrt sebevražedné atentátnice, která na sobě na začátku operace odpálila vestu s výbušninami. Z bytu nyní zní pouze jeden kalašnikov, další mlčí. Policie se rozhodne použít granáty ráže 40 mm, mají v sobě 40 g výbušniny. Mají za úkol teroristy ohlušit, případně omráčit. Policisté pronikají do hloubi bytu. Vysílají také dron, bezpilotní letadélko, to ale dodá jen minimum informací. Dovnitř jde i obrněný robot s kamerou, ten však záhy uvízne v troskách zdiva. Do akce jde větší robot, jaký se používá při odminování, ani on se ale nedostane daleko kvůli sutinám. Policisté si zároveň všimnou děr v podlaze a vstrčí do nich ze spodního bytu speciální kamery. V druhém patře je také nalezena mrtvola teroristy, která tam jednou z děr propadla. Muže zabily exploze a spadl na něj také nosný trám. Nelze ho identifikovat (podle informací, které ve čtvrtek zveřejnila francouzská prokuratura, jde zřejmě o Abdelhamida Abaaouda, strůjce útoků z Paříže z pátku 13. listopadu). Na podestě schodů jsou zatčeny další dvě osoby, které se ukrývaly pod prádlem.

| Foto: Reuters

9.17 – Prokuratura sděluje, že zatčeno bylo doposud pět osob, tři z nich byly v bytě, jeden muž a žena byli zatčeni nedaleko budovy.

10.00 – Zatímco pokračuje policejní akce, v Elysejském paláci se koná schůzka ministerské rady.

11.26 – Policejní zdroj oznamuje konec akce. Celkem bylo zatčeno sedm osob, tři v bytě, dvě v bytě sousedním a dvě před domem. Později policie zvýší počet zadržených na osm.

Policie vyvádí blíže neidentifikovaného muže z obklíčeného domu.
Policie vyvádí blíže neidentifikovaného muže z obklíčeného domu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy