Dohoda koalice z Hradu: Martinů skončí ve funkci

Policejní prezident Oldřich Martinů se ve středu sejde s ministrem vnitra
Policejní prezident Oldřich Martinů
Policejní prezident Oldřich Martinů | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policejní prezident Oldřich Martinů pravděpodobně už ve středu oznámí svoji rezignaci. Aktuálně.cz to naznačily zdroje z koaličních stran.

Nasvědčuje tomu i chystaná středeční schůzka Martinů s předsedou Věcí veřejných a ministrem vnitra Radkem Johnem.

Ta se měla přitom konat už v úterý, tedy v den, kdy sněmovna jednala o nedůvěře vládě. John ji ale podle Martinů zrušil.

Na odvolání policejního prezidenta trvají právě Věci veřejné, podmiňovaly tím dokonce svoji podporu kabinetu při hlasování o nedůvěře. Spor urovnal prezident Václav Klaus, podmínka ale nadále trvá.

"Prezident Václav Klaus se zavázal, že garantuje dohodu mezi koaličními partnery, které v tuto chvíli naprosto důvěřujeme," uvedl v úterý John. Součástí dohod je právě podmínka, že Martinů odejde.

Věci veřejné podráždila schůzka Martinů s premiérem Petrem Nečasem z minulého pátku. Policejní prezident jej seznamoval s průběhem vyšetřování korupční aféry na Státním fondu životního prostředí a to bez vědomí ministra vnitra. Věc už šetří Inspekce ministerstva vnitra.

"Jsem připraven respektovat závěry schůzky garantované prezidentem republiky. Zatím jsem s nimi nebyl seznámen. Ministr vnitra si mě dnes pozval do sněmovny, pak schůzku zrušil. Zítra mě snad s nimi seznámí," řekl Aktuálně.cz Martinů.

Nástupce vybere i ČSSD

Koalice se zatím nedokázala shodnout na tom, kdo Martinů nahradí. V nejužším týmu, který bude nové jmno hledat a vybírat, budou přitom nově i sociální demokraté.

Podle informací Aktuálně.cz zasedne ve výběrové komisi exministr vnitra Martin Pecina.

Oficiálně nechtějí představitelé koalice o situaci kolem policejního prezidenta mluvit, v kuloárech se však již teď spekuluje, že nástupce nebude znám do konce tohoto roku.

Tajné podmínky

Odchod Martinů je součástí širších dohod, které v úterý po poledni uzavřeli představitelé vládní koalice s prezidentem Václavem Klausem.

Obsah dohod je tajný, ví se pouze, že se strany zavázaly do konce ledna přijmout protikorupční strategii, zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů a základní koncept reforem, které chce vláda prosadit v následujícím období.

Vláda chce s těmito kroky spojit svoji důvěru.

"Naše důvěra je limitovaná a bude odvozena od naplňování konkrétních opatření v protikorupčním boji v dalších dnech a nejbližších týdnech," pohrozil John.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy