Martinů s Nečasem zákon neporušili, řekla inspekce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 2. 2011 17:37
Podnět k prověřování dal inspekci ministr vnitra Radek John v souvislosti s kauzou SFŽP
Bývalý policejní prezident Oldřich Martinů
Bývalý policejní prezident Oldřich Martinů | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policejní inspekce uzavřela prověřování prosincové schůzky premiéra Petra Nečase (ODS) s bývalým policejním prezidentem Oldřichem Martinů. O trestný čin podle ní nešlo.

Podnět k prověřování dal inspekci ministr vnitra Radek John (VV).

Podle Johna bylo jednání nestandardní a Martinů na něm mohl vynášet citlivé informace z vyšetřování údajné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). To se ale neprokázalo.

"Prověřováním nebyla zjištěna trestní odpovědnost konkrétní osoby," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Ministerstvo vnitra závěry inspekce obdrželo v pátek. "Bylo konstatováno, že nešlo o trestný čin, jelikož žádný zákon, ani žádný interní předpis neupravuje výměnu informací mezi ministrem vnitra a policejním prezidentem, respektive mezi policejním prezidentem a premiérem," řekl mluvčí úřadu Pavel Novák.

"Pokud se týká vynášení informací ze spisu, to se inspekci nepodařilo prokázat," dodal mluvčí.

Závěry prověřování podle něho ještě přezkoumá odbor legislativy a koordinace předpisů ministerstva vnitra.

Martinů z funkce odešel po Johnově kritice ke konci loňského roku.

Martinů již dříve řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože ho ani neznal.

Nečas tehdy uvedl, že považuje za přirozené, že se jako předseda vlády stýká se zástupci bezpečnostních složek. V žádném případě se prý nenechává informovat o konkrétních kauzách a nemá informace z otevřených spisů. Podle médií byl na schůzce i šéf protikorupčního útvaru Libor Vrba.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 17 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy