Za převoz tun výbušnin soud netrestal

Sabina Slonková
10. 4. 2006 13:00
Praha - Zabavení rekordních 334 tun výbušnin skončilo bez trestu. Zástupci firmy, kteří do země bez vědomí úřadů dovezli plastickou trhavinu, nijak neporušili zákon.

Alespoň podle verdiktu pražského soudu, který se dnes přiklonil k argumentaci obžalovaných jednatelů společnosti Explosive Service. Ti tvrdili, že na dovoz výbušniny ze Švédska žádná povolení nepotřebovali, protože šlo o průmyslovou trhavinu.

České úřady naopak oba muže poslaly před soud proto, že podle policejních posudků byla výbušnina vojenského charakteru, a podléhala tedy speciálnímu režimu. U soudu ale nakonec sám žalobce navrhnul, aby byli muži zproštěni obžaloby. Osvobozující verdikt je tedy pravomocný.

Státu hrozí od firmy žaloba

Případ, v němž jde o dosud největší množství zabavené trhaviny, ovšem nekončí. Může se obrátit proti státu.

Firma totiž už loni sdělila poslancům výboru pro obranu a bezpečnost, kteří se kauzou zabývali, že bude po státu požadovat odškodnění.

"Škoda firmě nepochybně vznikla. Ale o odškodnění se s vámi budu bavit až po skončení vyšetřování," uvedl již dříve jeden z obžalovaných, zástupce společnosti Explosive Service Pavel Bůžek.

Pavel Bůžek (uprostřed) a Pavel Zaťko (vlevo) z pražské firmy Explosive u soudu, kde čelili žalobě z porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem.
Pavel Bůžek (uprostřed) a Pavel Zaťko (vlevo) z pražské firmy Explosive u soudu, kde čelili žalobě z porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. | Foto: Aktuálně.cz

Na první pohled ryze kriminální příběh se časem změnil na "bitvu" znaleckých posudků. Ty, které si nechal připravit stát, transakci s tunami výbušnin označily za nelegální.

Firma si naopak obstarala posudky, které byly zcela opačné. Jako například stanovisko Swedish Rescue Services Agency, švédské národní autority pro klasifikaci výbušných látek.

Švédsko stále vyšetřuje

Obchod s tunami výbušnin ovšem stále vyšetřují švédské úřady.

Dovezená trhavina totiž pocházela ze skladů tamní armády a měla být zničena. Zničit ji měla švédská firma Nammo, ale místo toho ji předala české firmě a ta náklad dovezla do Česka.

Švédové od počátku tvrdili, že obchod nebyl v souladu s předpisy a výbušniny vůbec neměly být ze země vyvezeny. Dodnes ale nikdo na švédské straně nebyl obviněn.

"Šetření zatím neskončilo, je vedeno jako tajné a nemohu vám sdělit podrobnosti," uvedla před časem švédská prokurátorka Ingmarie Olssonová.

EU: Zpřísníme podobné obchody

Případ vyvolal pozdvižení i v zemích Evropské unie. Kamiony naložené tunami výbušniny totiž projely bez povšimnutí úřadů přes půl Evropy - a to krátce po vlakových atentátech v Madridu. Trhavina navíc nebyla označená podle mezinárodních dohod tak, aby jí bylo možné detekovat.

Evropská unie následně oznámila, že zpřísní pravidla pro podobné transakce.

"Unie nyní připravuje společná pravidla, která by měla sjednotit výklad, co je a co není vojenský materiál, a jak by s ním mělo být zacházeno," prohlásil ministr vnitra František Bublan.

 

Právě se děje

Další zprávy