Zachránil vládu, teď je z exprezidenta policie referent

Radek Nohl Radek Nohl
10. 3. 2011 18:30
Oldřich Martinů pracuje na odboru mezinárodních vztahů
Bývalý policejní prezident Oldřich Martinů.
Bývalý policejní prezident Oldřich Martinů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý šéf policie Oldřich Martinů, ale také první oběť za přežití vlády Petra Nečase, na Policejním prezidiu neskončil.

Podle zjištění Aktuálně.cz nyní pracuje na odboru mezinárodních vztahů jako řadový referent. Finančně si ale až tak nepohoršil.

"Před časem požádal, aby byl na tento odbor přeložen," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká.

Co konkrétně na prezidiu dělá, ale říct nechtěla. Omezila se pouze na obecné fráze, že se podílí na spolupráci s ministerstvem zahraničí nebo zajištění policejních misí.

Exšéf policie nechce čeřit "klidné politické vody"

Martinů se ke své funkci nechtěl příliš vyjadřovat. "V současné době hodně studuji, zlepšuji se v cizích jazycích a připravuji se na velké výběrové řízení, které by mělo být asi v červnu," řekl Aktuálně.cz.

Co bude dělat v budoucnu, ale neřekl. Mimo jiné i proto, že prý nechce čeřit "klidné politické vody".

Finančně si bývalý šéf policie příliš nepohoršil. Jako policejní prezident měl hrubý plat bez odměn zhruba 41 tisíc korun. Nyní pobírá bezmála 33 tisíc korun.

Nový náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.
Nový náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Odchod Martinů si vynutily Věci veřejné. Hrozily, že pokud na postu policejního prezidenta neskončí, jejich poslanci nezvednou ruku pro důvěru vládě. Spor musel urovnat až prezident Václav Klaus.

Věci veřejné podráždila schůzka Oldřicha Martinů s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Podle ministra vnitra Radka Johna (VV) na ni bývalý policejní prezident seznamoval předsedu vlády s průběhem vyšetřování korupční aféry na Státním fondu životního prostředí. Po jejím odhalení rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).

Případem se zabývala i Inspekce ministra vnitra. Před několika dny ale rozhodla, že Martinů trestný čin nespáchal.

Aférami ověnčený Husák se vrací

Kdo jsou Lessyho náměstci?

  • Vladislav Husák
  • Datum narození: 1. října 1965
  • Vzdělání: vystudoval Policejní akademii (2002).
  • Současná funkce: dosavadní ředitel Služby cizinecké policie (od května 2008).
  • Předchozí praxe: k policejnímu sboru nastoupil v roce 1985, deset let působil v různých funkcích oddělení dopravních nehod Městské správy VB, Praha. V roce 1996 přešel na Obvodní ředitelství policie Prahy 5, kde zastával dva roky funkci ředitele. Na policejní prezidium přišel v roce 2002 z místa zástupce ředitele pražské policejní správy, do roku 2005 působil jako náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii. Do funkce policejního šéfa byl jmenován v září 2005. Na funkci policejního prezidenta rezignoval v březnu 2007 v souvislosti s vyšetřováním jeho role v kauze biolíh.
  • Martin Červíček
  • Vzdělání: v letech 1996 až 2000 studoval bezpečnostní právní studia na Policejní akademii v Praze a v letech 2003 až 2005 sociální pedagogiku na univerzitě v Hradci Králové.
  • Současná funkce: dosavadní ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy (od října 2008).
  • Ostatní:
  • - v letech 2002 až 2004 byl členem týmu podpory kvality při Policejním prezidiu ČR.
  • - jeho jmenování do čela pražské policie zpochybňoval bezpečnostní výbor pražského magistrátu a tehdejší primátor Pavel Bém (ODS), jenž mu vytýkal nedostatek zkušeností.

Po jeho odchodu se novým policejním prezidentem stal Petr Lessy. Kopecké uvedla, že si vybral své náměstky. Úsek kriminální policie a vyšetřování bude mít na starosti Martin Červíček.

Druhým náměstkem se stal Vladislav Husák. Oba byli označováni za "muže" bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Husák byl policejním prezidentem v letech 2005 až 2007. Na post šéfa policie byl nominován i přes podezření ze střetu zájmů: hrával tenis s renomovaným advokátem Tomášem Sokolem.

Mezi jeho klienty patřil například Radovan Krejčíř, kvůli jehož útěku musel z čela policie odejít Husákův předchůdce Jiří Kolář.

Hlavu mu nakonec setnuly podivné kontakty, nestandardní telefonáty a podezřelé aktivity. Média Husáka přistihly, jak jede svým vozem z Lán do Prahy 190 kilometrů za hodinu.

Za což nakonec přišel na tři měsíce o řidičský průkaz. Na charitu poslal deset tisíc korun.

Čelil také podezření, že některé aktéry korupční kauzy biolíh varoval před chystaným policejním zátahem. Podle Inspekce ministra vnitra ale žádný trestný čin nespáchal.

"Odcházím za situace, kdy proti mně není vedeno trestní stíhání. Jediné, co je proti mně vedeno, je diskreditační kampaň," prohlásil Husák po své rezignaci na post policejního prezidenta.

Červíčkům raketový kariérní postup

Martin Červíček byl dosud ředitelem pražské policie. S jeho jmenováním před dvěma roky nesouhlasil bývalý primátor Prahy Pavel Bém (ODS).

Kariérní postup Červíčka byl přímo raketový. Z vedoucího náchodské kriminálky se dostal na místo ve vedení dopravní policie. Povýšil tam poté, co se řízení ministerstva vnitra ujal Ivan Langer.

A jeho cesta nebyla přitom vůbec bez otazníků. Jako vedoucí okresní kriminálky původně nesplňoval podmínky, za nichž se mohl o místo ve vedení policie ucházet. "Kličkou" se mu ale post podařilo získat.

Jeho partnerkou je podle některých médií poslankyně ODS, členka bezpečnostního výboru a bývalá starostka Prahy 2 Jana Černochová.

 

Právě se děje

Další zprávy